A Fidesz magabiztosságából év végére csak a nagyképűség maradt meg, de eljön még az az idő is, amikor a párt képviselői az utcára sem mernek majd kimenni az őket övező közutálat miatt – jósolta a hvg.hu-nak adott interjújában Mesterházy Attila. Az MSZP elnöke szerint fordulópontot hozott az ellenzéki pártok együttműködésében az LMP december 23-i leláncolós akciója, de ettől függetlenül is sokkal aktívabbak lesznek 2012-ben az utcán, a parlamenten kívül, mint eddig.
hvg.hu: Új fejezetet nyithat az ellenzéki összefogásban a pénteki LMP-s akció, és az, hogy odaálltak melléjük?
Mesterházy Attila: A kiállás természetes volt, jogalap nélkül intézkedtek a rendőrök a békés demonstrálókkal szemben, ilyenkor minden demokratának kötelessége szolidárisnak lenni és segíteni. Hogy lesz-e fordulópont? Szerintem igen. Annak kell lennie. Különben a fideszesek tovább röhöghetnek a markukba.
hvg.hu: Lehet egy szorosabb, rendszeres együttműködés 2012-ben?
M. A.: Rajtunk nem fog múlni, mi eddig is az összefogásban hittünk. Nyitottak voltunk az együttműködésre az elmúlt másfél évben is, lásd például a második kerületi vagy a zuglói időközi választásokat. Így lesz ez a jövőben is.
hvg.hu: Az MSZP stratégiáját mennyiben befolyásolják a történtek 2012-re nézve? Önök is akcionisták lesznek a hatalommal szemben?
M. A.: A parlamentben annyira szűkítik az amúgy sem jelentős ellenzéki jogosítványokat a házszabály módosításával, hogy szinte lehetetlen lesz a kritikáinkat, a javaslatainkat ott elmondani. Ezért nem marad más, mint a ház falain kívüli politizálás. Akciók, demonstrációk, sajtótájékoztatók, országjárás, bármi, amivel fel tudjuk rázni az embereket, és amivel reményt és hitet tudunk nekik adni, hogy el lehet Orbánt zavarni és lehet másként és jobban csinálni. Úgy, hogy ne mindig a kisember szenvedje meg az intézkedéseket, hogy ne legyen visszamenőleges törvénykezés, hogy ne kelljen félni a hatalmon levőktől.
hvg.hu: A házszabály módosítása a parlamenti stratégiájukat hogy érinti?
M. A.: Nem csak módosítást akarnak, hanem új házszabályt is írnak, lassan nem csak az újságírókat tiltják ki a parlamentből, hanem az ellenzéki, nem jobbikos képviselőket is. A parlamenten kívüli politizálás egyre nagyobb szerepet fog kapni a tevékenységünkben.
hvg.hu: Gondolom ön is tájékozódott a legutóbbi brüsszeli csúcson történtekről. Hogy áll most a szénánk az EU-ban?
M. A.: Látható módon elfogyott a levegő Orbán Viktor körül. Szégyenpadon ülünk és szinte az összes szövetségesünket elvesztettük. Orbán különutas, konfliktusos külpolitikája elszigetelte Magyarországot. Már a jobboldali, néppárti politikusok is nyíltan bírálják Orbánt, úgy tűnik, megszűnt a pártcsaládon belüli szolidaritás is. Teljesen egyedül maradunk a bajban, ami még nehezebbé teszi a kilábalást a válságból. Ezek a nemzetközi kritikák is azt jelzik, hogy az orbáni politikán változtatni kell.
hvg.hu: Giró-Szász András szerint a szocialista kormányok 2004 után szervilisen viselkedtek az EU-ban, és nem képviselték eléggé hatékonyan és határozottan az ország érdekét. Orbán Viktor azt mondta, aki sosem vitatkozik Brüsszelben, az gyáva. Ezt hogy értékeli?
M. A.: Mi, szocialisták mindig a nemzeti érdekeket képviseltük Brüsszelben és itthon egyaránt. Barátokat és szövetségeseket kerestünk, mert nyitott piacgazdaságú, de kis ország lévén a magyar szempontoknak csak így lehet érvényt szerezni. Gyáva az, aki nem mer kompromisszumokat kötni és segítséget kérni, amikor a magyar emberek érdeke éppen ezt kívánná meg. Az viszont kifejezetten aljas, aki tudatosan a konfrontációt és a konfliktusokat keresi mindenkivel a világban csak azért, hogy kielégítse a szélsőjobboldali szavazókat, és az erő látszatát keltve ne kelljen beismernie elhibázott politikáját.
hvg.hu: Milyen feltételekre számíthatunk januárban az EU-tól és az IMF-től, erről van tudomásuk?
