Karácsony: az elutasított MSZP-vel nem éri meg szövetkezni
Nem lép vissza a II. kerületi időközi választás második fordulója előtt a szocialista induló javára Karácsony Gergely, az LMP parlamenti képviselője, aki döntését a Népszabadságban megjelent cikkében magyarázza meg.
Négy okot sorolt fel Karácsony Gergely, amiért nem lép vissza a II. kerületi időközi választás második fordulójában. Az LMP parlamenti frakcióvezető-helyettese (aki, mivel parlamenti képviselő, még az országgyűlési választás esetleges megnyerése esetén is deklaráltan Hanzély Ákosnak adná át az újabb mandátumot) a két héttel ezelőtti, az alacsony részvétel miatt érvénytelen választási fordulóban a harmadik helyen végzett a fideszes Láng Zsolt (52,61 százalék) és a szocialista Lévai Katalin (24,18 százalék) mögött. Karácsony Gergely 15,55 százalékot szerzett.
Az LMP-s jelölt ezt követően közölte, hogy nem lép vissza a második fordulóban, a szocialista pártelnök Mesterházy Attila ugyanakkor nyílt levélben fordult Schiffer András LMP-s frakcióvezetőhöz, arra kérve, hogy léptessék vissza Karácsonyt.
Az LMP jelöltje a Népszabadságban megjelent cikkében elsőként leszögezi, hogy azért nem lép vissza, mert nem erre tett ígéretet, csupán arra az esetre érvényes ez, ha ezzel érdemben hozzá tudna járulni a Fidesz megveréséhez. Karácsony a korábbi választásokon rögzített adatokból kiindulva úgy látja, sosem volt még példa arra, hogy a - Lévai Katalin eredényét a sajátjával összeadva - 12,86 százalékos hátrányhoz hasonlót bárki megfordított volna. Szerinte visszalépése esetén az LMP-s szavazók távolmaradnának, így még nagyobb különbséggel győzne a Fidesz jelöltje.
A politikus szerint a visszalépéssel kapcsolatos feltételek akkor teljesültek volna, ha a szocialisták jobban szerepelnek 2010-es eredményükhöz képest.
Karácsony hivatkozik korábbi munkahelye, a Medián közvélemény-kutató felmérésére, amely szerint az MSZP továbbra is a leginkább elutasított párt, ezért úgy látja, a velük való együttműködésnek az LMP számára nem volna kellő hozadéka, az ellenérzések az LMP-re is átterjednének.
Negyedik érvként Karácsony azt mondja, a közös ellenségen kívül közös jövőkép is kell az Orbán-kormányt leváltani akaró ellenzéknek, ám az MSZP a parlamenten belüli együttműködést nem szorgalmazza, az LMP-s képviselő szerint ezt jelzi az, hogy egyedüli pártként nem támogatták a nők politikai részvételéről szóló parlamenti vitanapró szóló LMP-s kezdeményezést.