Itthon Dreissiger Ágnes 2011. augusztus. 29. 17:50

Teljes érdektelenség a rezidenspályázaton

Csupán 124 orvos rezidens és 17 gyógyszerész jelölt jelentkezett a nekik meghirdetett bérkiegészítő ösztöndíjra, az egész országból. A minisztérium 620 helyet hirdetett meg. Szerettük volna megtudni, milyen régiókból és milyen szakterületekről pályáztak, de erre sem a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, sem az egészségügyi közigazgatási hivatal nem válaszolt.

Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) legfrissebb, és egyben végleges adatai szerint a Markusovszky Lajos Ösztöndíjra 124-en, a Than Károly Ösztöndíjra 17-en pályáztak. Az előbbire a szakorvosjelöltek, az utóbbira a szakgyógyszerész-jelöltek jelentkezhettek, összesen 620-an. Valószínű részben az ösztöndíj nprogram sikertelensége miatt a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) Egészségügyért Felelős Államtitkársága egy újabb, „szélesebb pályázói kört érintő” pályázatot hirdet a szakorvosjelöltek részére, a pályázati kiírás rövidesen megjelenik.

Azt nem tudjuk, hogy kapcsolatban áll-e a program sikertelenségével, hogy sem a Nefmi, sem az EEKH nem válaszolt a kérdéseinkre. Azt szerettük volna megtudni, milyen régiókból és milyen szakterületekről pályáztak.

Havi nettó 100 ezer fixszel?

Az egészségügyi államtitkárság által meghirdetett program keretében a szakorvosi vagy szakgyógyszerészi képzésüket kezdő fiatalok öt évig havi nettó százezer forint támogatást kapnak, ha vállalják, hogy legalább tíz évig a magyar állami egészségügyben dolgoznak majd, és nem fogadnak el hálapénzt. Szerződésszegés esetén arányosan, kamatostul vissza kell fizetni a kapott összeget.

Végzett orvos-jelöltek: a 100 ezer forint nem dobta fel őket
MTI / Oláh Tibor

Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke korábban úgy nyilatkozott lapunknak: a szakorvosjelöltekkel biankó szerződést akarnak aláíratni. „Azt sem írják bele, hogy reálértéken megmarad-e a pénzük a második öt évben, semmilyen garanciát nem látok erre.” Az elnök szerint pedig éppen a második öt évben szoktak lakáshitelt felvenni vagy gyereket vállalni, amikor a bizonytalanság a legrosszabb. „Nálunk nagyjából tízen érdeklődtek az ösztöndíjprogramról; a szám jól mutatja, mennyire szkeptikusak a rezidensek” - mondja az érdekvédő.

Egyébként a szakorvosjelöltek többsége, 3000-3500-an fontolgatják a külföldi munkavállalást, őket ez az ösztöndíj nem fogja megszólítani - mondta Papp Magor, aki szerint ez a lehetőség továbbra sem biztosítja a doktorok megélhetését.

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke most azt mondta a hvg.hu-nak: beigazolódott, amit korábban jósoltak. „Ez a koncepció az elejétől kezdve átgondolatlan volt. A nagyjából harmincezer orvosból 600-ra vonatkozó intézkedés még a jelentkezőknek sem oldja meg a pénzügyi gondjait, nem jelent biztos egzisztenciát, és nem biztosítja a jövőt sem.” Az ösztöndíj feltételeként megjelölt hálapénz megtagadását pedig a kamara elnöke ellenőrizhetetlen, etikailag kezelhetetlen kérdésnek tartja.

A múlt hétfőn lezárult ösztöndíjra pályázati körben azok jelentkezhettek, akik az idén, augusztus 20. előtt kapták meg az általános orvosi oklevelüket. Hamarosan viszont már azok is jelentkezhetnek, akik csak a hónap végén, esetleg októberben-novemberben tesznek záróvizsgát. Az államtitkárság szándéka, hogy kiterjesztik a programot azokra is, akik még legalább három évig részt vesznek a szakorvosképzésben, vagyis minden, jelenleg a végzést követő kétéves törzsképzésben részt vevő rezidensre.

A szakorvosjelöltek ösztöndíjprogramjáról Réthelyi Miklós miniszter, Szócska Miklós államtitkár és Páva Hanna helyettes államtitkár számolt be július közepén. Szócska Miklós kiemelte: a kormány döntése értelmében ez a bérfejlesztés a szakorvosképzésben részt vevőkre vonatkozik, ami azt jelenti, hogy a szakorvosokat tanító orvosok támogatását is növelik. Ez utóbbi konkrét összegét később jelentik be.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.