Olyan munkatársakat hívogatnak a közmédia hírszerkesztőségéből demo felvételek elkészítése miatt, akiket májusban már kirúgtak a rádióból – mondta el lapunknak az egyik érintett. Közben a szakszervezetek azt a belső jelentést szeretnék megismerni, ami információk szerint büntetőfeljelentést is indokoltnak tart a köztévé székházával kapcsolatban.
A jelek szerint azt sem tudják a Médiaszolgáltatást-támogató és Vagyonkezelő Alapnál (MTVA), hogy ki dolgozik még a közmédiában, és kiket rúgtak ki az összesen majdnem ezerfős leépítés májusi, első hullámában. Legalábbis erre utal, hogy – mint azt a hvg.hu-nak elmondta – a rádió Junior Prima-díjas szerkesztőjét, Rovó Attilát is felhívták Daniel Cohn-Benditről tudósítást meghamisító, majd az MTVA hír- és háttérműsorainak főszerkesztőjévé avanzsáló Papp Dániel titkárságáról, mintha még ott dolgozna.
„Egy 30-as számról kerestek, amikor felvettem, egy hölgy, mintha régóta ismernénk egymást, közölte, hogy ’a Papp Dani titkárságáról’ hív, és érdeklődött, hogy mikor akarom leadni a demo felvételemet a mikrofonbizottság részére, mert most kapták meg a listát, hogy még én sem adtam be. (Azoknak a rádiós munkatársaknak, akik adásba kerülnek, időről időre vizsgázniuk kell egy úgynevezett „mikrofonbizottság” előtt, ez a testület ítéli meg, hogy elég szépen, tisztán beszélnek-e, ehhez kell a felvételeket becsatolniuk – a szerk.) Mondtam, hogy én már július óta nem dolgozom ott, mire a telefonáló elnézést kért, majd bosszankodni kezdett, hogy ez már nem az első eset, teljesen rossz papírt küldtek fel neki, majd elköszönt” – mesélte lapunknak az egykori rádiós. Rovó Attila azt sem értette, hogy került a neve egyáltalán a Jobbik egykori kabinetfőnöke által vezetett főszerkesztőséghez, mikor ő sosem dolgozott ott.
Szalai Annamáriától várnak választ
A Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezete (TFSZ) hétfőn a Médiahatósághoz fordult a Cohn-Bendit-hamisítás ügyében. Mint Nagy Navarro Balázs, a szakszervezet alelnöke a hvg.hu-nak elmondta, az MTVA-n belül nem vizsgálták ki az esetet kielégítően, Papp Dánielt előléptették, miközben – mint utánakérdeztek – soha, senki nem kért helyreigazítást a hamisítás hírét közlő médiumoktól. „Eddig vártunk, hogy esetleg házon belül történik valami, az MTVA vezetése láthatóan nem akar lépni az ügyben, ezért fordultunk Szalai Annamáriához, vizsgálják ki ő az ügyet” – mondta Nagy Navarro Balázs.
Az érdekképviseletek egyébként arra a belső ellenőri jelentésre is kíváncsiak, amely a közmédia átalakulásakor készült, és többek között a tévé Kunigunda utcai székházának építési és bérbeadási körülményeit tárják fel. Nagy Navarro Balázs azt mondta, tudomásuk szerint a jelentés több esetben büntetőfeljelentés megtételét javasolja, a szakszervezetek ugyanakkor úgy tudják: a belső ellenőrt előbb a jelentés megváltoztatására akarták rábírni, majd elbocsátották. Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy az MTVA vezetésének második szintjén sokan dolgoznak az egykori MTV vezetői közül, akik akár érintettek is lehetnek.
Kirúgás, "szakmai" alapon
A szakszervezeti vezető szerint egyébként az érdekképviseletek megfélemlítése zajlik házon belül. Nagy Navarro Balázs ennek jeleként értékelte, hogy a Kunigunda utcai székházban működő négy szakszervezetet egynapos határidővel felszólították, hogy költözzenek össze egy egyszemélyes irodába (ezzel kapcsolatban az MTVA utólag közleményt adott ki, melyben úgy fogalmaz Cserháti Ágnes szóvivő, hogy "a nem mindennapi méretű és páratlan logisztikai feladatot jelentő költöztetés folytán – többek között – a székház teljes korábbi szobakiosztását is újra kellett gondolni. Ennek keretében a munkavállalói érdekképviseletek számára fenntartott négy irodahelyiség közül hármat a munkáltató Bródy Sándor utcai, illetőleg Pollack Mihály téri ingatlanaiba helyezett át, egynek használatát pedig továbbra is a Kunigunda úti székházban biztosítja"), valamint, hogy a TFSZ nyolc tisztségviselőjét kérték ki úgymond a szakszervezettől azért, hogy kirúghassák őket. A szakszervezet ellentmondott, így munkaügyi bíróságon folytatódik az ügy.
Engem már 2006-ban is megpróbáltak ugyanígy elbocsátani, akkor is megállapította a bíróság, hogy a legképzettebb, legtapasztaltabb vagyok a munkakörömben, és visszahelyezett, a jelek szerint a szakmai szempontok most sem számítanak – mondta a hvg.hu-nak Nagy Navarro Balázs. A szakszervezetek már korábban megkérdőjeleztéék a több száz fős leépítés szakmaiságát.
"A szakszervezetek keverik a szezont a fazonnal, ugyanis három jelentés is készült, ezek közül egy valóban tartalmazott olyanokat, amik indokolttá tehettek büntető feljelentést, például a Duna Televízió strómanokon keresztül kötött szerződései ügyében, de az MTVA vezetése meg is tette ezeket a feljelentéseket" - mondta a hvg.hu-nak Szabó László, az Alap kommunikációs vezetője, hozzátéve, hogy a tévészékházzal kapcsolatban ilyen nem merült fel, a belső ellenőr pedig valóban nem dolgozik már ott, de "ez nem a jelentés tartalma miatt voolt, egyszerűen elváltak egymástól a munkavállaló és munkáltató útjai".
Papp Dániellel kapcsolatban Szabó László úgy fogalmazott, a szakszervezeteknek "szívük joga" a Médiahatósághoz fordulni, az érdekképviseletek összeköltözésével kapcsolatban pedig azt mondta, négy másik irodát kapott a négy szakszervezet, továbbra is mindent biztosítanak számukra a működéshez, így "ha ez megfélemlítés a munkáltató részéről, kívánom, hogy minden munkavállalót így félemlítsenek meg".