Bojár: egy év alatt tíz percet beszéltem Tarlóssal
Egy év alatt összesen tíz percet beszélt Tarlós Istvánnal, és az ötleteire nem voltak kíváncsiak - mondta Bojár Iván András az Origónak adott interjúban. Bojárt még Demszky Gábor vette fel városarculati tanácsadónak, és Tarlós is alkalmazta, de két hete elbocsátotta.
Bojár Iván András 2006-ban az SZDSZ képviselőjeként jutott a Fővárosi Közgyűlésbe, egy évvel később az ő vezetésével kezdte meg működését a főváros Városarculati Tanácsnoki Irodája. Két héttel ezelőtt Tarlós István főpolgármester 2011. december 31-i hatállyal szerződést bontott vele.
A főpolgármester "tehetséges embernek" nevezte Bojárt, de jelezte, hogy nem értettek egyet mindenben. A kirúgás fő okaként azt nevezte meg, hogy a városarculati tanácsadó és a városvezetés elképzelései nem csengtek olyan mértékben egybe, hogy ki tudják használni a tanácsadó kapacitását. Kitért arra is, hogy semmiféle személyes konfliktusról, ellentétről nincs szó.
Az Origónak adott interjúból kiderül, hogy Bojár másként vélekedik az okokról; szerinte nagy szerepet játszott az is, hogy jelen volt az Új Színháznál a Dörner György kigazgatói kinevezése ellen tiltakozó demonstráción (Dörnert Tarlós nevezte ki - a szerk.), azonban úgy véli, hogy budapesti értelmiségiként ki kellett állnia ezért az ügyért, mivel hisz a magáért és környezetéért felelős, aktív értelmiségi polgári szerepvállalásban.
Saját bevallása szerint egy év alatt összesen tíz percet beszélt Tarlós Istvánnal, így erős túlzás az a megfogalmazás, hogy a főpolgármester bizalmasa volt, nem kérték ki a tanácsát hosszabb távú ügyekben sem, végül a "Szeretem Budapestet" program keretében kezdett el egy városfejlesztési koncepción munkálkodni, mert a munkakörében nem szerepeltek az ilyen jellegű fejlesztések.
"Azért ha megnézzük, hogy 1990-ben hogyan nézett ki ez a város, és hogy most, 2011-ben hogyan néz ki, óriási a változás: hatalmas fejlődés történt. Megváltozott az élet minősége, elkezdtük belakni a köztereket, és megjelentek a teraszok, hogy példát mondjak. A pestiek ezt lakják, élik, imádják, de közben fikázzák" - mondta Bojár az Origónak. "Tulajdonképpen Budapest ma is szexibb város, mint Bécs, amely mint excsászárváros nagyon kulturált, de drága és kicsit unalmas. Budapest ma is sokkal sprődebb, izgalmasabb, pörgőbb. És ezekkel az értékekkel nem tudunk kezdeni valamit" - fogalmazott az Origónak a tanácsadó.
Bojár jogszerűnek tartja, hogy az állam bele akar szólni a városfejlesztésbe, de szerinte megvan a konstrukciója, hogy ezt hogyan kell csinálni. Véleménye szerint az, hogy ma huszonnégy kiskirály szedi szét a várost, és mindenkinek megvan a saját zsákmányterülete, a város jövője szempontjából katasztrofális.
Bojár szerint ma a városüzemeltetésben Vitézy Dávid nevét és a BKK-t érdemes kiemelni, aki, úgy véli, életkori okoknál fogva megfelelő szemlélettel, attitűddel és felkészültséggel bír. Hasonlóképpen a civil energiák, vállalkozók, akik mertek kockáztatni és éttermet, romkocsmát nyitottak, amelyek ma már a Budapestről szóló turisztikai ajánlókban központ szerepet kapnak.