Itthon MTI 2011. október. 04. 12:07

Vörösiszap: "akkor nyugszunk meg, ha megtörténik a törvényes felelősségre vonás"

A katasztrófa felelőseit meg kell nevezni és meg kell büntetni, ezzel tartozunk az áldozatoknak, az itt élőknek és az igazságnak - mondta Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kedden Kolontáron, a vörösiszap-katasztrófa egyéves évfordulója alkalmából tartott ünnepi megemlékezésen.

Hozzátette: ez a katasztrófa a felelőtlen emberi kapzsiság, a gátlástalan pénzhajhászás, és az emberi nemtörődömség következménye volt. Akkor nyugszunk meg, ha megtörténik a törvényes felelősségre vonás - mondta Kontrát Károly. Emlékeztetett, hogy a mérgező vörösiszap folyamként pusztított el mindent ami útjába került, tíz ember életét vesztette, otthonok semmisültek meg, az addig virágzó környezet súlyos sebet kapott.

Kiemelte, hogy az ajkai tűzoltók és a devecseri rendőrök perceken belül a helyszínen voltak, és mentették az emberéletet. "A bajban megtörtént a csoda, megjelent az emberi segítőkészség, és létrejött a nemzeti összefogás" - mondta az államtitkár. A kolontári emlékparkban kialakított emlékműnél négy koszorút helyeztek el.

Vörösiszap-katasztrófa: a pusztítás és az emlékezés képei - Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson a képre!
Stiller Ákos
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.