Itthon hvg.hu 2011. november. 16. 12:00

Gyurcsány elment: Mesterházy nyakába szakadt az MSZP

Gyurcsány Ferenc kiválása és az „öregek” háttérbe vonulása után megkérdőjelezhetetlen lett Mesterházy Attila hatalma az MSZP-ben. A pártelnöknek viszont alig fél éve van arra, hogy fiatalítson, átszervezze a pártot és növelje a szocialisták népszerűségét. Az MSZP-ben úgy vélik, ha ez a következő kongresszusig nem sikerül, újult erővel folytatódnak majd a belső harcok. Mesterházy a régi struktúrák megkerülésével próbálja ráncba szedni az MSZP-t.

„Nyílt, érzelmes elszakadás volt azoktól, akik korábban mentorálták, lényegében a frakció, majd a párt élére segítették. Jelezte, hogy az öregek bábáskodása nélkül kívánja átszervezni az MSZP-t, és azt, hogy kritikus a viszonya az elmúlt nyolc év kormányzásához” – értékelte a hvg.hu-nak Mesterházy Attila szombati kongresszusi beszédét a párt egyik neve elhallgatását kérő, befolyásos parlamenti képviselője.

Az MSZP alapszabályát megváltoztató szombati kongresszuson Mesterházy azt mondta, hogy azok, akik az elmúlt években megjelenítették a szocialista pártot, lépjenek hátrébb, és a nyilvánosság helyett a háttérből segítsék a közösséget. A küldöttek a november 12-i kongresszuson 98 százalékos többséggel fogadták el az MSZP elnökségi tagja, Harangozó Tamás által előkészített alapszabály-módosítást.

Mesterházy Attila a hvg.hu kérdésére nem akart neveket említeni, hogy kire gondolt, amikor a háttérbe vonulásról beszélt, viszont a parlamenti frakció több tagja azt mondta, elsősorban azon idősebb politikusokról van szó, akik 2002 és 2010 között kormányzati pozíciót vállaltak, és akik a nyáron összefogva többször is szembementek a pártelnökkel. Ezek alapján, persze, magának Meszerházynak is a hátrébb kellene húzódnia, hiszen államtitkárként derakasan kivette részét a kormányzásból.

„A nézők azonnal elkapcsolnak”

„Szó nincs kiszorításról. Egyszerűen Attila kinőtte őket, és Feri távozása után lehetőséget kér arra, hogy maga alakítsa ki a párt új irányvonalát, az új struktúrát” – mondta az egyik, a rendszerváltozás óta az MSZP-ben politizáló parlamenti képviselő. A politikus szerint Mesterházy számára nagy a tét: ha a jövő márciusi tisztújító kongresszusig nem nő látványosan a párt népszerűsége, akkor az MSZP-n belüli erőcsoportok megint összefognak ellene. „Viszont ez csak úgy lehetséges, ha addig béke van a pártban, hagyjuk dolgozni Attilát elfogadva azt is, hogy a főbb posztokra a támogatóit állítja.”

Kiss Péter, Lendvai Ildikó, Szekeres Imre és Mesterházy 2009-ben - itt még egységfrontban
MTI

A cserék már a kongresszus után elindultak: a hétfői ülésén az MSZP képviselőcsoportja úgy döntött, hogy a héten tisztújítást tart, ami minden posztra – a frakcióvezetőre, helyetteseire, a frakcióigazgatóra, a parlamenti alelnökre és jegyzőkre, a bizottsági elnökökre és alelnökökre, valamint a kabinetvezetőkre is – kiterjed. Így biztos, hogy a frakcióvezető-helyettesi tisztségéből visszavonul Puch László és a korábbi külügyi államtitkár, Szabó Vilmos. Mesterházy marad a képviselőcsoport élén, de a jövőben négy helyettese lesz, a hvg.hu információi szerint a frakcióvezető maga mellé emeli fő bizalmasát Harangozó Tamást, a korábbi frakcióigazgatót, Tóbiás Józsefet, a tatabányai Lukács Zoltánt és a gazdasági kérdésekkel foglalkozó Józsa Istvánt.

