Külföldön is téma a magyar hajléktalanok büntetése
A nemzetközi sajtó is foglalkozik a december elsejétől hatályos új magyar hajléktalanügyi szabályozással. Ennek lényege, hogy pénzbírsággal vagy elzárással sújthatja a bíróság azokat a hajléktalanokat, akiket fél éven belül másodszor büntetnek meg azért, mert az utcán élnek. Az osztrák Heute című hírportál külpolitikai oldalán vezető helyen szerepelnek a magyar hajléktalanok, de a BBC Online is írt a szigorításról, az Al-Jazeera pedig helyszíni beszámolót sugárzott az ügyről.
A BBC Online cikke szerint büntethetővé váltak az utcán élő hajléktalanok, akiket végső esetben elzárásra ítélhetnek vagy átszámítva körülbelül 600 dolláros büntetést kaphatnak. Kormánypárti képviselők javasolták a szigorítást, arra hivatkozva, hogy Budapesten egyre nehezebben birkóznak meg a körülbelül tízezer hajléktalan problémájával. A szabályozást többen bírálták, köztük az állampolgári jogok országgyűlési biztosa. A BBC hivatkozik a fideszes Kocsi Mátéra, aki vitatja, hogy egyedül az önkormányzatok dolga lenne rendezni a hajléktalan-kérdést.
Az Al-Jazeera helyszíni riportjában megszólal egy utcán élő férfi és egy szociális munkás, politikus egy sem. A tudósító elmondja, hogy a kormány azt szeretné, ha a szállókra mennének a hajléktalanok, férőhely azonban nincs elég. A riporthoz fűzött kommentár szerint a magyar hajléktalanok száma húszezerre nőtt a gazdasági válság miatt.
Magyarország el akarja zárni a hajléktalanokat – ezzel a címmel közöl írást az osztrák Heute hírportál a témában, a külpolitikai rovat vezető helyén. A konzervatív javaslat alapján az utcán élőket az első figyelmeztetés után másodjára már bírságolják vagy börtönbe csukják, a jogvédők és a segítő szervezetek tiltakozása ellenére. Az osztrák portál szerint tüntetéseket terveznek a szigorítás ellen.
Az Országgyűlés november 14-én szavazta meg a szabálysértési törvény ide kapcsolódó módosítását, 293 igen szavazattal, 61 ellenében. A kormánypárti és a jobbikos képviselők igennel voksoltak, az MSZP és az LMP frakciójának tagjai, valamint a független képviselők - Pősze Lajos kivételével - nemmel. A változtatást tizenhárom fővárosi fideszes politikus kezdeményezte júniusban.