Itthon Dreissiger Ágnes 2011. november. 29. 10:56

Újabb csapás az iskolákra: bukják az uniós forrásokat?

Hiába vállata Magyarország, hogy 2013-ig uniós pénzből teljesen megújítja a magyar oktatást, ez a terv alapjaiban rendült meg Fellegi Tamás fejlesztési miniszter javaslata nyomán. Az olvasás-szövegértés, a matematika-logika oktatásának fejlesztésére így hiába bólintott rá Brüsszel, megint az oktatás húzhatja a rövidebbet. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szerint a terv még "egyeztetés alatt van".

A jelek szerint előbb kiszárította a kormány az oktatásra fordítható uniós pályázatokat, majd most elvonja őket. A részletekről egyelőre nem lehet sokat tudni; annyi biztos, hogy a Társadalmi Megújulás Operatív Program több pályázatát ki sem írták, összesen 47 milliárd forintról van szó. Ezt most - éppen arra hivatkozva, hogy az érintettek, úgymond, nem vették igénybe - átcsoportosítaná a Nefmi.

Az LMP közleménye szerint a kormány cinikusan hivatkozik arra, hogy a közoktatás nem tudta az úgynevezett 3-as prioritás forrásait elkölteni. "Holott épp a Nefmi az, amely lassan két éve szinte hozzá sem nyúlt ezekhez a forrásokhoz, nem hirdet eredményt egyes TÁMOP pályázatokon." A többi pályázat kiírását 2011 tavaszára ígérték, ami azóta sem történt meg. Átszervezés miatt hónapokra leállt a futó programok kifizetése is. "Azért is hazug az átcsoportosítás indoklása, mert minden kiírt pályázat esetén többszörös a túljelentkezés. A TÁMOP 3.1.4-es pályázat újabb kiírására sok száz iskola, óvoda vár hiába" - fogalmaz az ellenzéki párt.

Pepecselősebb munka?

Az LMP szerint a fejleményekben közrejátszhat, hogy az államtitkárság "nem tudott azonosulni a pályázati programmal", amelynek célja a kompetencia alapú oktatás, az együttnevelés, az innovatív pedagógia és szervezeti kultúra. Mint ismert, nagyjából ez az egyik legfontosabb tartalmi vita a parlament napirendjén lévő köznevelési törvénnyel kapcsolatban is; nemcsak az elllenzék, de még a Fidesz számos politikusa, például az oktatási bizottság elnöke, Pokorni Zoltán, vagy maga Lázár János frakcióvezető is ilyen elemeket hiányolnak a Hoffmann Rózsa vezette államtitkárság előterjesztéséből.

Uniós pénzek nélkül bajba kerülhetnek
Fazekas István

Nagyjából ezt látja az események hátterében egy lapunknak nyilatkozó szakértő is, aki korábban éppen az EU-s pályázatok elbírálásával foglalkozott. Mint a hvg.hu-nak mondta, nehéz lenne megmondani, mi más lehetne a kormány célja, "tény viszont, hogy ezzel az oktatás és közoktatás szereplőit lehetetlenítik el. Nem tudnak máshonnan pénzt elvonni, mint az olvasás-szövegértés, matematika-logika területéről, amire egyébként pályáztunk és nyertünk Brüsszelben. A TÁMOP-programok keretében 2013 végéig vállaltuk, hogy ezen a területen valamennyi intézményben mérhető javulást érünk el."

Romlani fog a gyerekek teljesítménye

A szakértő szerint az úgynevezett kompetencia alapú oktatás merőben új vonal lenne a mostani poroszos rendszerhez képest, "de ez az új vonal nem kedvence a kormánynak. Csakhogy azzal, hogy az iskolai fejlesztések nem valósulhatnak meg, a gyerekek teljesítménye fog romlani." Forrásunk ugyanakkor azt mondja, ezek a programok sokkal "pepecselősebbek és időigényesebbek", mint a nagyobb programok, "hiszen bár kisebb összegekről, néhány milliós tételekről beszélünk, a háttérmunka és a menedzsment feladata nem kisebb. Ezek is közrejátszhatnak egy-egy átcsoportosításnál."

Lapunknak egy másik oktatási szakértő viszont azt mondta: az átcsoportosításhoz Brüsszel jóváhagyása is kell. "A pályázatkor a közoktatási résznél az olvasás-szövegértés és a matematika-logika indikátorokat jelölte meg a kormány, ami azt jelenti, hogy az unió erre bólintott rá. Értelemszerűen a módosításhoz is kell a beleegyezésük."

Megkerestük a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot is, hogy mi a célja az átcsoportosításnak, onnan azonban a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez irányítottak minket. Kérdéseinkre az NFÜ írásban a következő választ küldte: "az Operatív program átcsoportosítása jelenleg társadalmi egyeztetés alatt van. Ezen a héten zajlanak a Monitoring Bizottsági ülések, ahol döntenek a forrásátcsoportosítás jóváhagyásáról. Ezt követően kerül sor a Kormány döntésre, majd pozitív döntést követően az Irányító Hatóság benyújtja a módosított Operatív Programot az Európai Bizottság részére. Az oktatásfejlesztést tartalmazó Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) Monitoring Bizottsági ülésére a héten fog sor kerülni, és amint konkrét döntés születik, értesítjük a sajtót az átcsoportosításáról."

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.