Nemcsak a frakcióalakítás jogát veszítette el fél évre a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció Párt, de az őt követő képviselők még a parlamenti bizottságokból is kiszorultak. Mivel az illetékes bizottság nem vette napirendre a kérdést, egyelőre nem vehetnek részt a testületek munkájában, ami jelentős pótdíjkiesést jelent. A hvg.hu úgy értesült, ez is a DKP és az MSZP közötti vitára vezethető vissza.
„Bár most ez a legkisebb problémánk, tény, hogy egyelőre bizottsági helyek híján nem kapjuk a tagság alapján a házszabály szerint járó pótdíjakat” – mondta a hvg.hu kérdésére Varju László, a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció Párt (DKP) parlamenti képviselője. A hétfőn délelőtt a volt miniszterelnök híveit a frakcióalakítástól eltiltó alkotmányügyi bizottság ugyanis nem vette napirendre a függetlenné vált korábbi szocialista képviselők bizottsági helyeinek újraosztását.
Az Országgyűlés illetékes testülete azt követően foglalkozott Gyurcsányék frakcióalakítási jogosítványaival, hogy a házelnök, Kövér László hivatalos brazíliai útjáról hazatérve az alkotmányügyi bizottságot kérte, vizsgálja meg az ügyet és terjesszen a plenáris ülés elé egy megoldási javaslatot.
Az MSZP frakcióját szintén elhagyó Molnár Csaba – volt kancelláriaminiszter –, miután a Demokratikus Koalíció Platform október 22-i, egyéves születésnapján Gyurcsány Ferenc bejelentette, hogy új pártot szerveznek, levélben értesítette az Országgyűlés elnökét, hogy tíz képviselővel új frakciót alapítanak. Ezzel egy időben Mesterházy Attila szintén levelet írt Kövér Lászlónak: ebben az MSZP-s pártelnök-frakcióvezető a „kilépés” és nem a "szétválás" szót használta, márpedig a házszabály szerint a korábbi frakciójukból kilépő vagy kizárt képviselők fél évig függetlenek, csak ezt követően léphetnek be egy másik képviselőcsoportba, vagy alakíthatnak új frakciót.
A parlament alkotmányügyi bizottsága hétfőn délelőtt Mesterházy Attila levelét vette alapul, amikor úgy döntött, hogy nem engedélyezi Molnár Csabának – akit tíz társa frakcióvezetőnek jelölt –, hogy új képviselőcsoportot alapítson. Mivel a testület elé eredetileg két határozattervezet került – a végül leszavazott változat lehetővé tette volna a frakcióalakítást –, a bizottság KDNP-s elnöke, Salamon László nem tűzte napirendre a független képviselők bizottsági helyeinek újraosztását, hanem bevárta, hogy melyik alternatívát szavazza meg a parlament.
Elmaradó pótdíjak
A volt miniszterelnök kivételével mind a tíz képviselőnek volt korábban bizottsági helye, sőt, Vadai Ágnes a nemzetbiztonsági bizottság elnöke, Oláh Lajos pedig a fenntartható fejlődés bizottság alelnöke volt. „Mivel az alkotmányügyi bizottság nem osztotta újra a helyeket, három hete nem tudunk dolgozni a bizottságokban” – mondta a hvg.hu-nak Varju László.
Az MSZP-ből kivált tíz képviselőt az Országgyűlés honlapja szerint a parlament hivatala már október 23-tól kezdve függetlenként tartja nyilván. Viszont a házszabály szerint a független képviselőknek is biztosítani kell, hogy részt vehessenek a bizottsági munkában. A házszabály szerint ugyanis automatikusan megszűnik azon bizottsági elnökök, alelnökök, tagok megbízatása, akik függetlenné válnak vagy más frakcióba átülnek, a helyek újraosztását pedig a frakcióvezetők indítványa szerint a parlament elnöke dönti el. Az eredeti elosztást az öt képviselőcsoport vezetője (Lázár János, Harrach Péter, Mesterházy Attila, Vona Gábor és Schiffer András) tavaly májusban egy politikai megállapodás keretében alakította ki, ezt kellene a napokban átdolgozni.
