2011. december. 14. 00:23 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 14. 08:34 Itthon

EU-paktum: Szijjártó az újságírókat hibáztatja

A miniszterelnök a költségvetési unióhoz való csatlakozás kapcsán következetesen végig azt az álláspontot képviselte, hogy ha olyan ügyről van szó, amely a nemzeti szuverenitást korlátozza, a szuverenitás egy részének feladásával jár, arról Magyarországon csak az Országgyűlés hozhat döntést - mondta Szijjártó Péter kedd este a Hír Tv Rájátszás című műsorában.

A miniszterelnök szóvivője szerint Orbán Viktor péntek reggel világossá tette a magyar álláspontot, korábban pedig semmilyen nyilatkozat nem volt, amihez képest viszonyítani lehetett volna a péntek reggeli bejelentést.

Elmondása szerint érti, hogy a Brüsszelben lévő egyes magyar médiumok képviselői nagyon várták a magyar álláspontot, ezért inkább gyorsan kitaláltak egyet, amellyel persze nem találták el a helyes megoldást - mondta a szóvivő. Hozzátette: ezek után méltatlan bizonytalanságként beállítani azt, ha a miniszterelnök mond egy világos irányvonalat, ami nem ugyanaz, mint amit előtte néhány újságíró prejudikált volna.

Arra kérdésre, mi indokolta, hogy míg az IMF-fel folytatott tárgyalásokról saját hatáskörben döntött a kormány, most a költségvetési unióról a parlament véleményét kéri, kifejtette: az a fajta együttműködés, ami most formálódik az eurózóna 17 tagállama között, és amihez várják a tíz nem euróval fizető uniós tagországot, egy olyan típusú együttműködés, amely a nemzeti szuverenitás egy fontos részének a feladásával jár vagy járhat.

A tervek ugyanis úgy szólnak, hogy a nemzeti költségvetések tárgyában az európai uniós intézmények hatáskörökkel rendelkeznek.

Arra a kérdésre, hogy Magyarország teljesíteni tudja-e a feltételeket, így például a strukturális hiányra vonatkozó előírást, a szóvivő azt válaszolta: ha ezek valóban előírások lesznek, és valóban eurózóna-tagország leszünk, akkor fog ez aktuális kérdésként felmerülni.

Jelenleg még az sem derült ki, hogy azoknak, akik ehhez az új típusú együttműködéshez csatlakoznak, már akkor teljesíteniük kell a feltételeket, vagy majd akkor, amikor már ők is euróval fizető tagországgá válnak.

Azt az értesülést, hogy a kormány zárolással fedezi majd a növekedés lassulása miatt keletkezett hiányt, találgatásnak nevezte. "Még egyet kell aludni addig, hogy a teljes igazság birtokába kerüljünk" - közölte. A kormány szerdán Sopronban tart kihelyezett ülést, a nemzetgazdasági miniszternek ott kell előterjesztést tennie.

Három kritériumot világosan megszabott számára a miniszterelnök: tiszteletben kell tartani a parlament döntését a sarokszámokról, a gazdasági növekedés esetén a jelentősen csökkentett német előrejelzést kell alapul venni, illetve az euróválság elhúzódása miatti forintárfolyam kapcsán kell korrekciókat megtenni.

A miniszterelnök szóvivője szerint nincs olyan körülmény, ami miatt az új költségvetés elfogadásának menetrendjén változtatni kellene, az Országgyűlés utolsó plenáris ülését változatlanul december 23-ra tervezik.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.