Ezt az alkotmányt a politikai közösség fele nem fogadja el. Isten tudja, micsoda bajok lesznek még ebből – mondta Tölgyessy Péter egy keddi könyvbemutatón. Az alkotmányjogász szerint a devizahiteles-ügyre keresett megoldások nem valamiféle tévedés eredményei, hanem az Orbán-rendszer lényegét tükrözik.
Majd a jogalkalmazó és nem a jogalkotó fogja megmondani, hogy Magyarországon mit jelent az új alkotmány – mondta Tölgyessy Péter, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi karán tegnap egy könyvbemutatón, amelyről a Népszabadság készített beszámolót.
A alkotmányjogász Paczolay Péterrel, az Alkotmánybíróság elnökével együtt vett részt Jakab András alkotmányjogász Az új Alaptörvény keletkezése és gyakorlati következményei című kötetének bemutatóján. Paczolay – hasonlóan Tölgyessyhez – azt mondta, hogy elsősorban a bíróságok és az Alkotmánybíróság értelmezésén múlik majd, hogy az alaptörvény miként működik majd a mindennapokban.
"Ezt az alkotmányt a politikai közösség fele nem fogadja el. Isten tudja, micsoda bajok lesznek még ebből" – mondta még Tölgyessy Péter az alaptörvényről a Népszabadság cikke szerint, kifejezve félelmét, hogy az hallatlanul meg fogja osztani a magyar politikai közösséget.
A devizahitelesek megsegítését célzó kormányzati elképzelésekről Tölgyessy kifejtette: ez nem tévedés, butaság, félrecsúszás, meg nem értés, hanem magának a mostani Orbán-rendszernek a lényege. Tölgyessy szerint a Fidesz kétharmados győzelme azért született, mert azt sugallták, ezúttal nem a jogbiztonságot keresik, hanem a materiális igazságot, ennek megfelelően eszközként használják a jogot.
Az alkotmányjogász a Népszabadság szerint azt mondta, Orbán Viktor nem tud menekülni, hiszen a materiális igazságtételre kapta felhatalmazását, arra, hogy lépjen ki a nyugati normatív jogi gondolkodásból, és keletiesen, a tényleges fundamentális igazságosságot keresse.
A devizahiteles csomagról szólva elmondta, könnyű belátni, milyen nehéz ezt akár a polgári jog, akár az alkotmányjog alapján kezelni. És micsoda perek, keresetek várhatók, akár Magyarországon, akár nemzetközi fórumokon – tette hozzá.
A folyamatosan felmerülő problémákra a kétharmados hatalom úgy reagál, hogy részint korlátozza a valódi kontrollhatalmat, részint megpróbálja ezeket az intézményeket személyében megszállni – mondta a lap szerint, újfent kifejtve, hogy személyesen félelmei vannak ezzel kapcsolatban.