Schmitt Pál egy 2002-es interjúban azt mondta: három szocialista politikus kereste meg őt 1994-ben azzal, hogy legyen az MSZP főpolgármester-jelöltje. A hvg.hu megkérdezte az érintetteket, mi igaz a legendából.
„Igen, az MSZP valóban megkeresett. Azt szerették volna, ha pártjuk színeiben indulok el 1994-ben. Én azonban nem vállaltam el” – mondta Schmitt Pál független, a Fidesz által támogatott főpolgármester-jelölt a Magyar Nemzetnek 2002-ben arra a kérdésre, akarták-e a szocialisták, hogy az MSZP színeiben induljon Demszky Gábor ellenében. A kérdésre, hogy személy szerint kik keresték meg, Schmitt Lendvai Ildikót, Bakonyi Tibort és Páva Zoltánt nevezte meg. Schmitt Pál egykori szocialista főpolgármester-jelöltsége a kilencvenes évek óta beszédtéma, mára szinte városi legendává nemesült. Megpróbáltunk utánanézni, mi történt valójában.
"Útelágazás előtt állt"
A 17 évvel ezelőtti eseményekkel kapcsolatban Bakonyi Tibor a hvg.hu-nak elmondta: amikor elterjedt a hír, hogy Schmitt Pált érdekelheti a főpolgármesteri pozíció, Lendvai Ildikó és ő elmentek a Magyar Olimpiai Bizottság székházába tájékozódni Schmitt szándékai felől. Mint mondta: ez kizárólag tájékozódás volt, és csak hárman voltak, Páva Zoltán nem volt jelen. Lendvai Ildikó akkor az MSZP budapesti elnöke, Bakonyi pedig országgyűlési képviselő volt. Bakonyi Tibor hangsúlyozta: nyílt, őszinte, barátságos beszélgetés volt, ahol Lendvai és Schmitt egyaránt rendkívül diplomatikus volt. „Ildikó nagyon vigyázott arra: ne mondjon semmi olyat, ami azt jelentheti, hogy az MSZP felkéri Schmitt Pált főpolgármester-jelöltnek. Schmitt pedig kifejtette, hogy nem akar egy politikai erő mellé állni, de ha több politikai párt támogatná, megfontolná a jelölést” – emlékezett vissza Bakonyi.
A volt szocialista politikus szerint Schmitt akkor még nem döntötte el, akar-e politikai szerepet vállalni. „Úgy is mondhatnám, hogy útelágazás előtt állt, hiszen Schmitt Pál akkor Magyarország madridi nagykövete és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tisztségviselője volt.” Hozzátette: Schmitt esetleges jelölése végül semmilyen módon nem került napirendre a szocialista pártban.
Bakonyi Tibor (aki 1997 óta a Magyar Olimpiai Bizottság tagja) arra már nem emlékezett, hogy röppent fel a Schmitt Pál főpolgármester-jelöltségéről szóló hír, mint mondta: ez lehetett parlamenti pletyka és sajtóinformáció is. Bakonyi Tibor egyébként 2007-ben a Fővárosi Gázművek vezérigazgatója lett, ekkor szakított a politikával, ám mint azt lapunknak elmondta: Schmitt Pállal a politikától függetlenül régóta sportbaráti kapcsolatot ápolnak, „és ezt talán Schmitt Pál is vállalja”. Bakonyi megjegyezte: akkoriban jobb- és baloldali politikusok rendszeresen folytattak informális beszélgetéseket ennél fontosabb témákban is.
"Laci nem tartotta sokra"
Az ugyancsak megnevezett Páva Zoltán tehát a 17 évvel ezelőtti megbeszélésen nem vett részt, egy másik eseményre azonban emlékszik 1997 őszéről. „Pali meghívott minket, Bakonyi Tibit és engem a Fórum Szálló éttermébe. Azt akarta, hogy lobbizzunk Kovács Lacinál, aki akkor külügyminiszter volt, hogy nagykövet maradhasson Madridban, vagy átmehessen Svájcba. Hadd ne mondjam, mit mondott erre Laci, ő nem tartotta sokra Schmittet, végül is a sors őt igazolta” – mondta lapunknak Páva, aki akkor az MSZP sport munkacsoportjának vezetője volt.
Komló későbbi polgármestere szerint Schmitt célja valójában a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöki posztja volt, ehhez pedig jól jött volna neki a nagyköveti poszt. Páva Zoltán elmondta: mivel akkoriban is beszédtéma volt, hogy Schmitt függetlenként esetleg elindulna a főpolgármesteri posztért, megkérdezték, miért nem indul el az MSZP színeiben. Páva elmondása szerint Schmitt ugyan beszélt saját baloldaliságáról, de nem foglalt állást, nem mondott sem igent, sem nemet; Schmitt akkor NOB-elnök akart lenni, nem politikus.
Megkerestük az ügyben Lendvai Ildikót is, a szocialisták akkori budapesti elnökét azonban nem sikerült elérnünk.
Ami 1994-ben és 1998-ban még nem jött össze, 2002-re beérett: Schmitt Pál függetlenként elindult a főpolgármester-választáson, ám nem a szocialisták, hanem a Fidesz hátszelével. Az MSZP Gy. Németh Erzsébetet indította, a választást pedig a szabad demokrata Demszky Gábor nyerte.