„Mivel nem akartuk felborítani a tavalyi megállapodást, felvetettük, hogy a bizottsági vezető posztokról lemondunk, viszont egyszerű tagságunkat megtartanánk azokban a testületekben, amelyekben eddig is jelen voltunk. Gyurcsány Ferenc pedig továbbra sem igényelt magának bizottsági helyet vagy tisztséget” – mondta a hvg.hu-nak Varju. Ám mivel az illetékes bizottság elnöke, Salamon László ezt az ügyet nem vitte be a hétfői ülésre, rendkívüli tanácskozást pedig nem akart elrendelni, Gyurcsány híveinek sorsa legközelebb a soron következő szerdai tanácskozáson dőlhet el – igaz, a bizottság honlapján elérhető napirendi pontok között ez a kérdéskör nem szerepel.
A képviselők javadalmazásáról szóló törvény szerint a képviselők legfeljebb két országgyűlési bizottság tagjaként részesülhet pótdíjban, melynek mértéke 162 ezer, illetve a második bizottsági hely után 57,9 ezer forint, ami a 231,9 ezer forintos alapdíj felett jár.
Felrúgott megállapodás?
A bizottsági helyek újraosztásának elmaradása nem független az MSZP és a DKP közötti feszültségektől és vitáktól – értesült több szocialista forrásból a hvg.hu.
Több neve elhallgatását kérő MSZP-s képviselő is azt mondta, hogy a DKP az egyeztetések folyamán átadta a szintén Gyurcsánnyal tartó Vadai Ágnes bizottsági elnöki posztját, de cserében azt kérték, hogy Oláh Lajos őrizhesse meg alelnöki tisztségét. Ezt viszont az MSZP végül nem fogadta el.
A hétfői alkotmányügyi bizottsági döntést a hvg.hu által megkeresett DKP-s képviselők azért is bírálták, mert szerintük szó sincs kilépésről, még akkor sem, ha Mesterházy a Kövérnek írt levelében ezt a szót használta. „Mutassanak nekem olyan kilépési nyilatkozatot, amit aláírtam. Ilyen dokumentum nem létezik” – mondta Varju, aki szerint a kiválásukat csakis a Molnár által a házelnöknek írt levél rögzíti, mely szerint új frakciót alapítanak, és ebben a „kilépés” szó nem szerepel.
Ezzel kapcsolatban az alkotmányügyi bizottság hétfői ülésén a jobbikos Gyüre Csaba azt is felvetette, mivel nem lehet tudni, hogy a DKP-s képviselők kiléptek-e már a korábbi pártjukból, már csak azért is meg kell tagadni tőlük a frakcióalakítást, mert a házszabály szerint egy párt két képviselőcsoportot nem alakíthat. Tóbiás József, az MSZP frakcióigazgatója viszont a hvg.hu-nak azt mondta, a párt alapszabálya tiltja a kettős tagságot, és miután Gyurcsány hívei bejelentették, hogy csatlakoznak a még májusban bejegyzett Demokrata Párthoz, automatikusan törölték a tagságukat.
Mesterházy Attila október 24-i, Molnár Csabának írt levelében azt állította, a „kilépés” szó használatával nem a DKP frakcióalakítását akarta megakadályozni, azért fogalmazott így, mert a meglévő frakcióból való kiválás esetét sem a házszabály, sem az MSZP frakciószabályzata nem tartalmazza (a hétfői bizottsági szavazástól a szocialista képviselők távol maradtak).
Korábban viszont több befolyásos szocialista politikus is azt mondta a hvg.hu-nak, tudatosan volt így megfogalmazva a levél, amely része a volt miniszterelnök kiszorítására kidolgozott, a pártvezetés által követett tervnek.