M. A.: Konkrétumokat mi nem ismerünk, de soha senki nem tárgyal feltételek nélkül, aki hitelt nyújt. Az már eleve nem jó kiindulási alap, hogy a delegáció összepakolt és hazament, minden uniós vezető arról beszélt, hogy ezek a tárgyalások megszakadtak, és nem azt mondták, amit Lázár János, hogy csak „Jézuskát várni” mentek haza.
hvg.hu: Ha az IMF vagy az EU megszorításokat kér a kormánytól, az MSZP támogatni fogja ezeket a parlamentben?
M. A.: Attól függ, mi lesz a konkrét javaslat. Ezért is kértem ugyanazt a nyilvánosságot a kormánytól a tárgyalások menetéről, amit mi megadtunk az akkori ellenzéknek 2008-ban. Se többet, se kevesebbet. De ők most titkolóznak. Meghívtam Fellegi Tamást az MSZP frakcióülésére, de csak egy kitérő választ kaptam egyelőre, pedig már most is lett volna számos kérdésünk. Persze azt is látni kell, hogy a kétharmad felelősséggel is jár. A Fidesz, amikor a saját hatalmi érdekéről volt szó, soha semmiben nem kérte még a véleményünket sem, nemhogy a támogatásunkat. Sőt, Orbán rendszeresen kioktat mindenkit, hogy neki elég annak a sok fideszes képviselőnek a támogatása, akik mögötte ülnek. Látva mennyire makacsul ragaszkodnak a téves gazdaság- és társadalompolitikájukhoz, nem hiszem, hogy most hirtelen elkezdenének odafigyelni a kritikáinkra és tanácsainkra. Pedig rájuk férne.
hvg.hu: Az elfogadott költségvetés mennyire tartható ön szerint? A 2011-eshez már február elején komolyan hozzá kellett nyúlni.
M. A.: Egyrészt vicc volt már maga a szavazás, volt egy időszak, amikor három költségvetési főszám volt érvényes egyszerre, ilyen bénázás az elmúlt húsz évben nem volt még. Másrészt, sajnos, ez a költségvetés sem ér meg többet 43 napnál: pusztán zárolással nem lesz tartható a büdzsé. A mi számításaink szerint nem lesz félszázalékos növekedés, hanem recesszióba fordul a gazdaság – ezt sok független elemző is így gondolja. Így viszont újabb és újabb megszorításokat kell a kormánynak véghezvinnie. Most 1600-1700 milliárdnál tartunk, ez emelkedni fog. A magyar családoknak a Fidesz alkalmatlansága miatt brutálisan nehéz évre kell készülniük.
hvg.hu: Önök szerint miért lesz recesszió?
M. A.: Nyilván a nemzetközi gazdasági környezet is hat ránk, például lassul a német gazdaság, de a rossz fideszes gazdaságpolitika tovább rontja a helyzetet, egyszerűen nincs tőkebeáramlás, leállt a hitelezés, nincsenek beruházások, az EU-s pályázatok pedig másfél éves késésben vannak. Így munkahelyek sem jöhetnek létre. Márpedig a gazdaság nem növekszik a hitelezés újraindulása és új befektetők, komolyabb beruházások nélkül, a kormány viszont pont ezzel ellentétesen cselekszik, és ezt próbálja országvédelemnek, szabadságharcnak beállítani, pedig ez csak dilettantizmus vagy rosszabb esetben tudatos károkozás. Egyszerűen nincs hajtóerő, ami előre vinné a gazdaságot.
hvg.hu: Az új alkotmány életbelépésével egy csomó MSZP-s beadvány is elveszik. Mi lesz ezekkkel?
M. A.: A Fidesz szándéka januártól megvalósul, szűkül az állampolgárok és az ellenzék mozgástere, ha az Alkotmánybírósághoz akarnának fordulni. Ezért ha kell, én személyesen adom be őket újra januárban, mint sértett, például a magánnyugdíjpénztárak ügyében.
hvg.hu: A házszabály módosításánál a Fidesz azt mondta, a zárószavazás előtti módosító indítványokkal minden korábbi kormány is élt, csak egy létező helyzetet legalizálnak. A kivételes menetrendben tárgyalható jogszabályokra pedig azt, hogy ebben a turbulens gazdasági helyzetben erre szükség van. Ez nem elfogadható érvelés?
