Itthon hvg.hu 2011. december. 09. 15:27

Alperes a Legfelsőbb Bíróság. Utólag kozmetikázták az ítéleteket?

Idézés ellenére nem jelent meg a bíróságon Baka András, a Legfőbb Bíróság (LB) elnöke a Fővárosi Bíróságon. A polgári pert, amelynek tegnap volt az első tárgyalási napja, Minda Zoltán indította, mert szerinte az LB figyelmen kívül hagyta az egyenlő bánásmód követelményét és megsértette emberi méltóságát.

A Pesterzsébeti Papírgyár Kft. privatizációja során Minda Zoltán édesapját kisemmizték. 1993-ban született az LB-n egy másodfokú ítélet, ami miatt Mindáék cége, a Pepszolg Kft. végelszámolás alá került. Ennek az ítéletnek a rendelkező részét azonban – mint a rengeteg pereskedés miatt perkirályként elhíresült Minda Zoltán állítja – a Legfelsőbb Bíróságon 1998 és 2006 között többször átírták. A felperes ugyanis a Pesterzsébeti Papírgyár Leányvállalat volt, ám valamilyen módon átváltozott a társaság jogutódjáéra, a Pesterzsébeti Papírgyár Kft.-re, ami a jogszabályok szerint kizárt lenne. Egy lezárt per iratanyagán ugyanis utólag, évekkel később módosítani nem lehet, jogutód pedig folyamatban levő eljárásba csak bírósági határozattal léphet be. Az ítélet fejrészét Mindáék szerint azért írták át, hogy ezzel leplezzék annak hatálytalanságát. Mivel a kozmetikázásra az eljárásjogi szabályok nem adnak lehetőséget, Minda Zoltánék feljelentést is tettek.

Történt, hogy két évvel ezelőtt Lázár János hódmezővásárhelyi polgármester – jelenleg a Fidesz frakcióvezetője – feljelentést tett amiatt, hogy törvénysértéseket vethet fel a Fővárosi Bíróság (FB) beosztott bírájának, Rádi Andreának eljárása. A bíró ítéleteket írt át. A feltárt bűncselekmények miatt elbocsátották állásából, a kifogásolt jogerős ítélet ellen benyújtott felülvizsgálati kérelem nyomán pedig új eljárás indult.

Túry Gergely

Miután mindez nyilvánosságot kapott, Minda úgy látta, hogy az igazságszolgáltatásban nem kezelik egyformán az ügyeket, s míg egy prominens politikus feljelentése alapján azonnal megtették a szükséges lépéseket, addig az ő bejelentései következmények nélkül maradtak. Ráadásul a 2009-ben kipattant bírói törvénysértéseket analógiaként hozta fel az egyenlő bánásmód követelményére és a hátrányos megkülönböztetés tilalmára hivatkozva. Hiába, az azóta eltelt idő alatt nem lépett a Legfelsőbb Bíróság, amelyet Minda Zoltán folyamatosan bombázott a bejelentéseivel.

Ezek egyáltalán nem jártak eredménnyel, ami miatt Minda úgy érezte, hogy a Legfelsőbb Bíróság megsértette az egyenlő bánásmód követelményét és az ő emberi méltóságát. Így szeptemberben keresetet nyújtott be a Fővárosi Bíróságra mind az LB, mind annak vezetője, Baka András ellen. A keresetben pedig azt kérte, hogy a bíróság állapítsa meg a jogsértéseket, az alapján, hogy a legfőbb bíró és az általa irányított szervezet a bejelentéseit, jogorvoslati kérelmeit nem a Lázár János beadványaival megegyező módon kezelte.

A per első napját december 8-ára tűzték ki. Az FB bírája, Vavrikné dr. Tripsánszki Ágnes a tárgyaláson bejelentette, hogy Baka András azt kérte, hogy a tárgyalást távollétében tartsák meg. Minda ezt követően kifejtette, számára elengedhetetlenül szükséges, hogy a Legfelsőbb Bíróság irányítója jelen legyen, mert a Pepszolg ügyét Baka András nem csak 2009 óta ismeri, hanem azt megelőzően is tudomása volt róla. Mindáék ugyanis a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak, amelynek Baka András 1991 és 2008 között tagja volt. A Pepszolg ügyben a strasbourgi testület eljárásjogi hibák miatt 31 ezer eurós büntetés megfizetésére kötelezte a magyar államot. Az alperesek, Baka András és a LB viszont most azt kéri, hogy utasítsák el Minda keresetét.

A Fővárosi Bíróság tárgyalásán a felperes azt is bejelentette, hogy pernyertességének elérése érdekében perbe hív több bírót. Így Ravasz László és Lichtenstein József Csongrád megyei bírókat, mert ők nyilvánosság előtt jelezték azt, hogy gondok vannak a bíróságokon. Lichtenstein József volt az, aki idén nyáron a szegedi olasz intézet tetejére felmászva azt kiabálta: „Ez a magyar jogrendszer? Hozzátok ide Bakát!”. Ravasz László pedig augusztusban, a Magyar Nemzetben a bírói szervezetrendszer válságáról írt. Ennek alátámasztására Minda a Fővárosi Bíróság egyik bírójának, Bónis Évának a perbehívását is kérte, aki munkáltatójával szemben első fokon pert nyert. Sőt, azt a Rádi Andrea bírót is szívesen látná, akivel kapcsolatban Lázár János feljelentése alapján törvénysértésekre derült fény. Hogy a perbehívásokra sor kerül-e, a következő, jövő márciusi tárgyalásig derül ki.

Cs. B.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.