2011. november. 09. 16:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. november. 09. 17:02 Itthon

"A bírónő megdicsért, mielőtt bűnösnek mondott ki" - az elítélt szociális munkás a Magyar Narancsnak

Ferencz Norbertet november 4-én három évre próbára bocsátották hatósági rendelkezés elleni izgatás miatt, mert kukázásra biztatott tüntetőket egy józsefvárosi akció során. A szociális munkás a Magyar Narancsnak beszélt az előzményekről.

"Már 2007-től érezhető volt egyfajta nyomás a szociális munkásokon a hatalom részéről, hiszen egyszerre kellett kiépíteniük az ellátottakkal bizalmi kapcsolatot, mellette kontrolláló-ellenőrző szerepet is be kellett tölteniük, valamint az adminisztráció is sok idejüket elvette" - emlékezett vissza Ferencz Norbert a Magyar Narancsnak adott interjújában.

A szociális munkás ezután börtönökben dolgozott, majd a Város Mindenkié csoport szervezői közé is tartozott, akikkel együtt próbált fellépni a szociális terület aktivistáinak fokozódó kiszolgáltatottsága ellen. "A törvényhozói fellépés azonban annyira brutálissá vált az utóbbi időben, hogy a válaszoknak is tovább kell radikalizálódniuk" - véli Ferencz, akinek a "bűne" az volt, hogy kukázásra buzdított tüntetőket egy józsefvárosi akció során.

Még tavaly decemberben döntött a józsefvárosi testület arról a rendeletről, ami idén januártól betiltotta a kukázást a VIII. kerületben. Erre volt válasz a márciusi demonstráció. A rendőrség akkori tájékoztatása szerint a férfi a rendezvényen résztvevőket hangosan jogszabálysértő magatartásra szólította fel, miközben maga is szabálysértést követett el azzal, hogy a kerületi önkormányzat nemrég hatályba lépett rendeletét megszegve egy kommunális hulladéktárolóból szemetet vett ki. A BRFK akkor "törvény vagy hatósági rendelkezés elleni izgatás bűntett megalapozott gyanúja miatt" állította elő Ferenczit. Körülbelül 80-100 ember vett részt a tüntetésen, ahol a beszédek után "kukáztak" a résztvevők.

A "szemétháború" természetesen folytatódott, az Új Szemlélet Csoport petíciót akart átadni Kocsis Máté polgármesternek, aki ezt nem volt hajlandó átvenni, majd zárt ülést rendelt el. Még népszavazást is tartottak a kerületben három, hajléktalanellátást érintő kérdésben, a szavazás azonban érvénytelen lett. A kerület a népszavazás ellenére sem vonta vissza a kukázás betiltásáról szóló rendeletet, majd később a Belügyminisztérium is kifejezte támogatását azzal a folyamattal kapcsolatban, "amit a tárca tavaly indított el a települések közterületeinek a rendezetté tétele érdekében".

Ferencz azt mondta, hogy maga az eljárás nem viselte meg, és legalább annyi haszna volt, hogy nagy nyilvánosságot kapott az ügy. "A bírónő gyakorlatilag megdicsért kiállásomért, mielőtt bűnösnek mondott ki" - mondta. Az ítélet ellen Ferencz fellebbezett, és ha másodfokon esetleg a próbára bocsátásnál keményebb ítélet születne, nem tartja kizártnak, hogy Strasbourg elé vigye az ügyét.

Hirdetés