2011. október. 17. 08:47 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 17. 09:19 Itthon

LMP: a kormány saját álciviljeivel jópofizik

A Lehet Más a Politika (LMP) hisz a civilek demokráciát erősítő, értékteremtő munkájában, ezért azt javasolja az Orbán-kormánynak, hogy "sürgősen vonuljon vissza a saját térfelére", és ne csorbítsa a civil jogosítványokat.

A magyar kormány értelmezése szerint a civil érdekképviselet azt jelenti, hogy a végrehajtó hatalom által kinevezett álcivilek jópofiznak a kormánytagokkal - írja az LMP-s Ertsey Katalin vasárnapi közleményében.

Az ellenzéki párt egyebek között azt kifogásolta, "a Nemzeti Civil Alapprogramot (NCA) úgy kívánja átalakítani a kabinet, hogy az NCA Tanácsában a jelenlegi 88 százalékos civil képviseletet egyharmadra szorítják, a testületek elnökeit pedig az illetékes kormánytag nevezi ki, és az illetők még a munkarendjükről sem dönthetnek maguk".

A hamarosan létrejövő rendészeti kamara - elvben a rendészeti dolgozók érdekképviseleti szervezete - vezetőjét maga a kormányfő szándékozik kinevezni - írják. A Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsban (NGTT) a zöldek képviseletére demokratikus szavazással kiválasztott civil jelölt helyett "a kormány előhúzott egy másik, a zöld oldal számára teljességgel ismeretlen álcivilt a kalapból", és őt hívta meg az NGTT-be - írta Ertsey Katalin országgyűlési képviselő a közleményben.

Azt írják, hogy az érintettek érdemi bevonása nélkül, a társadalom elől elzárva, a demokratikus részvétel minden lehetséges formáját kiiktatva készül a civil szervezetek működéséhez szükséges új jogszabályok szövege.

Ertsey véleménye szerint ezek a lépések azt a látszatot keltik, mintha az Orbán-kormány nem lenne tisztában a "civil" szó jelentésével. Ez a szó kormánytól független, a kormányhatalmat ellenőrző szervezeteket jelöl - jegyezte meg a politikus, aki azt javasolta a civil szervezeteknek, "éljenek a törvényekből és az alkotmányból következő jogaikkal, és utasítsák vissza, hogy a kormány jogsértő módon elsikkassza a rendszerváltás óta megszerzett demokratikus jogosítványaikat".

Szemmel látható, hogy a kabinet lemondott a többség képviseletéről, politikáját egy szűk társadalmi és gazdasági elit érdekeinek kívánja alárendelni - áll a közleményben, amely szerint a Nemzeti Együttműködés Rendszerének csúfolt autoriter kormányzási szisztéma, és benne a kinevezett (ál)civilekkel történő látszategyezkedés ennek az alkotmánysértő manővernek az álcázására szolgál.

Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.