Itthon M. László Ferenc 2011. augusztus. 04. 10:47

Az OTP-t futtatja a kormány, a határon túliak isszák a levét

Deklarált céljaival ellentétben hanyagul bánik a határon túli magyarokkal a második Orbán-kormány. Hónapokat csúszott a pályázatok kiírása és a legfőbb juttatás, a megmaradást ösztönző oktatási-nevelési támogatások kifizetése, melyet még az őszi tanévkezdetre sem kapnak meg a szülők. További nehézségeket okozhat a Romániában kevés fiókkal rendelkező OTP Bank favorizálása is. A rendszer nehézkes működése vezethetett el a pénzeket kezelő alap keddi lefejezéséhez.

Féléves csúszással, leghamarabb októberben juthatnak hozzá a magyar állam folyósította oktatási-nevelési támogatáshoz a határon túli magyar szülők. Az ötmilliárd forint körüli összeg a júniusban zárult tanévre járt volna, de a pályázók – akik vállalták, hogy cserében magyar óvodába, iskolába, egyetemre íratják gyerekeiket – még az őszi tanévkezdésre sem kapják meg a 22 ezer forintos összeget.

A hvg.hu hivatalosan meg nem erősített információi szerint ezért a csúszásért, az elmúlt években jól működő rendszer vontatott átalakítása miatt kell távoznia a határon túli támogatásokat kezelő Bethlen Gábor Alap Zrt. (BGA) vezetőjének, Ulicsák Szilárdnak és az igazgatóság több tagjának. Az Alap vezetésének leváltását kedden jelentette be a nemzetpolitikai államtitkárságot is magába foglaló Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM).

A második Orbán-kabinet tavalyi kormányra kerülése után döntötte el, hogy teljesen átalakítja a támogatáspolitikát. A területet kezelő államigazgatási vezetők leváltása, az új támogatáskezelő alap, a pályáztatási és a kifizetési szisztéma létrehozása után az új rendszer idén májusra állt fel. A pénzeket korábban kezelő, majd a feladatot átvevő határon túli szervezetek szerint nehezen érthető, mi tartott ilyen sokáig, miért csúszott ennyit a pénzek folyósítása.

További nehézségeket okozhat majd, hogy a kormány szakított a korábbi utalási gyakorlattal is: ősszel nem a postákon, hanem a Romániában is terjeszkedő OTP Bankon keresztül utalja a pénzt. A pénzintézetnek azonban egyelőre kevés településen van fiókja vagy automatája, így a szülők csak hosszú utazás után tudják felvenni az összeget.

Nem rázták a rongyot

„Tavaly és tavalyelőtt ebből a pénzből oldottuk meg a két gyerek szeptemberi beiskoláztatását. A férjem májusban veszítette el az állását, most égetően szükségünk lenne a támogatásra” – mondta az egyik kolozsvári líceum pedagógusa, aki tavaly már június közepén hozzájutott a magyar állam juttatásához. A tanárnő – aki kérte, ne írjuk le a nevét, mert tart attól, hogy a nyilatkozata hatással lesz a pályázatára – vegyes házasságban él, és elismerte, részben az oktatási-nevelési támogatás ösztönözte arra, hogy magyar iskolába írassa két fiát.

Székelyek a magyar parlamentben - szimbolikus támogatás?
Túry Gergely

„Közel 110 ezer pályázatot kaptunk június 30-áig. A szülők 155 ezer gyerek után kérik a támogatást. Elkezdtük a jogosultságok vizsgálatát, majd szeptember elején átadjuk a csomagot a magyar alapkezelőnek, melynek döntése után várhatók az utalások” – mondta a hvg.hu-nak a magyar állam romániai partnerét, a Magyar Pedagógusok Szövetségét (RMPSZ) vezető Burus Siklódi Botond. Tavaly, illetve a korábbi években a kormány rendszerint február közepére kiírta a pályázatot, majd a tanév végére, júniusra meg is kapták a szülők a pénzt. Most alig pár hetük maradt arra, hogy a nyári szünet előtt kikérjék az oktatási intézményektől a pályázat feltételeként szabott iskolalátogatási igazolásokat.

