Itthon MTI 2012. január. 01. 17:35

106 évesen hunyt el a világhírű magyar származású formatervező

Életének 106. évében elhunyt Eva Zeisel (Zeisel Striker Éva) magyar származású amerikai keramikus-formatervező - olvasható a művész internetes oldalán.

Az Egyesült Államok egyik legnevesebb iparművészeként számontartott Eva Zeisel december 30-án halt meg.

A világhírű művész 1906. november 13-án született Budapesten Stricker Éva Amália néven. A képzőművészeti akadémiát otthagyva kitanulta a keramikus mesterséget. Pályafutása a Kispesti Kőedénygyárban kezdődött, majd Németországban tevékenykedett, 1932-ben pedig a Szovjetunióba utazott, ahol az egész ország kerámiaiparának művészeti igazgatója lett, illetve porcelántárgyakat tervezett. 1936 májusában letartóztatták Sztálin meggyilkolására szőtt összeesküvésben való részvétel vádjával. Az állítólagos összeesküvés minden részvevőjét kivégezték, köztük az ő feljelentőjét is, őt magát azonban 16 hónapnyi magánzárka után elengedték, és kiutasították az országból. Szabadságát Londonban élő nagybátyjának, Polányi Mihály neves fizikusnak köszönhette, aki mozgósította érdekében a nemzetközi tudóstársadalmat. Börtönélményeit Arthur Koestler beleszőtte a Sötétség délben című regényébe.

Eva Zeisel
AP

 Zeisel Éva a Szovjetunióból Ausztriába, majd Londonba utazott, és 1938-ban az Egyesült Államokba emigrált, ahol az amerikai piacra késve érkezett art deco szellemében kezdett dolgozni. Az ötvenes évektől megerősödött munkáinak humoros és organikus jellege, tervezési tevékenységét kiterjesztette más anyagokra, dolgozott rézzel, fával, üveggel, műanyaggal, krómacéllal és ezek anyagtársításaival. Egyik legnépszerűbb munkája a Hallcraft - Tomorrow's Classic étkészlet.

Egyes szakértők a "humanista design" kifejezéssel illetik a formatervezés nagy úttörőjének és pedagógusának stílusát. Korán felismerte, hogy a jó terv nemcsak a hasznosságra és szépségre épül, hanem a tárgy és a használója közötti egyéb kommunikációra is, a tömegtermelés arctalan termékei között személyes formavilág kialakítására törekedett.

A művész 1983-ban tért vissza először Magyarországra, ahol a Zsolnay gyárban és a Gránit Kőedénygyárban egy sor vázát és kancsót tervezett. 1986-ban a Magyar Köztársaság Csillagrendjével, 2004-ben pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével tüntették ki.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. április. 30. 19:30

Lelki apokalipszis most és mindörökké: állandó harcban a kiégéssel

„A kimerültség egy spektrum, és a kiégés ennek a spektrumnak a legszélső végén van.” Sokan hiszik azt, hogy régen tényleg minden jobb volt, és az élet soha nem volt ennyire stresszes és kimerítő, mint most. A kiégés valóban komoly problémát jelent a modern kor emberének, de egy új könyvből kiderül: mindig is része volt az emberi tapasztalásnak, és nem vagyunk eszköztelenek vele szemben.