Bár a képviselőcsoport úgynevezett szakpolitikai kabinetjeit továbbra is a pártban az „öregek” táborához sorolt politikusok – Szekeres Imre, Kovács László, Hiller István, Lendvai Ildikó – irányítják majd, a hvg.hu-nak több MSZP-s politikus is azt mondta, a jövőben nem ők fogják kommunikálni a szocialisták álláspontját. Így az oktatási ügyekről inkább az elnökségbe tavaly bekerült Kunhalmi Ágnes, gazdasági ügyekben pedig Józsa István fog megszólalni. „Ez szükségszerű: ha Veres János vagy Szekeres beszél a költségvetésről, a devizahitelesek gondjairól, a nézők azonnal elkapcsolnak, nem megy át egyetlen üzenetünk sem” – mondta egy neve elhallgatását kérő fiatalabb képviselő, aki szerint az utóbbi időben folyamatosan kapták a jelzéseket a tévés szerkesztőktől, hogy „hiteles embereket” küldjenek a műsorokba, mert a szocialista megszólalóknál esik a nézettség.

Bár a megyei elnököknél a tisztújító kongresszusig nem lesz változás, a hvg.hu információi szerint Mesterházy már középszinten is a hagyományos struktúrákon kívül építkezik. A Bábolna Rt. korábbi vezetőjének, Velez Zoltánnak a fia, Velez Árpád a pártelnök támogatásával hónapok óta szervezi vidéken a fiatalok toborzását és képzését. „Főleg aktivistákat, mozgalmárokat keresünk, de közülük kerülhetnek ki az MSZP új, országos arcai, szakpolitikusai is. Feltűnésük a médiában a következő hónapokban várható” – mondta a hvg.hu-nak az elnökség egyik tagja. Az egyik parlamenti képviselő szerint jelzésértékű, hogy ezeket a képzéseket a vezetőség – a Zuschlag-botrány után a nevét Fiatal Baloldalról Societasra változtató – MSZP-s ifjúsági szervezetre bízta, miként az is, hogy Mesterházyék inkább a csapatépítésre, mint a nagyon rossz anyagi helyzetben lévő vidéki irodákra költenek.

Régi törésvonalak

„Az öregek ahhoz vannak szokva, hogy akkori is ők szabhatják meg az irányt, amikor nem viselnek választott tisztséget a pártban. Most a sértődöttség beszél belőlük” – magyarázta az egyik Mesterházyt támogató képviselő. Lendvai Ildikó korábbi pártelnök a szombati kongresszus zárt ülésén bírálta a pártvezetést, amikor azt mondta – és ezt a kijelentését a Klubrádióban hétfőn megismételte –, hogy figyelni kell arra, nehogy „a stafétabotot átvevők lassabban fussanak, mint akitől kapták”.

Harangozó Tamás és Mesterházy - szoros együttműködésben
MTI / Beliczay László

Több szocialista politikus is azt mondta, Mesterházy szombati kijelentése a háttérbe vonulásról nemcsak a fiatalításról szól, nem független a hatalomtechnikai manőverektől. Mint arról a hvg.hu korábban beszámolt, a Gyurcsány és a pártvezetés közötti konfliktus elfedte a párton kívüli nyilvánosság elől a párton belüli többi törésvonalat, melyek a volt miniszterelnök távozása után ismét láthatóvá váltak.

Az „öregek” a nyáron azért bírálták a pártelnököt, mert szerintük Mesterházy nem tudta növelni az MSZP népszerűségét, nem volt képes kinyitni a pártot. Az egy évvel ezelőtti közvélemény-kutatások azt mutatták, hogy a Jobbik fokozatosan beéri a szocialistákat, a párt különösen a keleti megyékben nem volt képes visszanyerni régi támogatóit.

