El is sodorhatja az Orbán-kormányt a válság
Hamarosan valódi intézkedésekre, komoly megszorításokra vagy kiadáscsökkentésre lesz szükség, a szerdai kormányfői bejelentés csak rövid ideig elég a piacnak. Politikai elemzőket kérdeztünk Orbán Viktor bejelentéséről.
Orbán Viktor lényegében három konkrétumot jelentett be a sajtótájékoztatón – magyarázta Varga Áron, a Policy Solutions elemzője a hvg.hu-nak. Az első, hogy marad a hiánycél, ami további megszorításokat tehet szükségessé. A második, hogy annak ellenére nem változtatnak az egykulcsos adórendszeren, hogy ez egyelőre nem hozta meg a kívánt gazdasági növekedést. Vagyis idővel akár az adórendszer is változhat. A harmadik, hogy szeptemberig a kormány lényegében nem lép semmit. „Mindez tehát kevesebb volt, mint amit egy ilyen éles helyzetben elvárhatunk a kormánytól. A késlekedés abban az esetben lehet indokolt, ha valamiféle gazdaságpolitikai irányváltásra készül a kormány – ezt valóban nem lehet egyik napról a másikra véghezvinni. Orbán feladata tehát az volt, hogy egyszerre mutasson erőt a piacoknak, nyugtassa meg a választókat és halogassa az érdemi cselekvést. Ennek a követelménynek a sajtótájékoztató meg is felelt” – fogalmazott az elemző.
Nyugtatgatta a piacokat
Krekó Péter, a Political Capital kutatási igazgatója szerint a kormányfő egyszerre akarta megnyugtatni a piacokat és a lakosságot az egyre mélyülő és borúsabb kilátásokkal kecsegtető válság idején, de szerinte ez a beszéd erre nem igazán volt alkalmas. A kormányfő (látványosan hosszú „hallgatás” utáni) bejelentésének jellege Krekó Péter szerint arra utalt, hogy Orbán rendkívüli bejelentésre készül, de új információ nem hangzott el, vélhetően mert még nincsenek végleges döntések a kormányoldalon. „A piacnak fontos üzenet, hogy a hiánycél és az adósságcsökkentés mellett elkötelezett a kormány, de a gazdasági szereplők ilyenkor gyors és konkrét intézkedésekre várnak, azokat pedig csak ősszel ismerteti a kormány – ilyen helyzetben pedig egyhónapnyi késedelem sokat számíthat” – közölte a hvg.hu-val az elemző. A megélhetési nehézségekkel küzdő választók (így például a devizahitelesek) sem hallhattak eddig nem ismert konkrétumokat az eladósodás felelőseinek megkeresésén és a bankok megregulázásának általános ígéretén kívül. „A válsághelyzet tudatosítására alkalmas volt a beszéd, de ha rövid időn belül nem talál új megoldásokat a kormány, annak súlyos gazdasági és politikai hatásai lehetnek” – magyarázta Krekó.
Varga Áron úgy véli, politikai szempontból jelentősége leginkább annak van, hogy van-e vagy lesz-e olyan ellenzéki párt, amely képes a Fidesztől eddig lemorzsolódott és a jövőben lemorzsolódó szavazókat integrálni. „Egyelőre nem látszik, hogy akár az MSZP, akár a Jobbik vagy az LMP jelentősen erősödne. Az MSZP-nek az erősödéshez hiteles alternatívát kellene felmutatnia – ehhez ügyes kommunikációval komoly lökést adhat a párt által őszre ígért szakpolitikai programcsomag. Az LMP-nek és a Jobbiknak viszont a rétegpárti szerepből való kitörésre lenne szüksége. Amíg ez elmarad, és új párt sem tűnik fel a láthatáron, a Fidesz a megszorítások miatt csökkenő népszerűséggel is a legtöbb támogatóval rendelkező párt maradhat” – mondta a Policy Solution elemzője.
Új irányvonalat vesz a gazdaságpolitika?
Arra a kérdésünkre, hogy mi lehet az oka annak, hogy kevés konkrétumot mondott Orbán Viktor, Varga Áron kifejtette: elképzelhető, hogy a kormány egyelőre valóban nem látja a kiutat a jelenlegi válságból, és a bejelentés csak egyfajta kötelező kormányfői megszólalás volt, hogy az ellenzék ne vádolhassa tétlenséggel Orbánt. „A második lehetőség, hogy a második negyedév 0 százalékos GDP-növekedését látva a kormány valóban egy gazdasági irányváltást készít elő, és erre 'kért időt' a kormányfő” – mondta az elemző. Az is elképzelhető, hogy a megszólalás lényege a piacok és az EU megnyugtatása volt arról, hogy a hiánycél továbbra is stabil – ehhez azonban Varga Áron szerint csak rövid ideig elegendő egy bejelentés, ezt követően hamarosan valódi intézkedésekre, komoly kiadáscsökkentésre lesz szükség.
„Ha valamivel nem lehet az Orbán-kormányt vádolni, az a tétlenség vagy bátortalanság” – felelte Varga Áron arra a kérdésünkre, hogy számíthatunk-e ősszel konkrétumokra. Az elemző emlékeztetett rá, hogy az Orbán-kabinet gyakran pillanatok alatt hoz döntéseket, ami gyakran jelenti a társadalmi egyeztetés hiányát is. „A megszorításoktól a hivatalos kommunikációval szemben eddig sem ódzkodott a kormányfő, gondoljunk csak a családtámogatások befagyasztására, a munkanélküli segélyek csökkentésétre, a nyugdíjkiadások vagy a gyógyszertámogatások visszafogására. Valószínű tehát, hogy ősszel – ha nem is feltétlenül szeptember elején – konkrétumokat fogunk hallani, de ezek sokaknak nem fognak tetszeni” – jósolta Varga Áron.
Krekó Péter szerint a Fidesz korábban abban reménykedett, hogy a kormányrudat már gazdasági felszálló ágban ragadhatja meg, ez a remény azonban most végleg szertefoszlott. A kormánynak további kiadáscsökkentő és bevételnövelő intézkedéseket kell hoznia, aminek negatív politikai hatásait csak nehezen fogja tudni tompítani. „A Fidesznek fel kell készülnie, hogy ez lehet a kormányzásának legnehezebb és legnépszerűtlenebb időszaka, és az sem biztos, hogy a következő választásokig, 2014-re már kedvezőbb lesz a külgazdasági környezet, azaz a jelenlegi válság, ha tovább mélyül, el is sodorhatja ezt a kormányt” – állítja a Political Capital kutatási igazgatója.