2011. szeptember. 12. 20:44 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 12. 20:55 Itthon

"Nem fogjuk engedni, hogy Kertész Ákost Sztálinnal egy csoportba sorolják"

Az MSZP szerint minden esetben fel kell lépni, amikor a véleménynyilvánítás szabadságát éri támadás, mint ahogyan legutóbb Kertész Ákos esetében történt, aki íróként "hirdetett ítéletet" – közölte Horváth Csaba, a Fővárosi Közgyűlés MSZP-s frakcióvezetője.

Mint a közleményben olvasható, az MSZP "a szokásos politikai hangulat ellenére" sem gondolta, hogy a jobboldali sajtót ennyi ideig tartja lázban Kertész Ákos írása, de "elérkezett a perc", amikor már szólniuk kell. "Szólnunk kell, mert a szólásszabadság 20 éve után a gonoszok kora következik" – áll a Horváth Csaba által jegyzett kommünikében.

"Reménytelen vita abban a korban elemezni az író, költő munkásságát, amelyben él. Nem fogjuk engedni, hogy Sztálinnal, Haynauval egy csoportba sorolják a szélsőségek Kertészt, azzal, hogy megfosztják díszpolgári címétől! Ma ő, holnap a Nobel-díjas Kertész Imre kerülhet sorra, aki a radikális jobboldal számára zavaró tisztánlátással mutatta be történelmünk egy szégyenteljes szegletét. Mert nem az a bűnös, aki felismeri a gonoszt és rámutat! 'Hiszen tudjuk vétkesek közt cinkos, aki néma'" – fogalmaz az Fővárosi Közgyűlés MSZP-frakciójának "Szálasi kísértete járja be Budapestet" címmel közreadott állásfoglalása.

Halász János államtitkár hétfőn az Országgyűlésben egy interpellációra adott válaszában azt mondta: Kertész Ákosnak bocsánatot kell kérnie az augusztus végén az Amerikai Népszavában megjelent nyílt levelében írtak miatt, s "amennyiben nem kér bocsánatot, a kormány szemében méltatlanná válik a Kossuth-díjra". A jobbikos Farkas Gergely azt kérdezte a kormánytól, hogy kezdeményezik-e a köztársasági elnöknél az író Kossuth-díjának megvonását.

Halász János államtitkár a kormány nevében adott válaszában leszögezte: Kertész Ákos cikke elfogadhatatlan és védhetetlen, a kormány pedig visszautasít "minden rágalmat, amit Magyarországra, vagy a magyar népre mond bárki". Éppen ezért "Kertész Ákosnak bocsánatot kell kérnie, amennyiben nem kér bocsánatot, a kormány szemében méltatlanná válik a Kossuth-díjra" – tette hozzá.

Az Amerikai Népszavában augusztus 29-én megjelent nyílt levélben Kertész Ákos úgy fogalmaz: "a magyar genetikusan alattvaló. József Attila talált mentséget: 'ezer éve magával kötve, mint a kéve sunyít, vagy parancsot követ'. De ez nem mentség arra, hogy a magyar a legsúlyosabb történelmi bűnökért sem érez egy szikrányi lelkiismeret-furdalást, hogy mindent másra hárít, hogy mindig másra mutogat, hogy boldogan dagonyázik a diktatúra pocsolyájában, röfög és zabálja a moslékot, és nem akar tudni róla, hogy le fogják szúrni. Hogy se tanulni, se dolgozni nem tud és nem akar, csak irigyelni, és ha módja van legyilkolni azt, aki munkával, tanulással, innovációval viszi valamire. Ma már a második világháború borzalmaiért, a Holocaustért egyedül a magyar a felelős, mert a magyar nép az (a német néppel ellentétben), amelyik se be nem vallotta, meg nem gyónta a bűneit, se töredelmes bűnbánatot nem tanúsított, se meg nem fogadta, hogy soha többé, se bűnbocsánatért nem esdekelt. Így aztán nem is kapott soha föloldozást!".

Kertész Ákos szeptember 2-án az MTI-nek úgy reagált: amit írt, azt az Amerikai Népszavának írta, s véleménye szerint azt itthon nem kérhetik rajta számon. Szintén szeptember 2-án az Amerikai Népszava szerkesztősége az MTI-nek elküldött közleményében úgy reagált: a lap kiáll Kertész Ákos szólásszabadsága és írói szabadsága mellett, mert véleményük szerint "a cikkre adott negatív reakciók többsége gyűlölködő, antiszemita, rasszista és suttyó", s pontosan igazolja mindannak igazságát, amit Kertész Ákos leírt.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.