Az ünnep előtt megkapják az egészségügyi szolgáltatók a "kasszasöprésből" származó maradványpénzt - közölte az egészségügyi államtitkárság.
Még az ünnep előtt megkapják az egészségügyi szolgáltatók az év végi "kasszasöpréséből" származó mintegy 21 milliárd forintos maradványpénzt - közölte az egészségügyi államtitkárság kedden. A közleményben emlékeztettek Szócska Miklós államtitkár múlt pénteki bejelentésére, miszerint a nemzeti erőforrás miniszter a nemzetgazdasági miniszter egyetértésével 21 milliárd 70 millió forintot osztott el különböző egészségpolitikai célokra.
A többletforrást a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkársága kérésére az Országos Egészségbiztosítási Pénztár már el is utalta az egészségügyi szolgáltatóknak - hangsúlyozták. Mint írták: a teljes összegből 14 milliárd 700 millió forint jut a közfinanszírozott járó- és fekvőbeteg szakellátó intézményeknek. A sürgősségi és baleseti ellátás úgynevezett fix díjának egyszeri kiegészítésére, elsősorban az ott nagy terhelés mellett dolgozók jövedelmének kompenzálására 1 milliárd 300 millió forintot fordítanak. Az intenzív ellátás fejlesztésére 1 milliárd forint, míg a neuroinvazív ellátás (azaz az agyi akut érelváltozások korszerű, de igen költséges éren belüli, katéteres megoldása) kapcsán az azt végző öt intézetnek 200 millió forint jut.
A járóbeteg-ellátók 2011. évi többletteljesítménnyel arányos ösztönzésére, valamint az egynapos sebészet terén 2011-ben "igen jól teljesítő" szolgáltatóknak 800-800 millió forintos forrás áll rendelkezésre. Az alapellátás megerősítésére a napokban bejelentett 3 milliárd 500 millió forintot további, csaknem 300 millióval egészítik ki. A laboratóriumi ellátás finanszírozási ütemének (jelenleg 3 hónap után) az Egészségbiztosítási Alap egészéhez (2 hónap után) igazítására 1 milliárd 700 millió forint értékben az októberi teljesítmények finanszírozására került sor.
Az egészségügyi szolgáltatóknak korábban nagy veszteséget okozó egyes esetek többletköltségeinek megtérítésére mintegy 247 millió forint, továbbá az egyiptomi sérültek ellátásában résztvevő intézménynek 10 millió forintot szánnak. Az egyes kistérségekben az utóbbi időben megnövekedett számú tbc-s megbetegedések miatt az Állami Népegészségügyi és Tisztifőorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szervei által elrendelt kötelező tüdőszűrések utólagos fedezetére 14 millió forintot fordítanak a "kasszasöprés" maradványpénzéből.
Szócska Miklós pénteki sajtótájékoztatóján mindezeken felül további pluszforrásokat is bejelentett, amelyek célzottan az ágazatban dolgozók munkakörülményeinek javítását szolgálják. Ezek közül kiemelte, hogy várhatóan még az év végén megjelenik egy új uniós pályázat, amelynek 6,6 milliárd forintos összege az egészségügyi intézmények foglalkoztatására fordítható forrást növeli.
Emellett a "rezidens kassza" mintegy 300 millió forintos maradványából az Országos Alapellátási Intézeten keresztül a háziorvos és a házi gyermekorvos rezidensek praxisvásárlását támogatják - mondta az államtitkár. Szócska Miklós ennek kapcsán azt is bejelentette, hogy a rezidensi ösztöndíjprogramban - a korábban kihirdetetthez képest több - összesen 600 szakorvosjelölt és 16 kórházi szakgyógyszerész vehet részt.