Hoffmann Rózsa nagy ígérete, a pedagógusfizetések emelése kerül veszélybe, ha a parlament elfogad egy fideszes módosító javaslatot. Viszont több mint 380 milliárdot spórolhatna a kormány a tanárokon - írja az FN24.
A köznevelési törvény egyik legfontosabb része a pedagógus-életpályamodellt leíró fejezet. Az ebben állítottak szerint – bár a pedagógusok munkaterhelése nő, és a pályán lévők rendszeresen szigorú minősítési eljáráson esnek majd át – a tanárok fizetése érezhetően növekedne.
Hoffmann Rózsa a pedagógusok illetményalapját a mindenkori minimálbérhez rögzítené, 180 és 200 százalékban határoznák meg a főiskolai, illetve egyetemi végzettségű tanároknál. Négy fideszes képviselő – Pósán László, Demeter Zoltán, Sági István és Kucsák László – módosító javaslata viszont annak meghatározását minden évben a költségvetésre bízná. A változtatást azzal indokolják, hogy a minimálbér-alapú bérrendszer meggátolhatja a differenciáltabb döntéseket - írja az FN24.
A javaslat hétfő reggel az oktatási bizottságban ugyan nem kapta meg a többséget, de az egyharmados támogatást igen. Ez azt jelenti, hogy a parlament elé kerülhet a módosító. Ha a képviselők ezt megszavazzák, akkor a kidolgozott bérskála és az egész köznevelési törvény értelmét veszti. Ezt maga Hoffmann Rózsa mondta ki egy korábbi bizottsági ülésen. Hétfőn ő természetesen nem, de a fideszesek egy része támogatta az elképzelést - írja a lap.
Ha ugyanis nem a minimálbérhez rögzítik a pedagógusbéreket, akkor borítékolható, hogy a mostani gazdasági helyzetben a költségvetési törvények nem lesznek túl bőkezűek a tanárokhoz. Így, amennyiben bevezetnék a köznevelési törvényt, az csak a szigorításról, a tanári autonómia megvonásáról, a központosításról, a tanári pluszmunkákról szólna, s mindezért „cserébe” nem lenne ott a béremelés sem.
Mindezzel 381,5 milliárdot vonnának ki a rendszerből. További részleteket az FN24 cikkében olvashat!