Budapest nem lenne többé a lomizók paradicsoma, a Fővárosi Közterület-fenntartó tervei szerint nem kerületenként egyszerre, hanem a lakók alkalmi megrendelése alapján szállítanák el egy-egy társasházból a lomokat. Eddig semmilyen trükkel nem lehetett kivédeni, hogy a lomizók ne szálljanak meg teljes városrészeket.
A budapesti lomtalanítási rendszer átalakítását tervezi a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt.: a jövőben nem térségenként egyszerre, hanem a lakók megrendelései alapján lenne lomtalanítás a fővárosban. Ezt kérhetné társasház vagy több családi ház is, a lakosságnak pedig a társaság szándékai szerint nem kerülne külön pénzébe - közölte Klug Lajos, a társaság vezérigazgatója.
A vezérigazgató indoklása szerint "az alapelv a rend megteremtése - csatlakozva Tarlós István főpolgármester programjához -, hogy a lomtalanítás ne tükrözzön hadiállapotokat". Vannak, akik a lomtalanításokból élnek, "iparággá nőtte ki magát", de közegészségügyileg elfogadhatatlan, hogy az adott helyeken az utcákon élnek napokig, ott főznek és végzik szükségleteiket - mondta a vezérigazgató, aki az átalakításra példaként a bécsi mintát említette: az ottani közszolgáltató cég a lakosság kérésére konténereket és megfelelő szállítóeszközöket biztosít egy adott időpontban, így "nincs guberálási lehetőség".
Az FKF vezetője azt mondta, hogy többféle módon próbálták felvenni a harcot ez ellen Budapesten is; a lomtalanítás időpontjáról például csak úgy tájékoztatnak, ha valaki az ügyfélszámát megadva érdeklődik, a lakók pedig csak másfél-két héttel korábban kapnak hírlevelet. Ennél hatékonyabb módszer nem volt, de ez sem hozta meg a várt eredményt, a "gyűjtögetők" hamarabb értesülnek az időpontról, mint a lakók - tette hozzá.
Klug Lajos arról is beszámolt, hogy a lakók közül sokan nem figyelnek a hírlevél tartalmára, a feleslegessé vált holmikat gyakran egy héttel korábban is kiteszik az utcára. Mint mondta, a változtatás "nem megy varázsütésre", a Fővárosi Közgyűlésnek rendeletet kell módosítania, és a lakossággal is meg kell ismertetni a részleteket. A vezérigazgató jelezte, hogy a leendő hulladékgazdálkodási törvény kapcsán a kormány is foglalkozik a kérdéssel, és hasonló megoldásokban gondolkozik. Jelenleg évente egyszer van lomtalanítás a főváros körzetekre osztott kerületeiben, ennek költsége benne van a társasházak által fizetett hulladékkezelési díjban.