Nyílt levelet írt Lázár Jánosnak, a Fidesz frakcióvezetőjének Mesterházy Attila azt kérve: kezdődjön egyeztetés a köznevelési törvényről, és a parlament ne fogadja el a kormány javaslatát, amellyel a jelek szerint a Fidesz is elégedetlen.
Azzal kapcsolatban, hogy a nagyobbik kormánypárt 174 módosító javaslatot nyújtott be a Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár jegyezte előterjesztéshez, a szocialista párt elnök-frakcióvezetője megjegyezte: a Fidesz egy eleve rossz törvény kirívó hibáit becsülendő elszántsággal, de későn igyekszik javítgatni.
Mesterházy Attila úgy fogalmazott, a Lázár János által benyújtott szegregációellenes módosító javaslat is jelzi, a Fidesz érti, hogy a köznevelési törvény óriási károkat okozhat. A jogszabálytervezet ugyanakkor számos más végrehajthatatlan, igazságtalan elképzelést tartalmaz; ilyen a kötelező egész napos iskola ötlete, a végiggondolatlan államosítás, a világnézeti szabadság felszámolása, a kötelező tanterv szigorú kerete vagy az oktatási jogok biztosához fordulás jogának korlátozása - írta.
Véleménye szerint a törvény rohamtempójú elfogadása csakis Hoffmann Rózsa politikai túlélését szolgálná. "Ez rossz megoldás, de szintén rossz és méltatlan irány az, ha a törvényt az utolsó pillanatban több száz módosító javaslattal, foltvarrásos technikával véglegesíti a törvényhozás" - írta.
Ehelyett Mesterházy Attila azt javasolja, hogy hívják össze az érintettek képviselőit, a szakmai és érdekvédelmi szervezeteket, a pártok szakértőit és szakpolitikusait, és közösen dolgozzák ki az érintettek többségének véleményét tükröző új köznevelési törvényt. Mint írta, az MSZP-frakció nyitott az egyeztetésre.
A szerda esti határidőig több mint háromszáz módosító indítványt nyújtottak be képviselők a köznevelési törvényjavaslathoz. A Hoffmann Rózsa által jegyzett előterjesztésen csak fideszes képviselők 174 indítvánnyal változtatnának. Lázár János a múlt héten egyetlen javaslatával csaknem ötven módosítást kezdeményezett.
A szocialisták egyébként három módosító indítványukkal a törvényjavaslat összes paragrafusát eltörölnék. Mesterházy Attila, Hiller István és Kiss Péter indoklásukban azt írták: így kívánják jobbá tenni az előterjesztést.