Itthon hvg.hu 2011. augusztus. 08. 17:10

A bankok kockázatvállalását vizsgáltatná a KDNP

Az Országgyűlés KDNP-frakciója szerint a bankok által realizált nyereség aránytalanul nagy mértékben meghaladja az általuk vállalt pénzügyi kockázatot, ami erkölcsileg vállalhatatlan és szembe megy a társadalmi igazságossággal. Érdemes lenne ezért nagyobb kockázatvállalásra kényszeríteni a pénzintézeteket – derül ki a képviselőcsoport hétfőn közölt állásfoglalásából.

A KDNP-frakció már 2009-ben, a pénzügyi válság kirobbanásakor kezdeményezte egy parlamenti vizsgálóbizottság felállítását, amely megvizsgálná a bankok kockázatvállalásának mértékét a nyereségtermelő képességükhöz viszonyítva. Uniós szinten fel kellene kutatni azon eszközöket, amelyek segítségével rákényszeríthetnék a bankokat a nagyobb pénzügyi kockázatvállalásra, csökkentve ezáltal a  társadalom többi szegmensének válságból fakadó terheit.

A közösségi szintű egyeztetések során fókuszálni kellene arra a kérdésre is, hogy a banki vezetők és a világ nagy bankjaival szoros kapcsolatot tartó szakértők lehetnek-e tagjai azoknak a minősítő intézeteknek, amelyek a világ pénzügyi folyamatainak megítélésére és befolyásolására alapvető hatással vannak. A jelenlegi helyzet felveti ugyanis azt a kardinális kérdést, hogy a pénzügyi intézetek pártatlanok tudnak-e lenni intézkedéseik megtétele során, és nem tartják-e továbbra is elsődleges szempontnak a banki érdekek képviseletét. Ezt kiválóan szemlélteti a Lehman Brothers példája 2009-ben, amikor a minősítő intézetek kiválónak minősítették és bőszen ajánlották ezen cég termékeit, holott már minden bizonnyal tudatában voltak a pénzpiacokon megbújó veszélyeknek.

Vizsgálni kellene azt is, hogy közös erővel mit lehet tenni az euró-svájci frank viszonylatában az euró védelme érdekében. Vannak-e, és ha igen melyek azok az eszközök, amelyek segítségével a befektetőket vissza lehetne csábítani az euró alapú befektetésekhez – vetették fel a KDNP-frakciónál a hvg.hu megkeresésére. Az állásfoglalásból nem derül ki, hogy a KDNP szerint szükség van-e rendkívüli parlamenti ülésre a pénzpiaci válság miatt.

A többi parlamenti frakció véleményét elolvashatják itt!

Hirdetés