2011. július. 27. 18:59 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 27. 19:01 Itthon

Már nem vizsgálják a rendőrök a Szent Miklós Alap ügyét

Bűncselekmény hiányában megszüntette a rendőrség az esztergomi Szent Miklós Alap ügyében indított eljárást - közölte Léber Gabriella, a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője.

A rendőrségi vizsgálat szerint nem történt bűncselekmény azzal, hogy az esztergomi önkormányzat felhasználta a városban született gyermekek támogatásra létrehozott Szent Miklós Alap pénzeit - mondta Tétényi Éva, Esztergom független polgármestere. A Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság azzal indokolta a döntését, hogy a Szent Miklós Alap olyan önként vállalt megtakarítási forma volt, amelynek a pénzeit az önkormányzat felhasználhatta a működési gondok enyhítésére. Az esztergomi képviselő-testület a hozzájárulását adta, hogy az alap fedezetként szolgáljon egy hitelhez, így nem történt bűncselekmény.

Tétényi Éva szerint erre azért volt szükség, mert az önkormányzat 2009-ben már súlyos likviditási gondokkal küzdött. Miután az Állami Számvevőszék vizsgálatából kiderült, hogy a működésképesség biztosítása érdekében azonnal mobilizálható forrásra van szükség, gyorshitelt vettek fel, és ennek fedezetéül az alapban összegyűlt pénzt ajánlották fel. A polgármester emlékeztetett: a Szent Miklós Alap ügyében az év elején másokkal együtt tett büntetőfeljelentést ismeretlen tettes ellen hűtlen kezelés gyanúja miatt.

Az alapba az önkormányzat a 2005. január elseje óta minden, Esztergomban született gyermeknek letétbe helyez félmillió forintot, amelyet húsz éven át évi ötvenezer forinttal növel meg. A kedvezményezett fiatal mintegy hárommillió forintot vehetne fel 21 éves korában, amelyet otthonteremtésre és felsőfokú tanulmányokra használhatna fel.

Tétényi Éva szerint a vizsgálat rámutatott, hogy az önkormányzat már 2009-ben olyan működési problémákkal küzdött, amelyek szükségessé tették az esztergomi gyermekek pénzének zálogba helyezését. Ezek után azt állítani, hogy az önkormányzat működése 2010-ben biztosított volt, és nem volt szükség az adósságrendezési eljárás elindítására, finoman fogalmazva sem megalapozott - jegyezte meg. Szerinte nem 2010 őszén, hanem már 2008-ban szükség lett volna egy ilyen eljárás elindítására, és akkor Esztergom elkerülhette volna a mára kialakult közéleti és gazdasági helyzetet.

Az elmúlt hónapokban Esztergomban patthelyzet alakult ki a képviselő-testület kétharmadát adó Fidesz-frakció és a tavaly októberben ugyanilyen aránnyal megválasztott független polgármester között. Ennek oka, hogy a polgármester - arra hivatkozva, hogy 1,2 milliárdos kifizetetlen számlát és 25 milliárdos adósságot örökölt a fideszes Meggyes Tamás vezette önkormányzattól - adósságrendezési eljárást kért a város ellen. A Fidesz az első képviselő-testületi ülésen közölte, hogy fél évig nem jelöl alpolgármestert, majd törvénytelennek ítélte az adósságrendezési eljárás megindítását.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.