A nemzetpolitikai államtitkárság a korábbi hónapokban rendszerint indulatosan, a kormányzati szervekre nem jellemző hangütésű közleményekkel válaszolt a csúszás okait firtató kérdésekre. „A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. sajtókampány és rongyrázás helyett azonnal munkához látott és 10 napon belül elkészítette a Határtalanul! tanulmányi kirándulások pályázati kiírásait, amelyekre már az első napon több mint 470 érdeklődő kattintott” – írta az államtitkárság és a Bethlen Gábor alapkezelő, amikor Szávay István, a Jobbik parlamenti képviselője május elején az elkésett pályázati kiírások miatt bírálta a kormányt.

A közlemény szerint „az államtitkárság nem tétlenkedett, hanem a szociálista-liberális kormány nemzetpolitikai semmittevését követően újra összehívta a Magyar Állandó Értekezletet, a Bethlen Gábor Alapról szóló törvény alapján kikérte a MÁÉRT szakbizottságainak véleményét (…) és számos olyan szakmai szervezet újjáélesztéséhez nyújtott támogatást, amelyet az előző kormányzat tetszhalott állapotba hozott”. A hvg.hu kereste Répás Zsuzsa nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkárt, kérdéseinkre egyelőre nem kaptunk választ.

Ráérős ügyintézés

„Május elején Budapestre hívtak és szóban értesítettek, hogy megszakítják velünk a kapcsolatot. Másfél hónappal később kaptam meg a hivatalos levelet, melyben Répás Zsuzsanna bejelentette: hat hónapos felmondási idővel szerződést bontanak velünk” – mondta a hvg.hu-nak a támogatásokat az utóbbi hét évben kezelő Iskola Alapítvány (IA) igazgatója, Nagy Zoltán.

A jobbikos Szávay, majd az LMP-s Dorosz Dávid azért kritizálta a kormányt, mert a két képviselő szerint még a támogatási rendszer nagyszabású átalakítása sem indokolhatja, hogy hónapokkal az átalakításról szóló döntése után, november végén terjesztette be a kormány a Bethlen Gábor Alapról szóló törvényt. Ezt követően négy hónapig tartott a BGA Zrt. bejegyzése és Ulicsák Szilárd igazgató kinevezése.

További másfél hónap telt el a pályázatok kiírásáig, az RMPSZ-nek pedig időt kellett adnia a szülőknek a pályázati csomagok összeállításához, miként az is adminisztratív nehézségeket okozott, hogy az IA a román adatvédelmi előírásokra hivatkozva nem adta át a személyes adatokat tartalmazó adatbázist a Szövetségnek. „Sokat segített, hogy a hozzánk tartozó pedagógusokon keresztül közvetlenül értesíthettük a szülőket a pályázati kiírásról” – mondta Burus Siklódi arról, hogyan hidalták át a nehézségeket. Az RMPSZ elnöke bízik benne, hogy a BGA vezetőségének leváltása nem fog újabb csúszást eredményezni.

Répás Zsuzsanna államtitkár - csúszó pénzek
MTI / Koszticsák Szilárd

Az államtitkárság május elején kiadott közleményében azzal magyarázta a folyamatos késlekedést, hogy időt vett igénybe az átadás-átvétel a Szülőföld Alap és a szinte teljesen azonos feladatkörű BGA között, továbbá „nem volt egyszerű” a 100 százalékig állami tulajdonú részvénytársaság beiktatása, mert „az nem egy kft.”.

Szűk esztendő, bankkereséssel

Ezzel szemben egy neve elhallgatását kérő kormányzati forrás a hvg.hu-nak azt mondta, a minisztériumokra rákényszerített takarékoskodás is szerepet játszhatott abban, hogy lassan állt fel az új rendszer. A költségvetési törvény első körben csak 1,2 milliárd forintot folyósított az alapba, a közel 13 milliárdos támogatást szakaszosan kapja meg az év folyamán a BGA.

A támogatások szűkösségét Orbán Viktor is elismerte, amikor a székelyföldi Tusnádfürdőn figyelmeztette hallgatóságát: „nehéz és kemény idők várnak még Magyarországra, következésképpen a határon túli nemzetrészekre is. Elegendő, hogyha a költségvetési támogatások nagyságrendjét nézzük”.

A költségvetési takarékoskodással indokolta a nemzetpolitikai államtitkárság, hogy megszüntetik a postai utalást és közvetlenül bankszámlára folyósítják a megítélt támogatást – erre a Romániában 2004 óta terjeszkedő OTP Bankot választották. Nagy Zoltán szerint neki Répás azt mondta, a magyar állam nem kíván egy román állami céget, a Román Postát támogatni. Csakhogy a bukaresti központú romániai OTP-nek gyenge a lefedettsége Erdélyben.

