LMP: a kormánynak komolyan el kell gondolkodnia
Az LMP szerint a dél-franciaországi Marcoule atomlétesítményben ma bekövetkezett robbanás alátámasztja az elavult nukleáris létesítmények kockázataival kapcsolatos aggodalmakat.
Fél éven belül két nukleáris balesettel kellett szembenéznie a világnak – mindkettő magas technológiai fejlettségű, energiapolitikájukat mostanáig jelentős mértékben az atomenergiára alapozó országokban történt. Az LMP szerint mindez világossá teszi, hogy a nukleáris energiatermelés elkerülhetetlenül magával hozza a környezetre és az emberi életekre veszélyes baleseteket. A márciusi fukusimai katasztrófa a természeti erők jelentette kockázatokra mutatott rá tragikus módon; a mostani francia baleset pedig az üzemeltetési, emberi tényezőkre, mint veszélyforrásokra világít rá a párt szerint.
(Mint arról beszámoltunk: robbanás történt egy Avignon közeli nukleáris hulladéklerakó kemencéjében, egy ember meghalt és fennáll a veszélye annak, hogy radioaktív anyag került a szabadba. További részleteket itt olvashat!)
Az LMP szerint mindez komoly gondolkozásra kell, hogy késztesse végre a magyar kormányt is a paksi atomerőmű jövőjét illetően. Pakson a hetvenes-nyolcvanas évek technológiai színvonalán épült, az elkövetkező években az eredetileg tervezett élettartam végére érő erőmű üzemel. Ezeknek a lejáró élettartamú blokkoknak az üzemidő-hosszabbítására az LMP szerint csak a legszigorúbb biztonsági feltételek teljesülése esetén van lehetőség.
A francia baleset arra figyelmeztet, hogy hiába a folyamatosan hangoztatott teljes biztonság, ez egyszerűen nem lehetséges – olvasható a párt közleményében. A kockázatok szerintük Pakson is jelen vannak, ezek minimalizálása pedig kizárólag a teljes átláthatóság megteremtése, a független ellenőrzési eljárások megerősítése révén lehetséges. A jelenleg zajló Célzott Biztonsági Felülvizsgálat, valamint az élettartam-hosszabbítás előkészítése során is elkerülhetetlen a független, nemzetközi szervezetek bevonása – írják.
"A nukleáris energiatermelés mind nyilvánvalóbb kockázatait a teljes társadalom kénytelen viselni. Éppen ezért joggal várjuk el a kormánytól, hogy az ezzel kapcsolatos döntések a lehető legszélesebb társadalmi részvétellel szülessenek meg, ideértve egy, a paksi atomerőmű jövőjét érintő népszavazást is" – közölte Jávor Benedek, a Fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke.