Origo: egységesíthetik a nyelvvizsgafeladatokat
Véget vetne az oktatási államtitkárság annak, hogy a legkülönbözőbb tesztekkel mérjék a nyelvvizsgázók tudását a vizsgaközpontok. Az Origo birtokába került, nem végleges stratégiatervezet szerint a kormány létrehozna egy "szuperközpontot", amely majd kidolgozza a nyelvvizsgákon használható feladatokat, frissíti a teszteket és ellenőrzi a vizsgaközpontokat. A Nefmi közleményben úgy reagált: a nyelvoktatás jövőjéről nem adtak közre álláspontjukat tükröző, hivatalos anyagot.
A nyelvvizsgázók most az országban huszonhárom államilag elismert vizsgaközpontba mehetnek, ahol más-más saját tesztekkel mérik általános vagy szakmai nyelvtudásukat. Ennek a rendszernek a megváltoztatását fontolgatja az oktatási államtitkárság.
Az Origo birtokába került nyelvoktatási stratégia tervezete szerint a kormány javaslata "egyetlen központ létesítése, amely kidolgozza a feladatokat, elvégzi az előteszteket, állandóan frissíti a feladatsorokat - erre kiképzett tanári testülete segítségével - és rendszeresen ellenőrzi a vizsgaközpontokat, ezek mellett vizsgáztat is".
A koncepció által "szuperközpontnak" nevezett szervezet a tervek szerint a saját nyelvvizsgáiból tartaná el magát, "ezen felül a feladatírásért, egyéb szolgáltatásokért a nyelvvizsgaközpontoktól díjat szed".
A tervezetből nem derül ki egyértelműen, mi lenne a sorsuk a jelenleg létező nyelvvizsgaközpontoknak, de a stratégiából úgy tűnik, hogy továbbra is vizsgáztathatnának, csak a teszteket nem maguk állítanák össze, hanem a "szuperközpont".
Az Origo megkérdezte a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatási államtitkárságát, pontosan milyen újításokat terveznek, és ez hogyan érinti a vizsgázókat, illetve a jelenleg is működő vizsgaközpontokat.
Az államtitkárságtól azt válaszolták: a tárca "nem adott közre a nyelvoktatás jövőjéről szóló, álláspontját tükröző hivatalos anyagot". Az államtitkárság azt is írja, hogy "a nyelvoktatást hatékonyabbá tevő tervezet kidolgozásán hónapok óta egyetemi és gyakorlati szakemberek sokasága dolgozik", és a tárca a tervezetet rövidesen nyilvánosságra hozza, illetve társadalmi vitára bocsátja.