Később a volt pártelnök, Lendvai Ildikó és az egykori kancelláriaminiszter, Kiss Péter azért támadta Mesterházyt, mert szerintük a pártelnöknek nem lenne szabad elengednie az egyébként is csökkenő népszerűségű pártból Gyurcsányt és híveit – arra kérték, hogy engedjen a volt miniszterelnök követeléseinek. Az idősebb politikusok egy másik csoportja – főleg Baja Ferenc és Puch László – ezzel szemben azért kritizálta Mesterházyt, mert szerintük túl sok engedményt tett a korábbi kormányfőnek, gyorsabban kellett volna kiszorítania.

Elvarratlan szálak

Lehetséges szövetségesként tekint a Demokratikus Koalíció Pártja (DKP) az MSZP-re – írta a szombati kongresszushoz intézett levelében Gyurcsány Ferenc. A hvg.hu-nak nyilatkozó szocialisták szerint okkal ütött meg ilyen békülékeny hangot a volt miniszterelnök. „Udvarol nekünk. Túl durvára sikeredett a kilépési kampány, és nem akar minden hidat felégetni maga mögött” – véleményezte a levelet az egyik volt támogatója, aki maradt az MSZP-ben.

A hvg.hu-nak több MSZP-s is azt mondta, Gyurcsánynak még mindig vannak hívei az MSZP befolyásosabb politikusai között és a szocialista frakcióban. Információink szerint a DKP-sok távozását követő november 2-i frakcióülésen Lendvai Ildikó azért bírálta a pártvezetést, mert szerinte az MSZP akadályozta Gyurcsány frakcióalakítását. (A parlament alkotmányügyi bizottsága múlt hétfőn Mesterházy Attila Kövér Lászlóhoz írt levelére hivatkozva – amely szerint „kilépés” és nem „szétválás” történt – tagadta meg a DKP-frakció létrehozását.) Végül a november 2-i vita kompromisszummal zárult: új levél nem született, de az MSZP-s képviselők tartózkodtak a szavazástól.

Nemcsak Gyurcsány igyekszik jó kapcsolatot ápolni az MSZP-vel: a volt miniszterelnök híveinek kiválásával foglalkozó választmányi határozat lehetővé teszi, hogy hat hónap után bárki visszatérjen a frakcióba, ha időközben meggondolta magát.

„Ne zsűrizzenek és intrikáljanak”

„Ha valakinek van kritikai észrevétele, az álljon elém és mondja el a véleményét, mert az építő kritikát szívesen veszem, de név nélkül ne üzengessen a sajtón keresztül. (…) Én teszem a dolgom és nem ezekkel a szivárogtatásokkal foglalkozom, mindenki más is jobban tenné, ha arra koncentrálna, ő mit tehet az MSZP-ért, nem pedig csak zsűrizne és intrikálna. A szocialista pártnak amúgy még nem volt olyan elnöke, akit nem próbáltak volna valakik fúrni egy idő után” – reagált a kritikákra Mesterházy a hvg.hu-nak október elején adott interjújában.

Az MSZP frakciója a parlamentben - az idősebbek hátrébb ülnek
MTI / Illyés Tibor

„Attila szombati kijelentése már a folyamat lezárása volt. A pártvezetés által szorgalmazott alapszabály-módosítás 98 százalékos támogatottsága egyértelművé tette Mesterházy erejét, amit az idősebb szocialisták is tudomásul vettek” – mondta a parlamenti frakció egyik befolyásos tagja. Szerinte az idősebb politikusok már korábban visszaléptek az első sorból: „Hiller önként segíti Kunhalmi munkáját, Kiss Péter ritkán jár frakcióülésekre, de Szekeres sem jelentkezett be semmilyen posztra”.

A hvg.hu által megkeresett szocialista képviselők szerint a pártelnök hatalma Gyurcsány kivonulása óta megkérdőjelezhetetlen, olyannyira, hogy az MSZP-ben biztosra veszik, hogy a jövő évi tisztújításon nem lesz kihívója. „Viszont ő viseli a teljes felelősséget is. Ha elrontja, fordulhat a kocka” – összegezte véleményét a párt egyik idősebb politikusa.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.