Transparency: ha egy politikus rosszat tett, kerüljön bíróság elé
Alapvető, hogy az igazságszolgáltatás elé kerüljenek akár a vezető politikusok is tetteikért, mondta Huguette Labelle, a Transparency International elnöke a Heti Válasznak adott interjújában.
"Nem gondolom, hogy bárkinek különleges védelmet kellene élveznie" - mondta Huguette Labelle, a Transpareny International elnöke a Heti Válasznak adott interjújában az állami vezetők utólagos felelősségre vonásával kapcsolatban.
Arra, hogy Közép-európában egyre több volt kormányfőt állítanak bíróság elé, Labelle azt mondta: "Ha egy politikus rosszat követett el, akkor alapvető, hogy az igazságszolgáltatás elé kerüljön. És ha a bíróság pártatlan, akkor tisztességes eljárásban fognak dönteni az ügyéről. Senki nem állhat a jog fölött" - jelentette ki a korrupcióellenes szervezet vezetője Ivo Sanader horvát, Julija Timosenko ukrán és Gyurcsány Ferenc magyar volt miniszterelnök utólagos felelősségrevonásáról.
Huguette Labelle úgy vélte, a korrupció és az átláthatóság hiánya volt a gazdasági válság egyik kiváltója, mert a pénzügyi szektor által létrehozott új eszközök átláthatatlansága és ellenőrizhetetlensége vezetett a 2008-as gazdasági válság kirobbanásához. Azóta azonban az állami beavatkozás, a mentőcsomagok és a tőkeinjekció további lehetőséget ad a korrupcióra. Labelle elmondta, a korrupció szempontjából az infrastruktúra fejlesztése az egyik legsebezhetőbb terület.
A korrupciós index szerint az országok rangsorolásáról is híres Transparency International elnöke elmondta, minél súlyosabb a korrupció, annál kevesebb befektetés érkezik az országba, és annál inkább menekül a tőke. Huguette Labelle és szervezete arra törekszik, hogy a vállalatok is tegyék nyilvánossá tulajdonosi szerkezetüket, a sokak által bírált WikiLeaksről pedig kijelentette, bár a legnagyobb átláthatóságra törekszenek, a kormányoknak ki kell mondania, melyek azok a területek, amelyeket védeni szeretnének.