Íme a BKV új bérletrendszere
Új jegyfajtákat vezet be a BKV, megszűnik azonban a családi jegy és a mozgáskorlátozottaknak járó bérlet is. A jegyárak ugyan nem, de a pótdíjak harmadukkal nőni fognak.
Ahogy azt a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén eldöntötte, 2012-ben nem emelkednek a BKV-jegyárak, a nettó árak csökkentése révén a megemelt áfakulcs ellenére sem kell többet fizetni a pénztáraknál. A vonaljegy 320 Ft, a helyszínen váltott vonaljegy 400 Ft, a 10 darabos gyűjtőjegy 2800 Ft, a havibérlet 9800 Ft, a tanulóbérlet 3850 Ft, a nyugdíjasbérlet 3700 Ft marad.
Emellett új jegyfajtákat vezet be a társaság: létrejön a csoportos napijegy, a rendezvényhez kapcsolódó napijegy, a kombijegy, a repülőtérre közlekedést egyszerűsítő kombinált vasúti jegy, valamint a kisgyermekes bérlet, megszűnik viszont a családi jegy és a mozgáskorlátozottaknak szóló bérlet. Ez utóbbiból ugyanis a BKK közleménye szerint 2011-ben mindössze 17-et adtak el. Kutyabérletek közül ezután lesz 24 és 72 órás jegy, valamint hetijegy is.
A csoportos napijegyet 2-5 fős együtt utazó csoportok használhatják, ára a mindenkori napijegy kétszerese, így 2012-ben 3100 Ft, így ha többen utaznak együtt, nem emelkedik az utazás költsége.
A rendezvényhez kapcsolódó napijegyet sportesemények, kiállítások, koncertek vagy más hasonló rendezvények belépőjegyével együtt, míg a kombijegyet budapesti célállomásra szóló autóbusz-, vonat-, hajó- vagy repülőjegy mellé lehet váltani. A BKK közleménye szerint az volt a céljuk, hogy a Bécsben működő vasúti jegy – tömegközlekedési jegy kombinációhoz hasonlóan a Budapestre érkező látogatók is ilyen kombinált jegyet vásárolhassanak. Mindkét jegyfajta legfeljebb tíz, egymást követő napra váltható, ára az 1. napra 1200 Ft, 2-3. napokra további +1000 Ft/nap, a 4. naptól kezdve +300 Ft/nap.
Egy kombinált vasúti jegyet is bevezetnek, amely érvényes az ország tetszőleges vasútállomása és Ferihegy vasútállomás között a vonatra, onnan pedig a Liszt Ferenc repülőtér 2-es termináljáig a 200E autóbuszra.
A kisgyermekes bérletet a budapesti lakcímmel rendelkező szülők használhatják, az eddigi kismamabérlethez hasonlóan a gyermekgondozási segélyben (gyes) és gyermeknevelési támogatásban (gyet) részesülők, mellettük pedig a terhességi gyermekágyi segélyben (tgyás) és gyermekgondozási díjban (gyed) részesülők is igénybe vehetik.
Ezzel együtt a különböző bérletek és a hetijegy időtartama is két órával meghosszabbodik, az utolsó nap éjfél helyett másnap hajnali 2-ig érvényesek, így a lejárat napján éjfél előtt megkezdett utazás végéig minden esetben érvényesek. A kedvezményes éves bérletet lehet 1 db éves szelvény, vagy 12 db havi szelvény formájában is vásárolni, a HÉV-bérletek pedig ezentúl érvényesek lesznek a HÉV-ekkel párhuzamosan közlekedő éjszakai buszjáratokon is, így a Szentendrére tartó 943-as és a Gödöllőre tartó 992-es járatokon.
A jegyárak ugyan nem nőnek, a pótdíjak azonban harmadukkal drágulnak: a helyszínen vagy 3 napon belül a pótdíjirodában 8000 Ft-ot, csekken 30 napon belül 16 000 Ft-ot, 30 napon túl 32 000 Ft-ot fizetnek az érvényes jegy nélkül utazók. Az utólagos bérletbemutatás ára 2000 Ft marad, azonban a pótdíjazás napján, de későbbi időpontban vásárolt bérleteket nem fogadják el.
A BKV úgy gondolja, hogy a hatékonyabb ellenőrzés hatására emelkedő pótdíjbevételek várhatóan kompenzálják a szélesebb kör által használható kisgyermekes bérlet miatti bevételkiesést.