Európából kifelé menetelő Magyarországról ír a Corriere
A magyar Alkotmánybíróságnak egyelőre sikerült megállítania a jogállami Európa kijárata felé menetelő Magyarországot - írja csütörtökön a Corriere della Sera internetes oldalán olvasható cikkében Luigi Offendu. A cikkben a hétfőn az AB által elmeszelt törvényekről ír a szerző, aki megállapítja: a kormány által sértett alapjogokat mindenkinek be kell tartania, aki Európában kíván maradni.
A magyar kormány tévesnek ítélt intézkedéseit veszi lajstromba az az újságcikk, amely a Corriere della Sera honlapján jelent meg kedden, és amely elsőként arról a hétfői alkotmánybírósági döntésről szól, amely alkotmányellenesnek nyilvánította - a cikk szerint "Orbán Viktor által akart" - rendőri előállításról szóló törvényt és a médiatörvényt. (Az egyházügyi törvényről a cikk nem ejt szót, de az AB-döntés részletei itt olvashatók.) Nem lehet valakit öt napon át előzetesben tartani és közben megtagadni tőle az ügyvédet, valamint nem lehet az újságírókra forrásuk felfedését kényszeríteni, sem valamiféle vélt kiegyensúlyozottságot felülről rájuk erőltetni - írja a szerző.
Ezek, no meg a januárban hatályba lépő új alkotmány miatt az Európai Bizottság többször kifejezte aggodalmát: a sajtószabadság és a "habeas corpus" (vagyis hogy senkit nem szabad törvénytelenül előzetes letartóztatásban tartani) az európai joggyakorlat és az emberi jogok alappillérei - áll a Corriere cikkében. Aki Európában kíván maradni, az nem egyszerűen elfogadni köteles ezeket a jogelveket, hanem hirdetni és védelmezni is - szögezi le a szerző. Ugyanígy a bíróság és a jegybank függetlenségét - teszi hozzá a cikkíró, aki szerint ugyan Orbán Viktor minden nyilvános beszédében védelmezi ezeket, de azután előrehozza a bírák nyugdíjkorhatárát, és az Országos Bírói Hivatal élére felesége barátnőjét teszi meg, akinek döntő szava lesz a bírák kijelölésében.
A cikk felidézi, hogy a jegybankkal kapcsolatos orbáni tervek miatt az Európai Unió és a Valutaalap küldöttsége tiltakozásul hazautazott a magyaroknak kiutalt kölcsönről szóló tárgyalásokról. A hitelre pedig Magyarországnak nagy szüksége van - írja a Corriere, hozzáfűzve azt is, hogy emellett a jogállami Európára is szükségük van a magyaroknak, ugyanúgy, ahogyan Európának szüksége van Magyarországra. Ezeréves történelmünk van, miközben kormányok és miniszerelnökök jönnek-mennek - állapítja meg a cikk szerzője.