Egy gyanús tanácsadói szerződés hátteréről rántotta le a leplet a BKV-s ügyekben a Központi Nyomozó Főügyészségen az a Pálocska János, aki ellen három évvel ezelőtt zsarolás miatt indult büntetőeljárás, s akit korábban összefüggésbe hoztak az ukrán Leonyid Stecurával, mivel az ő cégeinek környezetében bukkant fel. Cikksorozatunk második része.
Tovább folytatja szerkesztőségünk a BKV Zrt. korrupciós ügyeivel kapcsolatos nyomozati anyagok feldolgozását. Cikksorozatunk első részében Horváth Éva és Mesterházy Ernő vallomásaiból tallóztunk.
A BKV-s ügyek kipattanásakor jó pár tanácsadói szerződés került gyanúba. Ezek egyikét egy bizonyos Sportlife Média Kft.-vel kötötték meg. A cég 2006-ban alakult, egyik tulajdonosa a Seychelle-szigeteki bejegyzésű Chesterman International Ltd. volt. Az ötvenszázalékos tulajdonrésszel rendelkező offshore vállalkozás megbízottja Pálocska János volt. A férfi ellen rablás és zsarolás miatt is folyt eljárás, évekkel ezelőtt pedig kapcsolatba hozták a felbujtóként emberölés kísérlete és zsarolás miatt elítélt Stecurával, azaz Leonyid Goldsteinnel, mivel az ő cégeinek környezetében bukkant fel.
Pálocska Jánosról korábban egy zsarolási ügyben írtunk; a történtek egy sportreklám-jogokat értékesítő cég megszerzése körül bonyolódtak, az ezzel kapcsolatban indult rendőrségi eljárás, amelynek a férfi volt az egyik gyanúsítottja. Pálocska az esetről a BKV-ügyekben tartott tanúmeghallgatáson is beszámolt a Központi Nyomozó Főügyészség munkatársainak – mint az a hvg.hu birtokába került vallomásból kiderült. Elmondta, hogy őt a Sportlife Média részéről megzsarolták, mégpedig – mint állította – Sz. László egyik társával együtt tervelte ki az ellene folyó eljárást. Sz. volt NBI-es kapus, aki sportpályafutása végeztével az üzleti életben csinált karriert.
A BKV és a Sportlife Média
Sz. László – tette hozzá Pálocska – Antal Attila személyes jó barátja, és így került a kft. kapcsolatba a közlekedési társasággal. „Kérdésre elmondom, hogy dr. Sz. László közel 10 éve foglalkozik cégfiktivizálással, és jó kapcsolatokat ápol különböző gazdasági és vezető pénzügyi, politikai körökkel. Befolyásos kapcsolatai vannak szinte mindenhol” – hangsúlyozta az ügyészségen tett vallomásában Pálocska János. Majd igen súlyos állításokkal folytatta: „Sz. László ezen kapcsolatait kihasználva került kapcsolatba nagyvállalatokkal, köztük a BKV-val is. Ezen kapcsolat lényege az volt, hogy dr. Sz. László által irányított gazdasági társaságok többnyire marketing témában fiktív számlákat nyújtottak be a különböző állami vállalatok részére.” A tanú megadta annak a személynek a telefonszámát is, akitől minderről hallott, s akinek elmondása szerint „mai napig is vannak bizonyítékai” erre.
Sz. László tehát Antal Attilához fűződő kapcsolata révén szerződött a BKV-val. „Sz. László közvetlen munkatársa (akit egyelőre nem kívánok megnevezni) mondta azt, hogy a BKV-nál előre lejátszott pályázatokon nyertek dr. Sz. László” érdekeltségei: többek között a Sportlife Média. Ezek után Pálocska azzal folytatta vallomását, hogy mindegy volt, melyik cég nyer, mert a társaságok egy körhöz tartoznak. „A nyertes cég alá mindenképpen számlát kellett hogy tegyenek, ezeket a számlákat meghatározott cégek adták és Pálocska további közlése szerint egyik vállalkozásnál „a cégvezető már rég halott volt, de a nevében számlát állítottak ki és banki utalásokat intéztek”.
Kemény visszaosztás?
Pálocska János azzal folytatta: Csákány Tibor újságírótól - aki a Sportlife Média üzletkötője volt - tudta meg azt is, hogy bármelyik cég nyert a BKV tenderén, a megnyert összeg 70 százalékát kellett visszaosztania. „Hagyó Miklós volt a felettes, azonban köztes emberként nem egyszer a postás szerepét Lelovics Ottó látta el" – máskor pedig a tanúvallomás szerint Horváth Éva –, főleg „olyan esetekben landoltak a pénzek Lelovicsnál, amikor Hagyó nem volt a Városházán, vagy egyéb okból volt akadályozva abban, hogy személyesen vegye át az összeget”.
Túlszámlázás egy vagyonvédelmi cégnél?
A férfi a Sportlife Média mellett beszélt egy vagyonvédelmi cég, a Discrate 97. Security Kft. tevékenységéről is. „A cég három helyen dolgozik tudomásom szerint a BKV Zrt.-nek. Az egyik a 2-es metró ellenőrzése, a másik a jegyellenőrzés, a harmadik az éjszakai buszjáratok biztosítása. Itt az óraszámok és a teljesítések nem fedik a valóságot. Így havi szinten 4 és 8 millió forintra tehető az az összeg, ami nem valós teljesítésen alapul és túlszámlázásnak minősül” – osztotta meg ezen információit Pálocska az ügyészséggel.
Pálocska János vallomása kapcsán – hangsúlyozzuk – nem tudni arról, hogy a Sportlife Médiával kapcsolatban megemlített személyekre az ügyészség kiterjesztette volna az eljárást. A kft.-t pedig időközben már törölték a cégnyilvántartásból, mert a megadott székhelyén nem működött. Pálocskának pedig az előzetes letartóztatását megszüntették, jelenleg lakhelyelhagyási tilalom alatt áll.