Itthon hirado.hu 2011. augusztus. 01. 15:28

Gázlopással vádolja fogyasztóit a Tigáz

A Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesületének debreceni tanácsadó irodájában az elmúlt napokban egymásnak adják a kilincset a cég ügyfelei, akik állítják: ártatlanok, mégis fenyegeti őket a Tigáz, aki szerint lopják a gázt - hangzott el az MR1-Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában.

A kisemberek a nagy céggel szemben kiszolgáltatottak, attól félnek, hogy semmiségek miatt is több százezer forintra bírságolják majd őket. A Tigáz az egyre jobban elharapódzó gázlopással magyarázza az eddigieknél keményebb fellépést. Száraz Gábor, a Tigáz szóvivője a Kossuth rádióban elmondta, az első félévben több mint 4700 esetben támasztotta alá szakértői vélemény, hogy jogosulatlan vételezés történt. Szerinte a szolgáltatónak nincs mérlegelési lehetősége, ha a szakértő sérülésre utaló nyomot talál a gázórán, be kell vonnia a mérőt.

Hajnal Zsolt jogász, a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesületének (FOME) elnöke arról számolt be, hogy három nap alatt ötven-nyolcvan ügyfél kereste meg panasszal a fogyasztóvédőket. A szakértő azt tanácsolja a fogyasztóknak, hogy ne csak leszereléskor, hanem az óra felszerelésekor is készítsenek fényképet, mert nehéz utólag igazolni, hogy nem manipulálták a szerkezetet.

MTI Fotó: Kovács Attila
A szolgáltató akkor léphet fel kötbérigénnyel a fogyasztóval szemben, ha szerződésszegést állapított meg, vagyis bizonyítania kell, hogy az ügyfél kárt okozott – hangsúlyozta Hajnal Zsolt. A bíróság szakkérdésként vizsgálja az eseteket, ahol független igazságügyi szakértő bevonásával azt kell tisztázni, hogy történt-e jogosulatlan vételezés. A fogyasztóvédők több eljárás kapcsán is kifogásolták, hogy a szakértők nem igazolták minden kétséget kizáróan a visszaélés tényét, és a bíróság annak alapján döntött, hogy fennállt-e a lehetősége a szabálytalan beavatkozásnak.

Hetvenmillió köbméter gáz tűnik el évente Magyarországon. Ez a mennyiség megfelel ötvenezer család éves fogyasztásának. Sokan a plomba rongálásával vagy mágnesezéssel jutnak szabálytalanul gázhoz. Az egyszerű, házilagos megoldások mellett ma már vállalkozások szerveződtek a gázlopásra.

Csak a Tigáz szolgáltatási területén kilencmilliárd forintos a kár. A legtöbb lopás Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Pest megyében történik. Heves megyében is nő a visszaélések száma, pontosabban a felderített ügyek aránya. A társaság szigorította az ellenőrzést, és kemény fellépést helyezett kilátásba a mérőórát manipulálókkal szemben.
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.