"Államilag támogatott őrületnek" nevezte Kulka János Dörner György kinevezését az Egymillióan a sajtószabadságért mozgalom kormányellenes tüntetésén, melyen tudósítóink szerint több tízezren vettek részt, a tömeg az Erzsébet híd lábától az Astoriáig ért. A szervezők bejelentették, hogy hamarosan "alternatív köztársasági elnököt" választanak.
Három órakor kezdődött az Egymillióan a sajtószabadságért mozgalom kormányellenes tüntetése, melyen tudósítóink szerint több tízezres tömeg vesz részt. Az Astoriától zárták le a Szabad sajtó útját, a színpad az Erzsébet híd pillérének tövében van, Fiatalok, idősek egyaránt jelen vannak, de látni tűzoltó- és rendőregyenruhában érkezőket is. Itt van a Kónya Péter által életre hívott a Szolidaritás Mozgalom. A megjelentek „Szolidaritás”, „Demokráciát!”, „Ápolót a Hazának, hazát az ápolónak” transzparenseket tartanak, de látni egy „Dögölj meg Orbán!” és „Orbán takarodj!” táblát is.
A szervezők „Press Card”-ot osztogatnak, mindenki a szabad sajtó képviselője lehet jelképesen. Tudósítónk a Gyurcsány-fan értelmiség több tagját, így Bauer Tamást és Dániel Pétert is felfedezte a tömegben, de itt van a 4. Köztársaság Csoport (4K) is. A műsorvezető ma délután Kulka János és Csákányi Eszter. Ott van Horváth Csaba, az MSZP fővárosi frakcióvezetője, valamint Oszkó Péter volt pénzügyminiszter és Szigetvári Viktor is.
"Civilek vagyunk es azok is szeretnénk maradni, ezért nem alakítunk pártot - mondta Csákányi Eszter, aki szerint "egyre több a bizonytalan" választó. Kulka János szerint a kormány erőből, hatalmi szóval építi az új politikai rendszert. A szervezők ezután felsorolták, mi nem tetszik nekik a fülkeforradalmi politikában: a hajléktalanok sanyargatása, az oktatás átszervezése, a gazdasági ámokfutás.
Kicsit zavarosan az egyetemekről
A Hallgatói Hálózat képviselője a felsőoktatási reformot bírálta, azt mondta, korábban nem tudtak alternatívát felmutatni a Fidesszel szemben, de most ennek is itt az ideje. „Az egyetem a miénk, nem a befektetőé” - mondta. Egy szociálpedagógus arról beszélt, hogy a kormány a szegényeket uszítja a még szegényebbek ellen, a szegénységet rendészeti kérdésként kezeli.
Kulka János szerint ha a kormány képviselői meghallják a „kultúra” szót, egyből a fegyverükhöz kapnak, Dörner György kinevezésével kapcsolatban azt mondta, államilag támogatott őrülettel állunk szemben, Csákányi Eszter szerint mindenki maradjon a szakmájánál, a kultúráról se mások döntsenek.
"Orbán elárulta 56-ot"
A 4K részéről Istvánffy András beszélt, és azt mondta: a Fidesz nem bízik a magyar emberekben. Mint felidézte, a civil megmozdulások akkor kezdődtek, amikor az Alkotmánybíróság megsemisített egy törvényt, majd a kormány még aznap módosítani akarta az AB jogköreit. „Orbán elárulta 56-ot” – mondta. Szerinte a rendszerváltás igazi bukását az Orbán-rendszer jelenti, amely megfélemlíti a sajtót is. Három feladatuk van a civileknek: megszervezni azokat az erőket, amikből most hiány van; ellenzéki összefogás, és a negyedik köztársaság megszervezése.
Dénes Balázs TASZ-elnök szerint a félelem, fenyegetettség, izomból politizálás rendszere van. „Nem tetszik, a gőg, az önkény, a rohamtempóban törvénybe iktatott marhaságok rendszere. Nem tetszik a kiújuló kultúrharc, a háborús retorika, a szegénységellenesség, a vak és konok akarnokság, a demagógia, és nem tetszik a gyorsnaszádnak hazudott sodródó tutaj." Szerinte kilátástalanság és félelem van, amit az is bizonyít, hogy 20 évvel a rendszerváltás után a szavazók 60 százaléka nem tud pártot választani. Emiatt bírálta az ellenzéki pártokat is. A beszédek alatt a tömeg többször az „Orbán, takarodj!” és a „Nem tetszik a rendszer” jelszavakat skandálta.
A szervezők végül bejelentették, hogy heteken belül "alternatív köztársasági elnököt" választanak, majd azzal búcsúztak el a résztvevőktől, hogy legközelebb március 15-én tüntetnek újra, akkor közlik ennek az eredményét is.
Míg a helyszínen alig néhány rendőr biztosított, tudósítónk a Madách téren nagy számú készenléti rendőrbe futott bele. A rendezvény békésen ért véget, de a már hazafelé tartó résztvevőket egy hat-hét fős, valószínűleg szélsőjobboldali banda provokálta, őket a rendőrök igazoltatták, kisebb szóváltáson kívül más nem történt.