Vita a támogatásokról

Cikkünk megjelenését követően Ulicsák Szilárd, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója a következő észrevételeket fogalmazta meg – egyben válaszolva az írásban feltett kérdéseinkre. Ulicsák – aki nem válaszolt arra a kérdésünkre, hogy miért távozik öt hónapon belül az alap vezetése – e-mailben azt írta:  „a cikk súlyos tárgyi tévedéseket tartalmazó kijelentéseivel ellentétben, sikerült úgy átalakítani, korszerűbbé és olcsóbbá tenni a határon túli támogatáspolitika egyik legfontosabb elemét, hogy tartani tudjuk az előző években megszokott menetrendet és a támogatások nem szenvednek csúszást”.

„Nem igaz, hogy a korábbi években általában már júniusban megtörténtek az utalások. Ez csak Horvátországban, Szlovéniában teljesült, ahol néhány száz kérelmet kellett elbírálni. A támogatások odaítéléséről 2010 előtt ütemezetten történt a döntés a Miniszterelnöki Hivatalban. A támogatottak jelentős része októberben, illetve novemberben kapta meg az összeget, például Erdélyben a kérelmezők mintegy egyharmada járt így 2010-ben. A központi ügyintézés – nem a lebonyolító szervezetek kezelik a forrásokat – illetve az OTP jól kiépített belső rendszere következtében a támogatási döntéseket követően nagyon rövid időn belül a megnyitott számlákra utalhatók az összegek” – állította a hvg.hu-hoz eljuttatott közleményében a távozó elnök-vezérigazgató.

Ulicsák elismerte, hogy Erdélyben a pályázók 36 százalékának lakóhelyén van OTP fiók, de az elnök-vezérigazgató szerint bank a beérkező kérelmek ismeretében biztosítani fogja a mobil-OTP kihelyezést a bankszámlanyitások érdekében. Ulicsák azt írta, Erdélyben az új rendszer működtetése több mint 100 millió forint megtakarítást jelent 2010-hez képest úgy, hogy 30 százalékkal több kérelem kerül feldolgozásra.

Ulicsák állításaival szemben Törzsök Erika, a Gyurcsány- és Bajnai-kormány nemzetpolitikáért felelős főosztályvezetője a hvg.hu-nak azt mondta: 2006-tól a pályázatokat mindig kiírták a tavasz folyamán. Törzsök szerint az érintettekkel való előzetes egyeztetés alapján kialakított szisztéma szerint legkésőbb augusztus-szeptemberben – még iskolakezdés előtt – megtörtént a pénz kiutalása, sőt, ahol lehetett már június-júliusban utaltak.

Megyénként mindössze 2-3 fiókja van a banknak, márpedig Burus Siklódi szerint a pályázók alig 36 százaléka lakik olyan településen, ahol van OTP-fiók vagy automata: ha a szülők fel akarják venni a pénzt, esetenként órákat kell utazniuk. A bank romániai léányvállalatának honlapja szerint a magyar többségű székelyföldi megyékben 4-5 fiókja van, viszont azokban a megyékben, ahol a szorványmagyarság él - az oktatási támogatás kijezetten az ő beolvadásukat igyekszik megakadályozni - egy-két irodával rendelkezik, az országhatár melletti Arad és Szatmár megyében például mindössze eggyel. 

Nagy Zoltán azt mondta, tavaly a pályázók 80 százaléka postán kérte a támogatást: ők falun laknak és így könnyebben jutottak hozzá a pénzhez, mindössze 20 százalék fogadta el a banki utalást. Nagy úgy véli, a magyar állam nem fog spórolni az OTP-s megoldással, mert a nemzetközi utalások legalább olyan drágák, mint a postai kézbesítés. "Mi a bank kiválasztásánál egyetlen szempontot vettünk figyelembe: hogy minél nagyobb lefedettsége legyen, függetlenül attól, hogy magyar vagy román" - mondta Iskola Alapítvány igazgatója. Ulicsák viszont májusban azt ígérte, térítésmentesek lesznek az utalások. 

