Rábólintott a Vas Megyei Közgyűlés a konszolidációról szóló megállapodásra
Utólagosan hagyta jóvá rendkívüli ülésén a Vas Megyei Közgyűlés azt a megállapodást, amelyet a testület elnöke kötött a kormányfővel az önkormányzat intézményeinek állami kézbe adásáról.
A név szerinti szavazással 10:4 arányban elfogadott határozat "együttműködési megállapodásnak" nevezi a kormányfővel aláírt dokumentumot, amelyet a határozat szövege szerint "a várható új törvényi szabályozásból adódó feladatváltozásról és az ezekkel összefüggő vagyoni kérdésekkel, továbbá a felhalmozott adósságállomány konszolidációjával kapcsolatban végzendő előkészítő munkálatokra" kötöttek.
Kovács Ferenc (Fidesz-KDNP), a Vas Megyei Közgyűlés elnöke a szavazás előtt hangsúlyozta: a feladatváltozással összefüggő vagyon átadásáról törvény fog rendelkezni. Szavai szerint, esély van arra is, hogy a turizmushoz kötődő ingatlanvagyon szintén a megyénél maradjon.
A kormánypárti oldalon hozzászóló képviselők leginkább azzal érveltek, az állampolgárok, Vas megye lakóinak érdekeit szolgálják a változások, amelyek a mainál fenntarthatóbb és mindenki számára egyenlő színvonalon elérhető oktatást és egészségügyet eredményeznek, ezért a jóváhagyó határozat elfogadását javasolták.
Ipkovich György, a megyei listáról parlamentbe jutott szocialista országgyűlési képviselő az ülésen rossz üzletnek nevezte, hogy értékes megyei ingatlanok, vagy éppen nyereségesen működő gazdasági társaságok állami kézbe kerüljenek.
A képviselő a Büki Gyógyfürdő Zrt. 50 százalékos tulajdonrészének sorsára, a Vas Megyei Temetkezési Kft., illetve a megyei önkormányzat balatonberényi gyermeküdülőjének jövőjére, valamint a megyének és Szombathely városának adományozott, a közös fenntartású intézményekben elhelyezett értékekre és a Markusovszky Kórháznak adományozott műszerfejlesztésekre kérdezett rá. Felhívta a figyelmet arra, hogy az átadás-átvétel előtt ajánlatos lenne pontos vagyonleltárt készíteni, mert előfordulhat, hogy az átadott vagyon értéke jóval meghaladja az átvett tartozásokét.
Kovács Ferenc a vagyonleltárral kapcsolatban hangsúlyozta: a megyei önkormányzat nem élte fel a vagyonát, az 5 milliárd forintos kötvénykibocsátásból származó összeg nagyobb része még mindig a számlájukon van. A hiányzó összeget is kizárólag fejlesztésekre és soha nem a napi működésre költötték - tette hozzá. Erre azonban - szavai szerint - inkább büszkék lehetnek, hiszen más megyékkel ellentétben Vasban jól gazdálkodtak.
Orbán Viktor kormányfő - a megyei közgyűlési elnökökkel kötött megállapodás aláírása után - október 3-án jelentette be, hogy az állam átveszi a megyei önkormányzatok intézményeit és velük együtt a megyei közgyűléseknél eddig felhalmozódott mintegy 180 milliárd forint adósságot.