Nem fellebbezi meg a rendőrség önvédelmi fegyver megszerzését és tartását elutasító határozatát – közölte a hvg.hu-val Juhász Oszkár, Gyöngyöspata polgármestere, akire a rendőrség döntése után három nappal, november 28-án lőttek rá.
Emberölés kísérletének gyanúja miatt indított nyomozást a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság (HMRFK), miután november 28-án este tizenegy óra után kétszer rálőttek Gyöngyöspata első emberére, a jobbikos Juhász Oszkárra, amint éppen távozott a polgármesteri hivatalból. Soltész Bálint, a főkapitányság szóvivője a hvg.hu-nak csak annyit mondott, hogy folyik az eljárás. A Heol.hu számolt be arról, hogy a helyszíni szemle alapján a golyók vadászfegyverből származnak. Juhász Oszkár pedig azt nyilatkozta, hogy fogalma sincs, ki adhatta le a lövéseket, személyes ellensége, haragosa nincs, legalább is nem olyan komoly, hogy az életére törjenek.
Ennek ellenére a polgármester korábban önvédelmi fegyver tartásának engedélyéért folyamodott. A történtek előtt három nappal kapta kézhez a HMRFK-től azt a határozatot, amelyben elutasítják fegyverviselési engedély iránti kérelmét. „A rendőrség azzal utasította el a maroklőfegyver tartására beadott kérelmemet, hogy nem tudom hitelt érdemlően bizonyítani azt, hogy személyes biztonságom csak lőfegyverrel garantálható – idézte fel a rendőrség válaszát a gyöngyöspatai polgármester a hvg.hu-nak. Juhász Oszkár elmondta azt is, hogy bár a támadást követően újra meg akarta kérni a fegyvertartási engedélyt, mára eldöntötte, nem fellebbezi meg a rendőrség elutasító határozatát. „Tudomásul veszem, hogy ebben az országban bárki életére rátörhetnek” – jegyezte meg.
Hozzátette: „többször hívtak fel azzal, hogy meg fognak ölni engem és a családomat is, többször támadtak rám, megdobtak kővel és Eszes Tamás, a Véderő volt parancsnoka is rám támadt” – sorolta a polgármester az őt ért atrocitásokat. „Nekem, mint polgármesternek, hivatásomból adódóan könnyebb lenne maroklőfegyver tartására engedélyt szereznem, ráadásul minden vizsgával rendelkezem, mert két éve megszereztem azt erre a fegyver típusra. Vadászfegyver tartására pedig – tette hozzá Juhász Oszkár – már öt éve van engedélyem.”
Ebben a helyzetben – közölte – elfogadja a Jobbik által felajánlott segítséget. Hogy ez mit jelent, nem derült ki, a párt elnöke, Vona Gábor is csak azt közölte, hogy erről egyeztetni fognak. Közben a település jegyzője megtiltotta a településen a december 3-ra és 4-re meghirdetett közterületre tervezett demonstrációkat, illetve bejelentették, hogy az önkormányzat a művelődési házat sem adja bérbe a polgármester ért atrocitás és a november 30-án kitört tömegverekedés miatt. A jegyző szerint feltételezhető, hogy az Új Magyar Gárda Mozgalom bérelte volna ki a művelődési házat.
Kinek lehet önvédelmi fegyvere?
Törvény értelmében akkor adható engedély, ha a kérelmező „a rendészetért felelős miniszter rendeletében meghatározott, a fegyvertartáshoz szükséges, elméleti és jártassági követelményeket teljesítette”, illetve, ha az engedélyt kérő természetes személy, vagy egy jogi személy vezető tisztségviselője, vagy „jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén a tevékenységért felelős vezető”. Egy kormányrendelet pedig kimondja, hogy önvédelmi célra lőfegyver megszerzése és tartása „annak engedélyezhető, aki bizonyítja, hogy élete, testi épsége – tűzfegyverrel elhárítható veszélyhelyzet fennállása miatt – fokozott védelmet igényel.”
Cs. B.