Ma Magyarországon gyakorlatilag lehetetlen sztrájkot tartani "a kormány munkavállaló-ellenes politikájával szemben". Ez nemcsak a munkavállalókat érinti hátrányosan, hanem aláássa a hosszú távú gazdasági fejlődés alapjait is – jelentette ki keddi, Szabó Zsolt választmányi szóvivővel közösen tartott budapesti sajtótájékoztatóján Scheiring Gábor.
Az LMP gazdasági kabinetjének vezetője szerint a kormány intézkedései tovább fokozták a munkavállalók kiszolgáltatottságát, miközben még a korábbinál is nagyobb mértékben próbálták kizárni a szakszervezeteket a politikaformálás lehetőségéből. Az LMP ezzel szemben azt gondolja, hogy a szakszervezeteket be kell vonni az érdekegyeztetésekbe, és lehetőséget kell adni a munkavállalóknak, hogy meg tudják védeni saját jogaikat.
Scheiring Gábor kijelentette: a legutóbbi gazdaságpolitikai adatok alapján már egyértelmű, hogy az Orbán-kormány gazdaságpolitikája megbukott. Ennek okaiként említette, hogy az egykulcsos adót a középpontba helyező élénkítő csomag nem volt alkalmas arra, hogy felpörgesse a gazdaságot, és a kormány munkaerő-politikája sem tudott jelentős mennyiségű új beruházást Magyarországra csalogatni. A képviselő véleménye szerint ebben a helyzetben "azoknak a politikai szereplőknek, akik az Orbán-rendszer ellenzékét képviselik", kiutat kell mutatniuk ebből a "bukott rendszerből". Scheiring Gábor úgy fogalmazott, hogy a szakszervezetek a rendszerellenzék kiemelkedő szereplői kell hogy legyenek. Megjegyezte, hogy ehhez elengedhetetlen a sztrájkhoz való jog.
Szabó Zsolt választmányi tag arról beszélt, nemcsak a Munka törvénykönyvének, de már a sztrájktörvénynek a módosításakor is egyértelmű volt, hogy a kormány csökkenteni szeretné a munkavállalók érdekérvényesítő képességét. Példaként említette, hogy a közszférában jelentősen csökkentették a sztrájk lehetőségét. Felhívta a figyelmet, hogy most a bíróság dönt az elégséges szolgáltatásról, és a testületnek öt napja van a döntés meghozatalára. Szavai szerint ennyi idő alatt nem lehet érdemi döntést hozni, de ez az öt nap alkalmas arra, hogy késleltesse vagy meghiúsítsa a tervezett munkabeszüntetéseket.