Itthon Kovács István, Miskolc 2011. szeptember. 02. 10:20

Nem kellettek a buddhisták: évnyitó előtt állt fel a tanári kar

Tíz tanár mondott fel a tizenkét tagú tantestületből a borsod megyei Sáta községben, ahol a helyi iskolát a buddhista Dzsaj Bíhm közösség működteti ettől a tanévtől. Az intézmény egyik vezetője szerint a pedagógusok a végkielégítés miatt döntöttek így, ám az érintettek egyike egészen más okokról beszélt a hvg.hu-nak.

Szerdán tartották a tanévnyitót Sáta község általános iskolájában, ahol meglepetésre kicserélődött a tanári kar. A több évtizede az intézményben tanító pedagógusok helyébe újak érkeztek az ünnepségre. Az iskola jogutód nélkül megszűnt és új fenntartóhoz került. A fenntartást a buddhista Dzsaj Bhím Közösség vette át, ők a sajókazai romák megsegítésére szervezett akcióikkal tettek szert országos hírnévre. Csakhogy a korábbi tizenkét tagú tantestületből tízen nem vállalták az együttműködést az új felállásban.

Derdák Tibor iskolaigazgató éppen a munkaügyi központban járt, amikor utolértük: állás nélküli pedagógusokat keresett. Szerinte a felmondásukat benyújtókat a több havi végkielégítés ígérete motiválta, ezért nem fogadták el a felajánlott munkaszerződést. Mivel kezdődik a tanítás, nem lehetett tovább várni és fel kellett tölteni a helyüket, ami nagyon egyszerű volt a munkanélküliségtől sújtott térségben: az ózdi munkaügyi központban hosszú listáról tudtak válogatni, mivel jelenleg 39 pedagógus van állás nélkül. Így sikerült elérni, hogy száz százalékos lett a szakos ellátás.

Öt havi fizetésért?

A távozottak átlagban öt hónap végkielégítést kaphatnak, amire október 21-ig a kormányhivatalon keresztül lehet pályázni a Belügyminisztériumba, az új szabályok szerint ugyanis a pénz nem jár automatikusan. Az igazgató etikátlannak tartja, hogy amikor van felkínált munkahely, akkor néhányan az adófizetők pénzéből szeretnének végkielégítést kapni.

A felmondott tanárok egyike, Hossó Gáborné korábbi igazgató-helyettes azt mondta a hvg.hu-nak: tavasszal még segítő szándékot éreztek a Dzsaj Bhím Közösség vezetői részéről az iskola megmentésére: azt ígérték, minden úgy folytatódik, ahogy addig volt. A konkrét ajánlattétel viszont már nem a korábban megbeszélteket tartalmazta és voltak megkérdőjelezhető pontjai – ezekről részleteket nem akart elárulni Hossó Gáborné. Ezután kollégáival „gyanakodni kezdtek, majd presztízsüket és a gyerekek fejlődését féltve úgy döntöttek, inkább állás nélkül maradnak. Lépésüknek semmi köze a végkielégítéshez, hiszen még az sem biztos, hogy megkapják – hangsúlyozta. Végül azt mondta: 30 éve kezdett tanítani lakóhelyén, ahol jól érezte magát, de most munkát keres.

Gyerekek Sajókazán: Sátán nem mindenki kért a Dzsaj Bhím Közösségből
Fazekas István

„Már az előkészületek során kiderült, hogy Sátán hetven tanuló és tizenkét pedagógus kerülhet hozzánk. Több gyerek van a faluban, de sokan más településekre íratják gyermeküket. Nagy örömünkre a most bezárt csernelyi iskola diákjaiból is hozzánk iratkozott be 34 tanuló, akiknek ingyenes utazást és étkezést biztosítunk” – sorolta a változásokat Derdák Tibor.

Egyébként a Dzsaj Bhím Közösség BAZ megyében 132 embernek ad munkát. A gimnáziumi oktatásba négy településen – Sajókaza, Ózd, Alsózsolca, Hegymeg – 400 tanulót vontak be. Ózd térségének 11 településén 330 gyerekkel tanodai oktatás keretében foglalkoznak, vagyis a nyolc általánost adó felnőttképzéssel együtt ezernél több tanulójuk van. A korábbi években kizárólag cigány származású gyerekek vettek részt oktatási programjaikban, de mára ez megváltozott. Ózdon fele-fele arányban jár a tanodájukba roma és nem roma gyerek, Mágocson viszont többségben vannak a nem romák. Derdák Tibor szerint akiknek szükségük van az általuk kínált oktatásra, azokat örömmel várják, hiszen „nem ők azok, akik szegregálni szoktak”.

Mi lesz jövőre?

Sáta jegyzője sem érti a pedagógusok döntését. Barta Tamás elmondta: az érintettek augusztus 29-én tízen jelentették be, hogy a jövőben nincs szándékukban a helyi iskolában dolgozni, így nem volt más lehetőségük, mint egyből a munkaügyi központhoz fordulni, hogy jövő héten elindulhasson a tanítás.

Kérdés, hogy mi lesz a tíz munka nélkül maradt pedagógus sorsa, mivel helyben alig van munkalehetőség. Sátát jelenleg pénzügyi gondnok irányítja, és már négy évvel ezelőtt be akartak lépni egy iskolafenntartó társulásba, de akkor a képviselők leszavazták az előterjesztést. Ennek lett következménye az önkormányzati csőd, hiszen csak az elmúlt tanévben 30 millió forint kiadást jelentett a falunak az iskola fenntartása.

Problémát okozhat még, hogy a magyarországi buddhista egyházat és a Dzsaj Bhím közösséget sem sorolták be a történelmi egyházak közé, ezért a 2012/2013-as tanévtől nem kaphatnak majd kiemelt állami normatívát.

Hirdetés