Itthon MTI 2011. december. 09. 17:02

KDNP: semmilyen anyagi teher ne háruljon a munkaadókra terhesség idején

Az évi rendes szabadság kiadásakor a munkaadók törekednek arra, hogy a szülőknek kiadott szabadság egy része azonos időpontra essen - ennek rögzítését javasolja a családok védelméről szóló törvényhez beadott módosító indítványában a kereszténydemokrata Spaller Endre. A KDNP-s politikus azt is beemelné a törvénybe, hogy az államnak mindent meg kell tennie, hogy a családok egyre több gyermeket vállaljanak.

A kormánypárti politikus javaslatát indokolva kiemelte: az éves rendes szabadság ideje szinte az egyetlen lehetősége egy családnak arra, hogy a szülők és a gyermekek huzamosabb időt töltsenek együtt. Indokolt ezért pozitív értékként törvénybe foglalni, hogy a munkaadók törekednek a szülőknek azonos időpontban kiadni a szabadságot.

A KDNP-s képviselő azt is javasolja, hogy a munkaadó munkavállaló várandósságával kapcsolatban - a szabadságok kiadásának kivételével - semmilyen költséget nem visel. Szerinte ezt azért kellene a törvénybe beemelni, mert a munkaadók ma nem szívesen foglalkoztatnak szülő korú nőket, félnek ugyanis, hogy az esetleges gyermekvállalás túlzott anyagi terhet jelent számukra.

A nők számára azonban fontos, hogy a gyermekvállalás és a karrier összeegyeztethető legyen, a javaslat e dilemmát úgy oldaná fel, hogy leveszi az anyagi terhet a munkaadókról.

A kormánypárti politikus azt is rögzítené, hogy a családi adókedvezmény a magzat 91. napos korától legyen igénybe vehető. Mint hangsúlyozta, a magzati élet védelme az alkotmány egyik fontos vívmánya, ezt az elvet a sarkalatos törvényeken is át kell vezetni, kiemelt helyen szerepeltetve a ma is létező szabályt. Beemelné a törvénybe továbbá: az állam mindent meg kell tegyen azért, hogy a családok egyre több gyermeket vállaljanak. Örökbeadás esetén az anyát legalább két hét szülési szabadság illeti meg - olvasható Spaller Endre egy másik javaslatában.

Spaller Endre KDNP-s képviselő
MTI / Soós Lajos

A KDNP-s politikus azt is indítványozza, hogy a kiválasztás során, a munkakör betöltéséhez előírt szakmai végzettséggel, szakképzettséggel vagy szakképesítéssel, tapasztalattal egyformán rendelkező jelöltek esetén előnyben lehet részesíteni azt, aki több gyermeket nevel.

A fideszes Tapolczai Gergely utalva arra, hogy a GYES mellett, 1 éves kor után lehetséges a részmunkaidőben való foglalkoztatás, szükségesnek tartja a vonatkozó paragrafust azzal kibővíteni, hogy nem csak az ellátásból visszatérőre, hanem az ellátás folyósítása mellett visszatérő re is vonatkozzon, és ez a törvény szövegéből pontosan kiderüljön.

Hangsúlyozta: támogatandó, hogy a GYES két további privilegizált jogosultsági körére (ikres szülők, fogyatékos gyermeket nevelők) is kiterjedjen a javaslat. Ezek a szülők a tankötelezettségig (ikrek), illetve 10 éves korig (fogyatékkal nevelő) kapják a GYES-t. A törvény módosítása így egyben azt jelentené, hogy a GYES alatti védett időszakban lehetőség lenne arra, hogy a szülők fokozatosan visszatérhessenek a munkaerőpiacra, nem kiesve több évre (pláne a privilegizált szülők esetében hosszú időre) a munkából, ráadásul bizonyíthatják, hogy gyermek gondozás a mellett is értékes munkaerők.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?