Itthon MTI 2011. december. 17. 12:12

A Le Monde Orbán feleségének barátnőjével foglalkozik

A magyar kormány legújabb intézkedései miatti brüsszeli kritikákkal foglalkozott szombati számában a Le Monde. A mértékadó liberális francia napilap külön írást is közölt Prága és Budapest kizárja az adóharmonizációt címmel.

A bécsi keltezésű Le Monde-tudósítás szerint egy évvel a médiatörvény által kiváltott tiltakozás után Magyarország ismét a kritikák kereszttűzbe került: a kormányzatot az a vád érte, hogy "maga alá akarja rendelni az igazságszolgáltatást és a jegybankot, megsértve ezzel azokat az európai és nemzetközi szabályokat, amelyek annak függetlenségét garantálják".

A cikkszerző Joelle Stolz ismertette Viviane Reding, a Európai Unió igazságügyi biztosa levelének főbb pontjait az alaptörvénnyel és a bírák nyugdíjaztatásával kapcsolatos aggályokról. A lap szerint az Európai Bizottság szeretné tudni, hogy az utóbbi kérdésben az Orbán-kabinet milyen érvekkel tudja álláspontját igazolni, miután egy, a pilótákat érintő hasonló jellegű szabályozás tárgyában Németországot már elítélték az életkorral kapcsolatos diszkrimináció miatt.

Brüsszelt azonban a tudósító szerint az is nyugtalanítja, hogy az igazságszolgáltatási apparátus mostantól az Országos Bírósági Hivatal kezeiben összpontosul, amelynek kilenc évre kinevezett elnöke egyedül jelölheti ki a bírákat. A lap megjegyezte, hogy a posztra a miniszterelnök a Fidesz egyik európai parlamenti képviselőjének a feleségét, Handó Tündét, aki ráadásul a kormányfő feleségének a barátnője, "neveztette ki a parlamenttel" - amelyben kétharmados többsége van. Arra is kitért, hogy a jegybankot érintő törvény Brüsszel mellett Washingtonban is "megdöbbenést" váltott ki, "negatív reakciók" érkeztek a Nemzetközi Valutalap, az Európai Központi Bank és az Európai Bizottság részéről is, valamint "fokozta a befektetők félelmeit".

Darák Péter új Kúria-elnök és Handó Tünde, az Országos Bírói Hivatal új vezetője
Túry Gergely

Egy másik, prágai keltezésű tudósításban a Le Monde arról számolt be, hogy Csehország és Magyarország "nem fog bármilyen feltételekkel csatlakozni" a gazdasági kormányzásról szóló kormányközi szerződéshez. A cikkszerző, Martin Plichta szerint támogatják a szigorúbb költségvetési szabályokat, de jelezték, hogy az adóharmonizáció nehezen elfogadható akadályt jelent.

A The Wall Street Journal Az EU és az IMF megszakította Magyarországgal a tárgyalásait című írásában idézi Cséfalvay Zoltánt, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkárát, aki kifejti, hogy Budapest kész más típusú megállapodásokat is kötni. "Meglátjuk, hogy az IMF mit ajánl" - mondta.

A magyar államtitkár azt hangoztatta, hogy Magyarország jelenleg sokkal jobb helyzetben van, mint 2008-ban volt, amikor első európai országként az EU és az IMF megsegítésére szorult, miután a világ hitelpiacai befagytak a Lehman Brothers amerikai befektetési bank összeomlása nyomán.

Cséfalvay a The Wall Street Journal szerint kifejtette azt is, hogy a magyar gazdaság 2011-ben növekedett, a költségvetési hiánya az EU által megszabott 3 százalék alatt maradt, folyó fizetési mérlege többletet mutat.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.