Egy törvénymódosítási tervezet szerint a folyamatban lévő alkotmánybírósági eljárások elsöprő többsége, amelyekben az Alkotmánybíróság eddig akár évekig nem hozott döntést, jövőre megszűnik - írja az Eötvös Károly Intézet. A rövid elemzés szerint a taláros testület így év végéig két út közül választhat.
A napokban a nyilvánosság tudomást szerezhetett az Alkotmánybíróságról szóló új törvény készülő tervezetéről. A titokban készült, de megismert tervek alapján, amelyek sajtóhírek szerint az Alkotmánybíróság közreműködésével készültek, a 2011. december 31-ről 2012. január 1-jére virradó éjszakán a testület ügyterhe a jelenlegi több mint másfél ezerről gyakorlatilag nullára esik - írja közleményében a Majtényi László alkotmányjogász vezette Eötvös Károly Intézet.
A folyamatban lévő eljárások elsöprő többsége, amelyekben az Alkotmánybíróság eddig akár évekig nem hozott döntést, jövőre megszűnik. A testület két út közül választhat: vagy kemény munkával feldolgozza a hátralévő négy hónapban ügyhátralékát, és döntést hoz a több mint ezerhatszáz ügyben, vagy nem csinál semmit, és megvárja, hogy az ügyek maguktól elhaljanak az új törvény hatálybalépésekor.
"Ebben az esetben akár folytathatja is a közleményünk címe által megidézett verset: 'Elpazaroltam mindenem,/amiről számot kéne adnom.' Ezen a héten az Alkotmánybíróság nem ülésezik. Vajon melyik utat választotta?" - zárul az intézet közleménye.