A Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt. vezetősége a wellness-szállodákban tartott továbbképzések mellett több száz millió forintot fizetett ki olyan informatikai munkákra, amelyek tényleges teljesítése erősen megkérdőjelezhető - írja a Magyar Nemzet.
Tavaly zárult a korábban Nemzeti Autópálya Rt. néven futó Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő (NIF) Zrt.-nél az az átvilágítás, amely súlyos jogszabálysértéseket és pazarlást tárt fel. Azóta több gyanús ügylet is előkerült, melyek miatt a társaság már feljelentést is tett, többek közt csalás, hűtlen kezelés és magánokirat-hamisítás alapos gyanújával.
Reményik Kálmánt, a NIF vezérigazgatóját is az egyik ilyen ügy, konkrétan az úgyneveztt SAS stratégia menedzsment informatikai megoldás pazarlónak tartott beszerzése miatt menesztették. Legalábbis ezt nevezték meg a tavaly nyári rendkívüli felmondás okaként. Azóta a SAS-ügy mellett több gyanús eset is előkerült.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/6dd95269-e765-482c-9db1-df1b6a90b726.jpg)
A feljelentések miatt indult nyomozás a mai napig tart: a SAS-ügyet a Fővárosi Főügyészség még június végén vette át az V. és XIII. kerületi ügyészségre, míg a másik, több száz millió forintos vagyoni kárt okozó, úgynevezett Montana-ügyben az idén augusztusban soron kívül rendelték el a nyomozást.
A NIF jelenlegi vezetése szerint a SAS-ügy miatt a társaságot azért érte jelentős, több mint 30 millió forintos vagyoni kár, mert a rendszer és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatás beszerzése eleve indokolatlan volt. Ennek ellenére az állami cég korábban a Magyar Nemzet szerint szabálytalanul, valótlan tartalmú igazolások alapján fizetett ki tetemes összegeket.