Médiatanács: megkörnyékezték a tagokat a Klubrádió érdekében
Tudatos politikai provokáció a budapesti 95,3 MHz-es frekvenciapályázat eredménye, illetve a Klubrádió körül kialakult helyzet - írja közleményében a Médiatanács. A testület szerint "hazai és nemzetközi politikai szervezetek, prominens baloldali és liberális véleményformálók, külföldi diplomáciai testületek tagjai csaknem egy éve igyekeznek nyomást gyakorolni a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsára".
A politikai befolyásolók célja az volt, hogy a budapesti 95,3 MHz frekvencia - azaz a Klubrádió eddigi hullámhosszának - hasznosítására irányuló pályázatot a Médiatanács az esélyegyenlőség elvét sértve, kifejezetten a Klubrádió igényeire szabva írja ki, illetve hogy a Klubrádió frekvenciát kapjon - írja közleményében a Médiatanács.
A testület a közlemény szerint "egyértelműnek látja, hogy a Klubrádió ügye 'politikai ügy' lett, de ennek okai nem a hatóság tevékenységében keresendők. Azok, akik a Klubrádió 'függetlenségét' hangoztatják, nem értesültek, vagy elfeledkeznek arról a tényről, hogy az elmúlt egy esztendőben a Médiatanácsot, illetve tagjait számos, a politikához igen közel álló lobbista környékezte meg annak érdekében, hogy a Budapest 95,3 MHz oly módon, olyan feltételekkel kerüljön kiírásra, hogy azon egyetlen pályázó, a Klubrádió nyerhessen" - tette hozzá a testület.
A hatóság - "függetlensége és a pályázati eljárás tisztaságának megőrzése érdekében" - a közlemény szerint nem tehetett mást, mint hogy figyelmen kívül hagyta e megkereséseket. "A Médiatanács eljárása a Budapest 95,3 MHz-re kiírt frekvenciapályázat esetében is átlátható, jogszerű volt, a végső döntés minden befolyástól mentesen született" - írják a közleményben, amely hozzáteszi, hogy "a pályázati eljárás tisztaságát és átláthatóságát a médiatörvény, illetve mögöttes jogszabálya, a közigazgatási eljárásról szóló általános törvény biztosítja".
A Klubrádió - és valamennyi pályázó - mindvégig ismerte a pályázat értékelési szempontjait, és az egyes "objektív vállalásokkal" - mint például a díjajánlat, a helyi közéleti műsorok, illetve zenei műsorok aránya - megszerezhető pontszámokkal is tisztában volt - tette hozzá a testület. "Ebből következően vélhetően tudatos volt az, hogy a többi pályázóhoz képest gyengébb pályázati ajánlatot nyújtott be, aminek eredményeként pályázata az objektív pontszámok alapján az utolsó helyen végzett" - írják.
"Tudatos provokációra utalt a frekvencia hasznosítási eljárása során az is, hogy a Klubrádió képviselői az 53 millió forintra kiírt Budapest 95,3 MHz használatáért a pályázati felhívás tárgyában tartott közmeghallgatáson nulla forintos, de legfeljebb 6 millió forintos alapdíjat javasoltak. A Klubrádió Szolgáltató Zrt. pályázati ajánlatában rögzített végső díjajánlata szintén messze elmaradt más pályázók által ajánlott összegtől" - közölte a Médiatanács.
A Klubrádió a műsortervére a Médiatanács által megítélhető "szubjektív" pontok közül a lehető legtöbbet kapta, azonban a vállalásaira kapható "objektív" pontokból származó lemaradás behozhatatlan volt - olvasható a közleményben. "Az objektív kritériumok tekintetében a Médiatanács nem mérlegelhetett, a pályázat tartalmának figyelmen kívül hagyása jogszerűtlenné tette volna az eljárást. Tekintettel arra, hogy a Klubrádió pályázata nyilvánvalóan alacsonyabb vállalásokat tartalmazott, mint más jelentkezőké, illetve arra, hogy a pályázónak egyértelműen tudnia kell, hogy az objektív pontok tekintetében a Médiatanácsnak nincs mérlegelési joga, joggal merült fel annak a gyanúja, hogy tudatos provokáció történt, amelynek célja, hogy aláássa a hatóság tekintélyét" - írja a szöveg.
"A Médiatanács eddig sem engedett a nyomásgyakorlásnak, a provokációnak és a következőkben sem fog. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Médiatanács határozottan visszautasítja a Budapest 95,3 MHz-es frekvencia pályáztatása miatti hazai és nemzetközi vádakat és az újabb a nyomásgyakorlást" - tette közzé a Médiatanács, amely hozzátette, hogy "a frekvencia-használati jogot nem vonta meg a Klubrádiótól. A Klubrádiót nem hallgattatta el és nem tiltotta be, a határozott időtartamú szerződés és a jogosultság időtartama egyszerűen lejárt".
"Sem a Klubrádiónak, sem más rádiónak nincs 'saját tulajdonú' frekvenciája. A frekvenciák kizárólagos állami tulajdonban vannak, amit a rádiók egy pályázati eljárás után 7+5 évig használhatnak. A frekvencia nem kerül a használó tulajdonába, azért 7 vagy 12 év után versenybe kell szállni. A Médiatanács és a pályázati felhívás nem zárhatja el a piacra lépés lehetőségét új szereplők elől" - írta közleményében a hatóság.
"A vesztes pályázó döntéssel kapcsolatos politikai kritikái a hatóság részéről jogilag nem értelmezhetőek. A hatóság döntését érintő jogi kifogásait valamennyi pályázó a bíróság előtt érvényesítheti. A Médiatanács határozatával szemben a határozat közlésétől számított 15 napon belül bírósági felülvizsgálat kérhető a Fővárosi Ítélőtáblától" - fejeződik be a közlemény.
A Médiatanács döntése értelmében a júliusban meghirdetett három budapesti, körzeti kereskedelmi rádiós frekvencia közül a 95,3 MHz-esen a Klubrádió helyett az Autórádió kezdheti meg a működését 2012 első negyedévében. Arató András, a vesztes Klubrádió elnök-vezérigazgatója szerint olyan döntés született, amelynek célja, hogy Magyarországon ne legyen szólásszabadság, amelyben megszólalhatnak az eltérő vélemények. „Két napja a magyar médiahatalom betiltotta a Klubrádió működését” – mondta akkor Arató András, aki véleményét azzal indokolta, hogy a médiahatóság nem a nyilvánosság előtt hozta meg döntését.
A vezérigazgató kifogásolta, hogy a médiahatóság nem írta ki a pályázatot ésszerű határidővel korábban a hét, majd további öt évre meghosszabbított frekvenciajogosultság februári lejárta előtt. Mint mondta, a Klubrádió ezért jelenleg 60 napos ideiglenes szerződés alapján működik. Emlékeztetett arra: a csatorna a bizonytalanság miatt pályázta meg korábban a 92,9 MHz-es frekvenciát, amelyet a jelenlegi hatóság jogelődje, az Országos Rádió és Televízió Testület döntése alapján el is nyert, ám a médiatanács „visszatulajdonította” azt, amit bírósági úton támadott meg a rádió.