2011. november. 05. 08:18 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. november. 05. 10:03 Itthon

ATV: csúnya baki a Kerényi által rendelt egyik festményen

Az ATV úgy tudja, hogy a kormány által megrendelt 14 festmény már elkészült, a 15. képet - ami az alaptörvény megszületésének pillanatát ábrázolja - visszaküldték, mert hiányzott róla a Parlament egyik emelete.

Mint arról beszámoltunk: festményt rendelt a 2006. október 23-i lovasrohamról a kormány. A képet 14 másikkal együtt az új alaptörvény díszkiadásának illusztrálására használják majd fel. Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott szerint az általa felkért 15 művész az elmúlt 150 év legfontosabb eseményeit örökíti meg. A festményekre több mint 20 millió forintot költ a kormány a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium pénzügyi keretéből.

A festőket is Kerényi választotta ki, ismerősei ajánlották a művészeket, akik az alkotások elkészítésekor nem mindenben kaptak szabad kezet. Orbán Viktor például nem jelenhetett meg egyik festményen sem. „A miniszterelnök felesége megkért, hogy eszembe ne jusson lefestetni a férjét, mert akkor ő engem ’megöl’, politikusok nem láthatók ezeken a képeken” – mondta el az ATV-nek.

Az ATV Híradó által meg kérdezett Horváth Zoltán, a HVG egykori szerkesztője szerint a képeknek az a célja, hogy az állam gazdag mecénásként tűnjön fel, és udvarivá tegyen népszerű művészeket. "Vastagon ugye ez a kormánypropaganda és az alkotmánypropaganda része, vagy az új alkotmány propagandájának a része. Tehát lényegében itt alkalmazott művészek alkalmazott művészetet fognak csinálni a kormány alkalmazottjaiként" - mondta Horváth.

Több festmény készítőjét is megkereste az ATV, de nem akartak nyilatkozni. Úgy tudják, hogy 14 kép már elkészült, a tizenötödiket, ami az alaptörvény megszületésének pillanatát ábrázolja visszaküldték, mert hiányzott róla a Parlament egyik emelete.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.