Csányi Sándor OTP-vezér Tusnádfürdőn - segít, ahol csak tud
Túry Gergely

Szintén a takarékoskodással magyarázta a nemzetpolitikai államtitkárság, hogy Szlovákiában és Romániában szakított a korábbi partnerszervezetekkel. A BGA igazgatója májusban azt nyilatkozta, a lebonyolítók 10-20 százalékos kezelési összeget számoltak fel, ami az 500 milliós összeget is elérte évente. „Ezek a számok értelmezhetetlenek számomra, hiszen a magyar állammal kötött szerződésben 8 százalékban volt maximalizálva a bonyolítási költség, melynek kétharmadát költöttük a szervezet fenntartására és a fizetésekre, a többi a postakölstég volt” – reagált Ulicsák kijelentésére Nagy Zoltán.

Diplomáciai-politikai csörtetés

A határon túli magyarok támogatásának átalakítása a kifizetések csúszása mellett politikai konfliktusokat és diplomáciai feszültségeket is gerjesztett. Az oktatási-nevelési támogatást még az első Orbán-kabinet vezette be a 2001-ben elfogadott kedvezménytörvénnyel, feltételül szabva, hogy a juttatásért cserébe a szülők magyar iskolákba írassák a gyerekeiket – az idei évtől már az óvodások után is lehet igényelni.

RMDSZ-Fidesz közeledés Tőkés rovására

Meglepetést okozott a július 23-ai tusványosi beszédével Orbán Viktor Erdélyben. A miniszterelnök a mellette ülő Tőkés László megrökönyödését kiváltva azt mondta, „nem lehet Pestről megmondani, hogy az itt élők életét milyen szervezeti egységben kívánják jobbá tenni”, és nem volt hajlandó nyilvánosan letenni a voksát az RMDSZ-szel szemben új magyar párt bejegyzését kezdeményező volt református püspök mellett. Tőkés erre azt mondta, ha a magyar miniszterelnök nem lép fel a bejegyzést elutasító román állammal szemben az új párt érdekében, akkor az erdélyi magyarok a kettős állampolgárság révén akár le is válthatják Orbán. A két politikus közti feszültséget a hvg.hu RMDSZ-es politikusoktól származó információi szerint az váltotta ki, hogy a Szövetség és a Fidesz viszonya sokat javult az utóbbi hetekben. Orbán Tusnádfürdőn találkozott Kelemen Hunorral, és abban állapodtak meg, hogy ősszel magas szintű találkozót tart a Fidesz és az RMDSZ. A Szövetség ellensúlyozására létrehozott Erdélyi Magyar Néppárt – melynek alapítását a Tőkés vezette Erdélyi Nemzeti Tanács kezdeményezte – egyelőre parkoló pályára került: az ügyben illetékes bukaresti törvényszék a 30 ezer támogató aláírás ellenére elutasította a szervezet bejegyzését.

Az első Fidesz-kormány azokkal a szakmai szervezetekkel, civil egyesületekkel kötötte meg a lebonyolítási szerződést, amelyekkel idén is megállapodott, ám Románia és Szlovákia nem járult hozzá, hogy Magyarország kiterjessze joghatóságát a területére, ezért kormányközi megállapodásokat kötöttek a magyar kormánnyal, a lebonyolítást pedig a szomszédos államok felügyelete alatt álló, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) és az RMDSZ mellett működő alapítványok kapták meg.

„Egyetértésünk nélkül semmi nem változhat” – bírálta magyar kollégáját a szlovák külügyminiszter, amiért idén úgy váltott partnert a magyar kabinet, hogy erről hivatalosan nem értesítette a szomszédos országokat. Mikulás Dzurinda szerint a kormányközi megállapodás 6 hónapos felmondási időt állapított meg, amit Budapest nem teljesített. Romániából hivatalos reakció nem érkezett, ám a romániai sajtóban név nélkül nyilatkozó bukaresti kormánytisztviselők szintén elégedetlenségüket fejezték ki.

Tiltakozott a változás ellen az RMDSZ és a Híd-Most nevű szlovákiai párt is. Ugyanis mindkét szervezet érintett: az IA elnöki tisztségét Kelemen Hunor tölti be, aki februárban váltotta Markó Bélát az RMDSZ élén. A korábbi szlovák lebonyolító, a Pázmány Péter Alapítvány (PPA) ügyvezetője Zsille Béla, a Híd egyik alapítója. A határon túli magyar pártok szerint az Orbán-kormány politikai döntést hozott, hogy riválisaikat támogassa. Míg a PPA-nál ez akár igaz is lehet – az új szlovákiai pénzosztó elnöke, Pék László az MKP Nagyszombat megyei képviselője –, az RMPSZ és az RMDSZ riválisa, az Erdélyi Nemzeti Tanács között nincs semmilyen kapcsolat.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.