Halivadékok tömegét mentették ki egy társaság szakemberei a Tisza-tónál azután, hogy a növendék halak a tározó téli vízszintcsökkentése nyomán megrekedtek egy csatornában.
Tizenhat halfaj egyedeit mentették ki a 150 méteres, 60-15 centiméteresre apadt mederszakaszból, ahonnan se a Tiszába, se a Tisza-tóba nem tudtak továbbúszni az állatok – mondta Albel Tamás, a Tisza-tavi Sporthorgász Kft. médiareferense.
A többségük vörösszárnyú keszeg és sügér volt, de csapdába esett még karikakeszeg, bodorka, csuka, compó, törpeharcsa, amúrgéb, ezüstkárász, sőt védettnek számító szivárványos ökle, réticsík és vágócsík is.
November 6-án kapták a riasztást arról, hogy a Tiszaörvényről elérhető Tiszavirág tanösvény melletti csatornában halivadékok tömegei zsúfolódtak össze a téli vízszintcsökkentés következtében. A halak "pipálnak", vagyis oxigénhiányban szenvednek.
A mentéshez november 8-án kezdtek hozzá, kis szembőségű ivadékhálókkal, merítőszákokkal, vödrökkel és műanyag ládákkal; a veszélyeztetett állományt a csatornának egy hálóval lerekesztett mélyebb részére terelték, majd a lehalászott halakat biztonságot adó mély vízbe, a Tiszába szállították.
A mentési munkálatokat nehezítette a felszínen úszó és alámerülő növényzet, a meglehetősen vastag iszapréteg és a meredek part, de a kimentett halak mennyisége így is mázsákban mérhető - mondta Albel Tamás.