2011. augusztus. 31. 17:12 Roma Sajtóközpont Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 31. 16:58 Itthon

Még mindig bizonytalan a csörögi roma kiselsősök sorsa

Egy nappal a tanévnyitó előtt Gödön és Vácott jelöltek ki iskolákat a csörögi roma elsősök kötelező felvételére. A szülők még nem ismerik a döntést. Csörögről Gödre nincs közvetlen autóbuszjárat, sem vonatjárat, az önkormányzat önerőből nem tud iskolabuszt venni. A hatóság sem a szülőkkel, sem a polgármesterrel nem egyeztetett arról, hogy Gödre küldenek öt roma elsőst.

"Ez nem megoldás" - reagált a Roma Sajtóközpontnak (RSK) a csörögi polgármester az iskola nélkül maradt roma elsősök elhelyezéséről szóló hatósági határozatra. Pest Megye Kormányhivatala szerdán úgy döntött, hogy csütörtökön öt roma kisdiák Gödön, kettő Vácott kezdheti el a tanévet.

Ahogy arról beszámoltunk, az iskolakezdés előtt két nappal még nem lehetett tudni, hol kezdi el a tanévet, kilenc csörögi roma elsős, akiknek a felvételét a környéken mindenhol elutasították. Mivel a faluban nincs iskola, a csörögi diákok más települések iskoláiba járnak. A hatóságok ide-oda tologatták az iskolakijelölésről szóló kérelmeket, de csak szerdán döntöttek arról, hol csöngetnek be, a csörögi roma elsősöknek.

Közben hétre csökkent a senkinek sem kellő roma kisdiákok száma. Kedden az egyik szülő a sződi Hunyadi János Általános Iskolába íratta a gyerekét, egy másik önállóan keresett iskolát, nem tudni, milyen sikerrel — tudtuk meg Lakatos Zoltánnétól, egy csörögi roma jogvédő szervezet vezetőjétől. Az ő közbenjárásukkal sikerült eddig a környékbeli iskolákba elhelyezni a helyi roma diákokat.

Két gödi és egy váci iskolában ülhet be az iskolapadba, a hét csörögi roma elsős – ismertette Kiss Attila, a Pest Megyei Kormányhivatal kommunikációs vezetője az iskolakijelölésről szóló hatósági határozatukat.  Emlékeztetett arra, hogy hétfőn Budapest Főváros Kormányhivatala soron kívül hatósági ellenőrzést végzett a csörögi önkormányzatnál, átadta az ügyet Pest Megyei Kormányhivatalnak, az Oktatási Főosztály pedig kiválasztotta azokat az iskolákat, amelyek számára kötelezően előírták a kisdiákok felvételét.

Az egyelőre nem publikus, hogy melyik iskolába járhatnak Gödön és Vácott a roma elsősök. Kiss Attila közölte, hogy nem kapott engedélyt további információk átadására, mert az érintettek csak most kapják kézhez az iskolakijelölésről szóló határozatokat.
A tanévkezdés előtt egy nappal még nem tudja a hét roma szülő, hol tanul az idei tanévben az elsős gyerekük - közölte Lakatos Zoltánné, aki szerint a szülőkkel senki nem egyeztetett arról, hogy melyik iskolába küldenék a gyereküket.

Ezért sem tartja biztosnak, hogy csütörtökön a Gödre irányított kisdiákok elkezdik az iskolát. A csörögi iskolások közül senki nem tanul Gödön, mert nincs közvetlen autóbusz- sem vonatjárat a településre, így csak átszállással jutnának el az elsősök Gödre, a szülők pedig nem tudják megvenni a diákbérletet a gyerekeknek – tette hozzá Lakatos Zoltánné.

Jelenleg Csörögről csak Sződre indul iskolabusz, melyet abból a kistérségi állami támogatásból vásároltak, amely a két település által kötött közoktatási megállapodás alapján járt.  Császár Károlyné polgármester elmondta, hogy az önkormányzat nem tud önerőből további buszt vásárolni az esetleges gödi iskoláztatáshoz. A polgármester jelezte a hivatalnak, hogy Vácra küldené a kisdiákokat, mert oda jó a közlekedés, ráadásul öt önkormányzati fenntartású iskola működik a városban. A Kormányhivatal nem egyeztetett a polgármesterrel arról, hogy Gödön is elhelyeznek gyerekeket.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.