M. A.: Nem véletlenül vannak lassító mechanizmusok a parlamentben, különben még több elhamarkodott és ezért hibás döntés születne az Országgyűlésben. Hiszen például Szócska államtitkár úr sem véletlenül keresi még ma is, hogy egy váratlanul beadott fideszes módosító hogyan tudta beengedni a magánbiztosítókat az egészségügyi szektorba, ami nem csak a kormány elképzeléseivel megy szembe, hanem még ellenzékből a Fidesz ez ellen kezdeményezett népszavazást. Látható, hogy a káoszt erősíti a kapkodás, ezért pont ennek a kormánynak nem adnék ilyen jogosítványokat. E nélkül is ontják a rossz és hibás törvényeket. Persze sokszor azért sietnek, nehogy azonnal kiderüljön, hogy valamelyik fideszes gazdasági erőcsoportnak akarnak az adott törvénnyel erőfölényt biztosítani. Sokszor úgy tűnik, van olyan, akinek van lehetősége törvényeket is megrendelnie a Fidesztől, ha attól jobban megy a cége biznisze.
hvg.hu: Biztos van azért olyan viszonyban néhány fideszes képviselővel, hogy megkérdezze tőlük: mit szólnak ők ehhez a gyakorlathoz? Például, amikor tíz perc alatt kellene átnézni 40-50 oldalas költségvetési módosítókat.
M. A.: Ennél súlyosabb a helyzet: sokszor még az előterjesztő sem tudja, mit adtak be a nevével. Az átlag fidezes képviselő nem tartja ezt helyesnek és jónak, de nem merik elmondani, mert ha valaki megtenné, azt mondják, „kinyírná” a pártvezetés. Így mindenki csöndben marad inkább, legfeljebb a folyósón jegyzik meg, hogy szégyellik magukat amiatt, ahogy Orbán Viktor a parlamenttel - így velük is - bánik.
hvg.hu: A DK-val hogy alakul a viszony a szétválás óta?
M. A.: Ők is járják a saját útjukat, és mi is.
hvg.hu: Velük el tud képzelni együttműködést?
M. A.: Minden demokratikus párttal, mozgalommal együttműködünk az Orbán-rendszer leváltása érdekében, akivel érték és program alapon meg tudunk állapodni. Mert a Negyedik Magyar Köztársaságot újjá kell építeni és ehhez stabil, erős szövetség kell.
hvg.hu: Van még átáramlás a helyi szervezetekben a DK felé az MSZP-ből?
M. A.: Nincs. Pár száz fő ment el, a folyamat lezajlott. Senkit nem biztattunk, hogy menjen és senkit nem győzködtünk, hogy maradjon, ha valaki menni akart, tiszteletben tartottuk, a maradóknak pedig köszönjük, hogy hűek maradtak az MSZP-hez, közösségünkhöz.
hvg.hu: Azt szokta nyilatkozni, a kormányból kiábrándultak előbb a választani nem tudók táborát gyarapítják, majd átcsatornázódnak az ellenzékhez, így önökhöz is. Ehhez képest – bár soha nem volt még ennyi bizonytalan szavazó – ebből a helyzetből profitálni még csak a Jobbik tudott…
M. A.: Igen, mert ez nem az a helyzet. Most tulajdonképpen azt láthatjuk, hogy a Fidesz által elcsábított Jobbik-szavazók visszatalálnak a korábbi pártjukhoz. Azok többsége, akik a választási ígéretek nem teljesülése miatt váltak le a Fideszről, a bizonytalanokhoz „pártoltak át” és ebből az MSZP és az LMP is tudott – tény és való, egyelőre még csak keveset – profitálni. De a lényeg: nagyon sok szavazó szólítható meg a következő időszakban, ami nekünk jó hír. Ez így volt 1990-94 között is: az első két évben a Szocialista Párt támogatottsága nemhogy nőt volna, de csökkent, majd 1993-ban ez elkezdett exponenciálisan növekedni, és egy évvel később történelmünk legnagyobb győzelmét arattuk. Most is így lesz, türelmesnek kell lennünk a választókkal, négy év alatt vesztettük el a szavazóinkat, négy év kell a visszaszerzésükhöz is.
hvg.hu: Mikorra várja a trendfordulót?
M. A.: A Fidesz magabiztosságából ez év végére már csak a nagyképűségük maradt meg. Morálisan már most nehezen védhető a politikájuk. A trendfordulót 2012 végére teszem. Addigra a fideszesek annyira szégyellni fogják magukat, hogy még az utcára sem mernek majd kimenni.