2011. november. 16. 09:52 HVG Utolsó frissítés: 2011. november. 16. 09:55 Itthon

Hack Péter: a kommunista igazságszolgáltatási logika visszatér

Az egységes és egyértelmű szakmai felháborodás és elutasítás ellenére az Országgyűlés elfogadta azt a törvényi rendelkezést, amely a jövőben a büntetőeljárások nyomozási szakaszában kizárja a tanút segítő ügyvéd jelenlétét a tanúkihallgatáson. Ez a rendelkezés nagy lépést jelent a kommunista rendszer igazságszolgáltatási logikájának helyreállítása felé – állítja Hack Péter büntetőjogász.

Az új szabályt megalkotók olyan helyzetet akartak teremteni a rendőrök és ügyészek számára, hogy a kihallgatások során szabadon alkalmazhassanak olyan trükköket és manipulációkat, amelyeket az ügyvéd jelenlétében nem tehetnek meg. A kormány által benyújtott elképzelés eredetileg csak az úgynevezett, kiemelt ügyekben tette volna lehetővé az ügyésznek, hogy a tanú ügyvédjét kizárja a kihallgatásról.

Később egy képviselő által benyújtott, de feltehetően a minisztériumban készített indítvány – arra hivatkozva, hogy nem kell különbséget tenni a kiemelt ügyek és a többi ügy között – minden esetben megtiltotta az ügyvéd jelenlétét a nyomozás során, ha tanúról és nem sértettről van szó – írja véleményében Hack Péter jogász, aki úgy látja: ebben a felfogásban az egyén létezésének célja és értelme a köz szolgálata, és az, hogy hűséges alattvalóhoz méltóan a hatóság rendelkezésére álljon.

A cikket teljes terjedelmében az e heti HVG-ben olvashatják.
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.