2011. augusztus. 01. 20:53 Klubrádió Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 01. 20:50 Itthon

"Orbánnak kötelessége lett volna segíteni"

Orbán Viktornak nem csak lehetősége, de munkaköri kötelessége lett volna a devizahiteleseken segíteni és a problémát az Európai Unió elé tárni – mondta a Klubrádióban Herczog Edit, az MSZP EP-képviselője. A szocialista politikus a Megbeszéljük című műsorban annak kapcsán nyilatkozta ezt, hogy az európai uniós jogszabályok módosítását kezdeményezi a devizahitelesek érdekében.

Herczog Edit a Klubrádióban hangsúlyozta: azt várja a kormányfőtől és az illetékes minisztertől, hogy ezeket a kérdéseket felvesse az Európa Tanácsban, hisz kormányra kerülésekor a Fidesz azt ígérte, hogy megoldja a devizahitelesek gondját. Hozzátette: az Európai Bizottságnak nem csak a kormányok és az eurozóna gondjaival kell foglalkoznia, hanem az egyének, konkrétan a devizahitelesek problémáival is.

Herczog Edit három javaslatot terjesztett az Európai Bizottság elé. Egyrészt azt, hogy a bankok a hitelezéssel járó adminisztratív költségeket ne devizában, hanem az adott ország nemzeti valutájában számolják fel. Másodszor, hogy meghatározott árfolyamkockázat felett az árfolyam elszabadulásának terhét a bank és az adós közösen viselje. Végezetül, hogy európai jogszabály tiltsa meg az egyoldalú szerződésmódosítást.

Herczog Edit indokolatlannak tartja, hogy a bankok a hitel-ügyintézési költségeket devizában számfejtik, mert így az ügyfél dupla árfolyamkockázatot visel. Változtatni szeretne az MSZP azon a gyakorlaton is, hogy a pénzintézetek az árfolyamkockázatot teljes egészében a hitelesekre terhelik. Az EP-képviselő elmondta, ha európai jogszabályban rögzítenék az árfolyamkockázat azon szintjét, amely felett a terheket meg kell osztani, az nemcsak a magyar hitelesek, hanem az unió többi államában élő adósok helyzetén is könnyíthet. Az MSZP-s politikus véleménye szerint javaslataik nem sértik a belső piacról, illetve a pénzügyekről szóló uniós irányelveket.

Róna Péter javaslatával kapcsolatban azt mondta, jogos a felvetés, ám az európai banki hatóságnak nincs joga az egyes uniós országok életébe beleavatkozni.Hozzátette: ez is megfontolandó része lehetne az MSZP-s EP képviselő által benyújtott javaslatnak. Róna Péter azt javasolta, hogy egy az Európai Bankfelügyelet által ellenőrzött vizsgálatot kellene tartani, hogy mennyire gondosan jártak el a bankok, amikor ilyen súlyos terheket róttak a devizaadósokra.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.