"Az nem visz előre, ha visszalépünk a múltba"
A tehetségek elvesztegetéséhez vezetnek azok az elképzelések, amelyek szerint úgy lesz színvonalasabb a felsőoktatás, ha kevesebb gyerek juthat be - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Lannert Judit. A TÁRKI-TUDOK Zrt. vezérigazgatója szerint ez archaikus elképzelés, amely már az 1970-es években sem működött.
Az új oktatási, köznevelési koncepció visszalépést jelent az 1970-es évekhez: archaikus elképzelés, hogy ami akkor működött, az ma is működni fog. Szerintem azonban akkor sem működött, és egészen biztos, hogy az nem visz előre, ha visszalépünk a múltba - vélekedett az InfoRádió Aréna című műsorában Lannert Judit, a TÁRKI-TUDOK Zrt. vezérigazgatója.
Azok az elképzelések, amelyek szerint attól lesz színvonalasabb a felsőoktatás, hogy kevesebb gyereket juttatunk be, kifejezetten szelektív logika, amely a tehetségek elvesztegetéséhez vezet - hangsúlyozta a szakértő, aki úgy véli: a magyar iskolák szelektivitása azért erős, mert a minőséget a tanulói összetétel változtatásával próbálják elérni.
Vagyis nem az a hozzáállás, hogy majd kihozzuk a gyerekből, amit lehet, hanem az, hogy kiválogatjuk a legjobbakat. A szerencsésebb iskolák tudnak szűrni, tehát csak azt veszik fel, aki nagyon okos. A kevésbé szerencsések pedig menet közben kiejtik azokat a gyerekeket, akikkel nem tudnak mit kezdeni. Ezt a fajta szemléletet tükrözi az új koncepció is - vélekedett a szakértő.
Közben azonban a világ az ellenkező irányba halad: nemcsak az érettségizők, hanem a BA fokozatot megszerzők, vagyis a felsőfokú alapképzést elvégzők száma is egyre emelkedik - és ezzel nincs is semmi gond.
Lannert Judit szerint a színvonalat nem azzal érjük el, ha leszűkítjük a felsőfokú oktatáshoz hozzáférők körét, hanem ha már a korai szakaszban beavatkozunk, és minél jobban felhúzzuk azokat a gyerekeket, akiknek a családi háttere nem elég szerencsés.