Itthon 2011. október. 24. 13:00

Orbán: nincs vesztegetni való időnk! - percről percre a Parlamentből

Orbán Viktor napirend előtti felszólalásában az euróválsággal foglalkozott. Mint mondta, nincs vesztegetni való időnk, ezért a legfontosabb az államadósság csökkentése és a devizahitelesek megmentése. Nem lesz kedvezőbb a gazdasági környezet szerinte, "a mi válaszunk annyi, hogy ragaszkodnunk kell a sajátos megoldásunkhoz" - közölte. A KDNP frakcióvezetője a tüntetőket kritizálta, a Jobbik szerint népszavazást kellene tartani az uniós tagságunkról.

Most érkezett

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Véget ért az azonnali kérdések órája, így a hvg.hu tudósítása is véget ér. A Ház a későbbiekben dönt a nemzeti és etnikai kisebbségek helyzetéről szóló jelentés, valamint az agrárgazdaság tavalyi állapotáról szóló beszámoló elfogadásáról. Szavaznak a fideszes Kósa Lajos indítványáról is, amely megszüntetné, hogy az oktató-nevelő munkát végző vezető beosztású közalkalmazottak két jogcímen kaphassanak pótszabadságot, s így akár évi 56 szabadnapjuk is lehet.

Szintén ma voksolnak a képviselők az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT), illetve jogutódja, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa elmúlt évi zárszámadásáról, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal személyi állományát érintő rendelkezések pontosításáról, továbbá a kínzás elleni egyezmény fakultatív jegyzőkönyvének kihirdetéséről.

A fontosabb eseményekről továbbra is beszámolunk.

Miért nem állnak vád alatt azok a rendőrök, akik a 2006. őszi eseményekért felelősek? - kérdezte Gaudi-Nagy Tamás a legfőbb ügyésztől. Felidézte, hogy Morvai Krisztinával együtt szeptemberben feljelentést tett a 2006. szeptemberi ügyekkel kapcsolatban.

A legfőbb ügyész helyettese válaszában azt mondta, a nyomozó ügyészségen már több esetben folynak az eljárások.

Mint falusi legény mondom ezt önnek, amikor vidékre megy, akkor ne azt mondja, hogy lemegyek, hanem hogy elmegyek, mert ez nekünk jólesik - reagált a kormányfő. Mint mondta, ezt a vitát egyébként nem azon a szinten szeretné megvívni a Jobbikkal, hogy követett-e el a gárda bűncselekményt.

Az állami erőszakmonopólium csak a rendőrséget illeti meg. Egy civil szervezet sem gyakorolhat rendőri tevékenységet - mondta.

Vona Gábor is kérdést intézett a miniszterelnökhöz: Járt-e már Gyöngyöspatán? A Jobbik frakcióvezetője szerint az, hogy egy jobbikos lett a polgármester, az a kormánynak egy belügyi kudarc.

Amit önök egyenruhás bűnözésnek neveztek, az most Gyöngyöspatán győzött - tette hozzá. Azt kérte, hogy mondjon példát arra, hogy gárdisták, mikor követtek el bűncselekményt.

Jobboldali, keresztény, magyar politikusoknak hozzá kell szokniuk, hogy nemtelen, rasszista megjegyzéseket kell eltűrniük - válaszolta Orbán Viktor. Mint mondta, "meg kell válogatnunk, hogy mikor vesszük fel a kesztyűt és mikor nem".

Szerinte "kétség kívül lehangolja az embert és rosszkedvet okoz, ha egy Kossuth-díjas író rasszista szamárságokkal traktálja a magyarokat". Mint mondta, az elmúlt években eddig nem volt elég erőnk ahhoz, hogy megvitassuk, az állami kitüntetést vissza lehet-e vonni. Bejelentette: hamarsoan a Ház elé kerül a kitüntetésekről szóló törvény, amelyik pont erről szól majd.

Pörzse Sándor három hete várja, hogy a miniszterelnök válaszoljon arra a kérdésre, mi lesz Kertész Ákos Kossuth-díjával.

Kovács Tibor végül megelégedett Cséfalvay Zoltán személyével, így azt kérdezte, hogy miről tárgyalt a kormány az IMF-fel.

A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára úgy válaszolt, hogy Magyarország az IMF tagja, és ezért jogosultak vagyunk arra, hogy költségtérítés nélkül tanácsokat adjon a szervezet.

Két szocialista politikus is ragaszkodik ahhoz, hogy kérdéseikre a nemzetgazdasági miniszter válaszoljon, aki viszont nincs a teremben.

Cséfalvay Zoltán államtitkár válaszában azt mondja, 2002 és 2010 között az egy főre jutó államadósság nőtt, "minden ember vállára Önök további egymillió forintos terhet róttak". Befejezzük a munkát támogató adórendszer kiépítését, a kiskapukat lezárjuk, az euróválság negatív hatásait megpróbáljuk kivédeni, és a segélyek világából visszavezetjük az embereket a munka világába. A jelentős átalakítások közben nem feledkezünk meg az emberekről - mondja.

Hirdetés